23.6.2021 | Svátek má Zdeňka


FEJETON: Hospodské plky

10.5.2021

Snad se mi ještě nestalo, že mě politika skutečně přivedla do rozpaků. Rozladit nebo naštvat, to umí, někdy i potěšit. Ale přivést do rozpaků? Až teď. Jak jsem tak sledovala aféru, která se rozbouřila kolem páně Hamáčkovy návštěvy v Moskvě, zkusila jsem si tu plánovanou návštěvu představit. Jak tam chodí ten pro tu chvíli český ministr zahraničí od čerta k ďáblu a snaží se vydírat: „My už dneska víme, jak to bylo ve Vrběticích – tak si vyberte! Buď navalíte milion dávek Sputniku a zařídíte, aby se gospodin Putin a mistr Biden sešli ve stověžaté Praze, nebo máte na krku skandál.“ Něco takového by snad nedokázali vymyslet ani mí oblíbení autoři politických satir a hororů. Nebo že by dokázali?

Začala jsem si s tou myšlenkou hrát – jak bychom to asi pojednali v mé oblíbené hospodě, která je bohužel pořád zavřená? Asi dost podobně: i bez inspirace přáteli a pivem jsem vymyslela ještě hrstku dalších cynických výhrůžek, představila jsem si, jak se Gospodin chvěje v koutě hrůzou, kroutí se, vykroutit se nemůže, a tak slibuje hory doly. A nepochybuji o tom, že by kamarádi taky přišli se svou trochou do mlýna, fantazii se meze nekladou a hospodské plky jsou jen hospodské plky. Jen si nejsem jista, kolik sudů piva bychom museli spotřebovat, abychom uvěřili, že by nějaký český činitel v Kremlu s takovou uspěl. Na tom ale takové hospodské veselení spočívá: všichni vědí, že je to plané fantazírování, takže si nekladou zábrany, neuvažují, co je a není možné, a předhánějí se v tom, kdo přijde s tím nejvtipnějším a nejabsurdnějším. Součástí takového fantazírování by asi byly úvahy o tom, jak to všechno „dobře“ dopadne, socdemáci vyhrají volby a anděl s milionem dávek nepovolené vakcíny stane na českém politickém Olympu.

Ale že by se podobné blábolení opravdu odehrávalo na politické úrovni? Že by něco takového mohl někdo brát vážně? A dokonce člověk, který není zbaven svéprávnosti a má rozhodovací pravomoc? Žasnu nad tím, ale podle všeho to vypadá, že si pan Hamáček nějakou takovou cynickou vydíračku vymyslel, a dokonce se s ní někomu svěřil. Naštěstí, jak všichni víme, skončila ta myšlenka zaslouženě na smetišti dějin. A její původce se teď kroutí a vykrucuje, snaží se nás přesvědčit, že celá cesta do Moskvy byla jen krycí manévr pro to, co se nakonec stalo. Sice jsem od něj neslyšela, co měla jeho oznámená cesta-necesta zakrýt a před kým to měla zakrýt, ale ono není snadné vymyslet nějakou věrohodnou výmluvu. Zvlášť když celé akci předcházelo odvolání ministra zahraničí a jeho několikadenní zastoupení.

Komentovat to lze ledasjak, třeba tak, že by si člověk měl klást splnitelné cíle. Nebo obráceně – že by si měl klást cíle nejvyšší, byť stěží splnitelné. Abych vybředla z rozpaků, připomněla jsem si velemoudré pořekadlo, které v podobných myšlenkových kalamitách, byť menších rozměrů, používával ministr Ján Langoš: „Sníček sa mu prisnil.“

LN, 7.5.2021Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor
Kde nejlépe nakoupit občerstvení na oslavu? Redakce testovala Ovocný Světozor

Plánujete narozeninovou, svatební nebo dětskou oslavu a dorazí k vám desítky lidí? Nebo si chcete užít klidné rodinné oslavy v kruhu nejbližších?...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.