29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


VOLBY: Nakonec prohrály všechny strany i hnutí

8.10.2018

Bylo poučné sledovat vyjádření předsedů parlamentních stran k výsledkům komunálních voleb. Ti nejméně úspěšní nakonec předvedli nejvíce slovní eskamotáže, aby se z porážky vylhali.

Vysílání veřejnoprávní televize nabídlo svým divákům doslova pel mel názorů všech předsedů parlamentních stran. Jediná SPD se ústy svého předsedy pochválila úměrně volebnímu výsledku. Vzhledem k tomu, že SPD neobhajovala žádný mandát jak v komunálních, tak senátních volbách, ona jediná si připsala drobné zisky.

Všichni ostatní předsedové se zaklínali svými evidentními úspěchy tak dlouho, až to bylo ve svém důsledku trapné. Předseda STAN Gazdík tak zářil, když komentoval výhru starostů v Liberci a úspěch koalice v Praze. Jinak to byl výkon nic nepotvrzující.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se vůbec nesnažil blamáž své strany umělecky zastírat. Vše vsadil na úspěch v Praze, ale na primátorský řetěz to nevypadá ani omylem, na něj si dělají zálusk hlavně Piráti. I výsledky Pirátů ukázaly, že je tato strana na komunální úrovni slaboučká, opět kromě Prahy.

České levicové strany se dopracovaly opět k nejhoršímu volebnímu zisku, co se mandátů týče. ČSSD ztratila polovinu, KSČM asi třetinu. Přesto předseda ČSSD Jan Hamáček nešetřil výrazy jako „odražení ode dna“. Ve skutečnosti by se měla ČSSD zabývat tím, proč ve všech větších městech Česka až na několik málo výjimek měla ČSSD potíže překonat 5% a v Praze tuto hranici ani zdaleka nedosáhla. To samé v rudém platí pro KSČM.

ODS je zřejmě jediná strana, které se podařilo reálně zastavit pokles voličské přízně. Zejména se to promítlo do postupu řady kandidátů ODS do druhého kola senátních voleb. Přesto bude ODS zklamaná, protože i přes těsné vítězství v Praze s velkou pravděpodobností skončí v opozici.

Hnutí ANO pokračovalo na vítězné vlně. Vyhrálo ve všech krajských městech mimo Liberec a Prahu. Přesto právě neúspěch v Praze předsedu Andreje Babiše evidentně „rozhodil“. ANO společně s ODS skončí v Praze v opozici. Do senátu prosadilo hnutí ANO jedenáct kandidátů do druhého kola, většinou z druhého místa a nějaký senátorský post může přibýt. Ale i v případě senátu se nejedná o žádný velký úspěch.

Spekulace o tom, zda další propad ČSSD i komunistů v komunálních volbách nebude mít negativní vliv na činnost vlády, nepovažuji za aktuální. ČSSD by dopadla mizerně, i kdyby ve vládě nebyla, a Hamáček se bude snažit z volebního propadáku vykličkovat. Bude žádat „více času“ na resuscitaci. Pokud ale ČSSD ztratí i v příštím roce ve volbách do Evropského parlamentu, jeho pozice se zhorší a pak může nastat problém i na vládní úrovni.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.