Úterý 24. června 2025, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Studujme totalitní režimy

Poslanecká sněmovna schválila minulý týden hlasy vládní koalice a poslanců Melčáka a Pohanky senátní návrh Zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů. Chybí už jen souhlas Senátu, což se předpokládá, a podpis prezidenta. Komunisté byli proti, sociální demokraté se hlasování nezúčastnili a dali najevo, že jakmile získá ČSSD sama nebo se svými spojenci v PS většinu, ústav okamžitě zruší.

V našem vztahu k nedávné minulosti je cosi nepatřičného. A netýká se to jenom nás, ale i našich postkomunistických sousedů. Svědčí o tom i původní dutě patetický název instituce: „Ústav paměti národa“. Nabuzuje představu, že jsme v stavu zapomenout něco, na čem se „paměť národa“ osvědčuje. Tedy: že období bolševismu bylo něčím ve své hrůze v našich dějinách zcela výjimečným a že jsme dodnes nebyli schopni ho věcně a z odstupu uchopit.

To první není pravda: pravda je, že jsme se na čtyřicet let stalo součástí ruského koloniálního impéria, bohužel právě v době, kdy zažívalo jednu z nejdivočejších epizod své pohnuté historie. A máme na tom svůj podíl viny. Zvláštní českou vlastností je hekat a skuhrat nad vlastní minulostí. Model „tři sta let jsme trpěli“.

To druhé ovšem pravda je. „Sametovost“ převratů ve střední Evropě znamenala mj. velmi silnou právní i personální kontinuitu se starým režimem. U nás se projevila mj. tím, jak se jeho intelektuální elity (ty „normalizační“ i ty „reformní“) uchytily zejména v duchovědné sféře (vysoké školy, ústavy AV ČR). Oni a jejich odchovanci tam dodnes drží významné „manažerské pozice“ (jak kdosi naivně napsal v Právu). Část mladších historiků je s tímto stavem právem znepokojena a z toho hlediska má myšlenka Ústavu jakousi legitimitu.

„Ústav“ je nestandardní řešení v nestandardní situaci. V mechanismech volby Rady i jmenování vedoucích pracovníků je cítit snaha oddělit jej od „manažerských ambicí“ těch, co se dosud v historické vědě etablovali – a ti zuřivě protestují. Zákon to řeší politicky a váže jmenování Rady na senát, kde mají v současné době převahu zastánci myšlenky Ústavu. Mechanismus jmenování Rady vzdáleně připomíná jmenování soudců ÚS nebo mediálních rad. Jak je tato politická garance vratká a nejistá, svědčí pouhý pohled na zpravodajství ČT. Výsledkem bývá nakonec bezbarvost a podlézání politickým tlakům. Jakou záruku nezávislosti vědeckého bádání dává např. neuvědomělý, leč fanatický nacionalismus ODS?

Druhá otázka je, jak zákon vymezuje onen ostrůvek svobody v moři českého historického bádání. Změna názvu je sice projevem pochopitelné nespokojenosti, ale výsledek je alibistický úhyb: jde snad o zkoumání všech totalitních režimů na zeměkouli? Zahrnutí let 1938-45 má vymezení předmětu bádání znejasnit. Povaha toho, co se dělo v těchto letech, je jasná a tato minulost je uzavřená snad s jedinou výjimkou: totiž pokud jde o jednání čs. exilové vlády se Stalinem a českými komunisty, které v podstatě usnadnilo cestu do ruského impéria. Zato období 45-8 je zmíněno jen skoro mimochodem, takže řada komentátorů si jeho zahrnutí vůbec nevšimla. Navíc podle důvodové zprávy má být předmětem bádání jen „ve smyslu směřování určitých struktur k uchopení totalitní moci již před rokem 1948“. Ve skutečnosti je toto období klíčové: v podstatě z jednotné vůle celé tehdejší politické reprezentace došlo k brutálnímu omezení lidských a občanských práv části obyvatelstva (německé a maďarské menšiny), k dobrovolné reglementaci svobody sdružování a svobody projevu a k podstatnému omezení práva vlastnit a podnikat. Vědí o tom navrhovatelé Ústavu vůbec?

Přitom právě tato věc je v současné době mimořádně aktuální. České republice hrozí, že si to vše v dohledné době zopakuje. S jediným rozdílem: tenkrát tu byly významné polehčující okolnosti, totiž masivní mocenský vliv sovětského Ruska. Dnes si za to budeme moci jen my sami. Máme v minulosti vůbec jasno? Zákon o Ústavu na to nedává jednoznačnou odpověď.

LN, 7.5.2007

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Tomáš Vodvářka
24. 6. 2025

Ulevilo se mi, jsem šťasten. Můj hlas dostane hnutí ANO.

Daniel Vávra
24. 6. 2025

Začíná mi to připomínat situaci ve středověku...

Václav Vlk st.
24. 6. 2025

Jako příklad uveďme německý plán na „vyčištění území“.

Aston Ondřej Neff
24. 6. 2025

Dotace pro Čapí hnízdo byl průhledný podfuk.

Majid Rafizadeh
24. 6. 2025

Írán to vnímal jako projev slabosti – a pak už bylo pozdě

Daniel Dočekal
24. 6. 2025

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat sociální sítě dětem mladším 15 let. Pokud se...

ČTK, Lidovky.cz
24. 6. 2025

Více než čtyři hodiny strávilo 19 lidí v rakouském Vorarlbersku ve výšce 60 až 80 metrů nad zemí v...

Marek Hudema
24. 6. 2025

Spojené státy se postavily na stranu Izraele, ale není jasné, jak chtějí válku ukončit. Přitom...

bur Vítězslav Bureš, kurl Lenka Kuřilová, ČTK
23. 6. 2025

Česko zasáhly bouřky, jež dorazily z Bavorska a postupně přešly až na Moravu. Hasiči vyjížděli k...

Lidovky.cz, ČTK
23. 6. 2025

Jednoho mrtvého a tři zraněné, kteří jsou v ohrožení života, si vyžádalo bouřlivé počasí v Berlíně....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz