Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Zatímco válčíme proti islámu...

Na první pohled by se mohlo zdát, že nejvýznamnější událostí posledních dnů na české politické scéně je návštěva Angely Merkelové. Byla provázena demonstracemi, nevelkými, ale o to hlučnějšími.

... Zeman před námi zabarikádoval Hrad

Na první pohled by se mohlo zdát, že nejvýznamnější událostí posledních dnů na české politické scéně je návštěva Angely Merkelové. Byla provázena demonstracemi, nevelkými, ale o to hlučnějšími. V přesile byli protestující: nešetřili nejapnými buranskými narážkami na Hitlera, Göringa a protektorát. Bývají zvykem v zaostalejších částech Evropy (např. Řecko). Kdyby paní Merkelová byla něco jako Hitler a ČR něco jako protektorát, křiklouni by v lepším případě seděli doma a klepali se strachy, v horším případě lízali návštěvě paty.

Ještě o řád méně bylo těch, kteří přišli kancléřku podpořit: je to pochopitelné, demonstrovat za někoho je neobvyklé, člověk k tomu musí mít velmi silný důvod. To je navíc v případě paní Merkelové poněkud obtížené, protože její „migrační“ politika je, jak se říká, „kontroverzní“. Přesto svědčí vystoupení těch, které jejich protivníci označují za „sluníčkáře“ či „pravdoláskaře“, o dost velké bezmocnosti. V Praze by přitom měly být jejich pozice nejsilnější. Radovat se z toho nedovedu: nemohu popřít, že jejich postoj má přese vše jakýsi racionální a morální základ, kdežto z jejich protivníků jde spíš hnus a hrůza. I protivníků je velmi málo. Tedy zatím. Někde za nimi jsou ovšem připraveni zkušení a šikovní šíbři: Andrej Babiš, Miloš Zeman, a nepodceňujme úplně ani na Václava Klause a zejména jeho stoupence.

Česká veřejnost je přitom dezorientovaná: jedni svádějí virtuální boje proti islámským bojovníkům a teroristům, kteří tu nejsou (a proto si je občas musí různými hloupými cirkusovými produkcemi nasimulovat). Druzí vítají nejen paní Merkelovou, ale i uprchlíky, kteří tu taky žádní nejsou (když jsme si je pokusili dovézt, skoro všichni nám hned utekli). A všichni jsou svým bojem tak zaujati, že si ani trochu nevšimli jedné nenápadné, ale zásadní věci, která je z vnitropolitického hlediska možná ještě důležitější než hlučná návštěva německé spolkové kancléřky.

Pan prezident Zeman šikovně využil stavu snížené bdělosti, jíž česká veřejnost tradičně trpí ve dnech kolem 21. srpna (jednou jsme na to už doplatili). A spustil „bezpečnostní opatření“ v areálu Pražského hradu. Udělal z něho na dobu neurčitou něco jako letiště: s osobními prohlídkami a bezpečnostními rámy. Výrazně tak přispěl k psychóze veřejného ohrožení a zároveň naplnil každodenní život nejen turistů, ale hlavně nás, obyvatel ČR a Pražanů, v jedné významné drobnosti vlezlou a malichernou buzerací. To vše s obvyklým vysvětlením, že buzerace je vlastně v zájmu buzerovaných.

A zdá se, že to nikomu moc nevadí. Nikdo ani neškytl. V jedné dílčí maličkosti jsme dali najevo, že sneseme, když s námi někdo jedná jako s dobytkem. Stačí přitom, když v nás vzbudí strach z nebezpečí.

Nedejme si namluvit, že jakési globální, všeobecné nebezpečí je důvodem k tomu, abychom se v maličkostech, krok za krokem vzdávali naší jistě nedokonalé každodenní svobody a občanské suverenity.

V zaujetí pro „velkou“ politikou (návštěva paní Merkelové a migrační politika) zapomínáme na politiku drobnou a každodenní, na potřebu hájit naši svobodu a demokracii v malých věcech. To, jak Zemanovi prošlo zabarikádování Pražského hradu, je burcující.

Dovětek:
I z tohoto důvodu jsme se s přáteli z Klubu na obranu demokracie (mnoho z nás se kdysi účastnilo v předlistopadové nezávislé skupině Demokratická iniciativa) rozhodli proti Zemanově akci veřejně vystoupit s výzvou, která se jmenuje „Pražský hrad: přesunout návštěvníky nelze, přesuňme prezidenta“. Máme pozitivní návrh, navrhujeme praktické opatření: odluku prezidenta od Pražského hradu a přestěhování prezidentského úřadu na jiné hezké a důstojné místo. Hrad se pak může opět otevřít nám, kterým vlastně patří. Její text najdete zde.
Pokud s naší výzvou souhlasíte, připojte k ní prosím svůj podpis. Můžete tak učinit zde.

29. srpna 2016; psáno pro Echo24

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Exprezident Donald Trump v novém rozhovoru řekl, že měl být mrtvý a sobotní střelbu přežil možná...

van Kateřina Vaníčková
15. 7. 2024

Znovuzvolený europoslanec za hnutí ANO Martin Hlaváček na sociální síti oznámil, že závažné osobní...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Varují před vysokými...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

V Praze se v úterý uskuteční společné jednání české a ukrajinské vlády, oznámil Úřad vlády. Naváže...

Marie Vejvodová
15. 7. 2024

Sochařka a výtvarnice Filomena Borecká o tom, jak se tvoří dechem, co se stane, když si uvědomíme...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz