9.8.2022 | Svátek má Roman


EKOLOGIE: Šikana na hřebenech Krkonoš

10.4.2008

Jeden z nejostřejších a zároveň nejbizarnějších sporů s ochranáři dnes probíhá na krkonošské Luční boudě, která patří společnosti AEZZ. Mgr. Kláry Sovové a Jiřího Chvojky jsme se zeptali, co to znamená podnikat v první zóně národního parku.

Za jakých okolností jste Luční boudu koupili?
S: V létě 2003 šla Luční do dražby. Přihlásili jsme se a zvítězili - boudu jsme včetně vybavení vydražili za deset milionů korun.

Byl mezi zájemci i Krkonošský národní park (Krnap)?
Ch: Ano, v rozpočtu měl na koupi Luční vyčleněné peníze. Před konkurzem navíc vypustil do médií fámy, že je v boudě dřevomorka.

Myslíte, že se tím ochranáři snažili odradit potenciální zájemce a snížit cenu?
Ch: Nevíme. Každopádně máme v ruce projekt z března 2003, podle kterého chtěl Krnap na Luční boudě "vytvořit podmínky pro saturování potřeb nekomerčních aktivit spojených s ekologickou výchovou, historií Krnapu, horskou službou a zájmovou spolkovou činností". Projekt počítal s přestavbou za 190 milionů korun, takže plány měli ochranáři opravdu velké.
Nemůže se vám dnes Krnap mstít, protože jste mu boudu doslova vyfoukli před nosem?
S: Těžko říct. Místní mi ale řekli, že Krnap s Luční bojuje už od svého vzniku v roce 1963, takže je to vlastně už taková tradice. Zaměstnanci mé advokátní kanceláře každopádně nedělají nic jiného, než že si dopisují s odborem přestupků Krnapu. Ten proti nám vede asi šest správních řízení. Žádnou pokutu jsme ale zatím nezaplatili - soudy dospívají k názoru, že jsme žádné škody nezpůsobili.

Krnap ale používá formulace typu "unikátní krkonošská tundra zničena..."
S: Nezničili jsme nic, prostě nic! Naopak jsme na Luční postavili čističku za dva miliony korun, vybudovali ekologické topení.... Naše rolba údajně přejela jednu větev kleče, která visela do profilu asfaltové cesty. Mluvčí parku Drahný pak s tou větví mával v televizi. Je ale pravda, že dělníci u chaty omylem překopli všivec sudetský (Pedicularis sudetica). Paní z Krnapu ho pak přesadila. Ať prostě uděláme cokoli, je to vždycky špatně.
Ch: První pokutu ve výši 250 000 korun nám dali na podzim 2005, když jsme na Luční uspořádali koncert skupiny Mig 21. Tehdy tam nějaká rolba přejela tu kleč, ale Krnap neprokázal, že by to byla právě ta naše...Pokutu nám ochranáři kvůli koncertu udělili "z preventivních a výchovných důvodů". To je asi jako kdybyste si koupil auto a pro jistotu vám raději rovnou sebrali řidičák, abyste nemohl spáchat nějaký dopravní přestupek. I proto jim to ostatně soud zrušil.

Co Krnapu na vašich akcích tolik vadí?
S: Na Luční se tancovačky a koncerty pořádaly odedávna. Dnes ale platí zákon č. 114 o ochraně přírody, podle kterého se v prvních zónách národních parků nesmějí konat žádné veřejné, společenské a kulturní akce. Kdybych pořádala venkovní akci typu Jizerské padesátky, na kterou přijde neomezený počet lidí, chápu, že ji musí povolit orgán ochrany přírody. Já ale dělám koncert v objektu, jehož kapacita je omezená. Akce probíhá uvnitř mého majetku, takže se domnívám, že do toho nikomu nic není. Krnap ovšem tvrdí, že Luční stojí v první zóně parku, takže se zákon vztahuje i na její vnitřek.

Co jim je do toho, co děláte uvnitř? To je, jako kdyby chtěl někdo kontrolovat, jestli doma náhodou nesmilníte...
S: Ano, je to podobné. Doma smíte kouřit, i když je to ve veřejných prostorách zakázáno. Jenže my máme zakázáno kouřit i doma.
Ch: Buďme přesnější - my doma nesmíme ani zpívat. Luční bouda je jako Půlnoční království z Pyšné princezny.

Kdo posoudí, jestli máte pravdu vy nebo Krnap?
S: Právo libovolně nakládat s majetkem zaručuje ústava. Pokud není všechno všech, můžeme si ve svém hotelu zpívat, jak chceme. Jestli nám v tom chce Krnap bránit, musí nám buď Luční vyvlastnit, nebo nám platit náhradu.

Zakázali vám ochranáři i další koncerty a divadelní představení?
S: Zakázat je nemohou, ale zahajují proti nám správní řízení. Já tvrdím, že kulturní akce pořádáme v mezích zákona, protože v něm není napsáno, že by se akce nesměly konat uvnitř. A pokud zákon něco výslovně nezakazuje, je to povoleno. Luční bouda je zkolaudovaná jako hotel s barem, vinárnou a kulturním sálem, a tak ji taky provozujeme. Chce snad Krnap zakazovat, aby hrál hostům k večeři někdo na piáno?!
Ch: Ochranáři mají dva argumenty. Zaprvé prý plašíme zvěř. Při koncertu běhali kolem boudy s měřičem hluku, ale nic nenaměřili. A zadruhé prý naše kulturní akce zvyšují průchod lidí parkem. Tím Krnap vlastně říká, že musíme mít boudu prázdnou, jinak porušíme zákon.
S: Je pravda, že na akce vozíme lidi z Pece rolbou, ale to jsou hosté, kteří se u nás ubytují. Víc lístků, než je kapacita boudy, nemůžeme prodat prostě proto, že by návštěvníci neměli kde spát.

Jak jste na první správní řízení reagovali?
S: Napsali jsme Krnapu, že chceme pořádat další koncert a zeptali se, jestli to opravdu považují za "veřejnou akci". Když ochranáři odepsali, že ano, založili jsme Klub přátel Luční boudy a místo veřejných akcí začali dělat akce klubové. Je to, jako kdybyste doma slavil narozeniny - nikomu do toho nic není a zákon to nijak neřeší. Klub má asi 1500 členů a přihlásit se do něj můžete na www.lucnibouda.cz.

Ochranáři na vás tedy už nemůžou. Vztekají se?
S: Na stránky klubu jsme dali přeškrtnuté logo parku. Když si toho Krnap všimnul, napsal nám rozhořčený dopis, že je to jejich ochranná známka.

Jak malí kluci!
Ch: Krnap si předvolal tři svědky, všechny s osobními vazbami na správu Krnapu. Prohlásili, že žádné klubové akce nepořádáme, takže jsme dostali další stotisícovou pokutu. Všichni tři "svědci" se přitom předtím do klubu sami přihlásili.

Jak to dopadlo?
S: Soud pokutu zamítl. To je samozřejmě dobře, ale řeší to jen ten jeden případ. Asi nám proto nezbude, než podat určovací žalobu. Nechceme jim uhýbat - klubových akcí nemůžeme pořádat tolik, nesmíme je inzerovat a vstupné na nich musí být nižší. Když nám teď dal soud za pravdu, budeme Krnap žalovat o ušlý zisk.

Na kolik ho odhadujete?
S: Tak na deset milionů korun. Necháváme si ale zpracovat znalecký posudek, který naši škodu přesně doloží.
Ch: Systém klubových akcí jsme navíc kompletně okopírovali podle střediska Krnapu na Rýchorské boudě. Záměrně to děláme přesně jako oni. Když můžou hosty na akce v první zóně vozit rolbou ochranáři, proč ne my? Proč nás honí za něco, co sami dělají?
S: Nám vyčítají přejetou kleč, a sami přitom na Rýchorech osekávají stromy, aby tam jejich rolba mohla projet...

Proč po vás vlastně Krnap tolik jde?
S: Asi potřebuje zdůvodnit svou existenci. V Krkonoších dřív vedla spousta turistických cest, ale ochranáři všechny zavřeli a zrušil. Když dneska chcete chodit po horách, musíte mít jejich odznak. Myslím, že si připravují půdu, aby mohli do parku zavést vstupné. Představte si, že máte hospodu a někdo kolem ní udělá v mapě kolečko a řekne, že mu každý váš host bude muset zaplatit 50 korun... Krnap je přitom rozpočtová organizace, která každý rok dostává z kapes nás všech asi tři sta milionů korun. Ale zároveň je to de facto rodinný klan, který má obrovské pravomoce, spravuje obrovský majetek...

Jak ho spravuje?
S: Hezky to ilustruje příhoda z léta 2005. Ochranáři tehdy v Krkonoších zakázali sběr borůvek. Když pak v lese chytli babky s borůvkami, zabavili jim je, odvezli k prvnímu penzionu a tam je prodávali po šedesáti korunách za kilo.

Máte to zdokumentováno?!
S: Samozřejmě - taky jsme je od nich totiž koupili. A pak jsme uspořádali Borůvkový bál, ale za ten jsme pokutu výjimečně nedostali. Krnap se asi bál, že by se to rozmazalo.

Letos Krnap vyhrožoval, že bude zabavovat lyže lidem, které nachytá mimo značené cesty. Ochranáři je pak možná budou prodávat do půjčoven... Nějaké další příhody?
Ch: Jednomu z našich údržbářů zakázali vjezd autem, přestože na Luční bydlí. Tak přestal sbírat v okolí odpadky, protože ten pozemek už patří Krnapu. Vyvěsil ceduli, že je tam bordel, protože odpadky nesmí odvážet autem. Za týden mu vjezd zase povolili.
S: Když pořádáme koncert, kontrolují ochranáři naší rolbě papíry třeba desetkrát za den. Jede nahoru, zkontrolují papíry, jede dolů, zkontrolují papíry...

Krystalická úřední buzerace...
Ch: Jsme taky jediná chata v Česku, která má úředně předepsáno, jak širokou může mít širokou rolbu. Když jsme žádali o povolení, odepsali nám, že nesmí být širší než 3,8 metru. Ukázalo se, že nám ji Krnap předem změřil, ale bohužel špatně. Ochranáři si mysleli, že má čtyři metry, jenže má 3,6 metru.

Jak vás tak ale poslouchám, zdá se mi, že se bojem s Krnapem docela bavíte...
S: Krnap si asi ze začátku myslel, že to neustojíme. Pro média jsme byli jako Trautenberk, ale teď už si v tom novináři udělali jasno. Spousta místních nám fandí, protože jsou naštvaní. Majitelé penzionů narážejí v Krkonoších na obrovské problémy. To, co si ochranáři dovolí, si umí jen málokdo představit. Mám třeba kamaráda, kterému shořela chata. Hasiči skončili ve dvě v noci a zbytky jeho doutnajícího majetku vynesli na louku. Kamarád se ze žalu opil a ráno buch buch! Ochranáři, že prý si má ten bordel okamžitě uklidit, nebo mu dají pokutu.
Ch: Luční je paradoxně výborná reklama. Domorodci nás už znají a vědí, že s Krnapem bojujeme i za ně. Takže se nám třeba nestane, že bychom v Peci platili za taxíka...

(Psáno pro magazín 51Pro)