26.5.2022 | Svátek má Filip


POSTŘEHY: Okamžiky uplynulého týdne

25.6.2007

25. týden, (18.6-24.6.2007)

Odborové svazy sdružené v Asociaci samostatných odborů zvažují, ústy šéfa Odborového sdružení železničářů Jaromíra Duška, generální stávku. Odborům se totiž nelíbí vládní záměry v reformách veřejných financí, sociálních dávkách a zdravotnictví. Tak se rozhodují, zda si vezmou své spoluobčany jako rukojmí a budou se s touto „zbraní“ domáhat úprav dle svých představ. Jen si připomeňme, že generální stávka byla u nás naposledy v roce 1989, kdy byli přinuceni odejít od moci komunisté a lidé tímto způsobem vyjadřovali podporu studentům. Jsem toho názoru, že vyhrožování generální stávkou je hodně přehnané, a to minimálně ze tří důvodů: za prvé nejsme v době, kdy by byla radikální, celospolečenská poptávka po změně politické situace. Za druhé jsem přesvědčen, že požadavky odborů určitě nepodporují všichni ti, kteří by byli touto stávkou omezeni. V konečném důsledku s nimi určitě nesouhlasí všichni obyvatelé republiky, kterých se méně či více, dříve či později dotknou ekonomické ztráty, způsobené takovou stávkou. A za třetí, nezaznamenal jsem v minulosti ani náznak jakékoli stávky, když se minulá vládní koalice v čele se sociální demokracií zhlédla v politice rozhazování a zadlužování. Jakoby v té době odborářům nedocházelo, že dluhy se musí platit. Čili mé doporučení těm, kterým se chystané reformy natolik nelíbí, že cítí vekou potřebu zapojit se do jejich příprav a úprav: nezneužívejte svého postavení a nezatahujte do těchto svých nápadů ty, které to nezajímá nebo s vámi dokonce nesouhlasí. Vyjednávejte, přesvědčujte, argumentujte seč vám síly stačí, ale nevyhrožujte a neomezujte!

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se minulou neděli v rakouském listu Kurier nechal slyšet, že jaderná elektrárna Temelín je bezpečnější než mnohé německé elektrárny. Dále se odmítl omluvit rakouským aktivistům, kteří našli zálibu v blokování rakousko-českých hraničních přechodů. Ty totiž nedávno označil za „magory“. Myslím, že by se náš pan ministr zahraničí měl rakouským aktivistům omluvit. A to co nejdříve, hned jak pro ně najde vhodnější pojmenování. Ale vzhledem k tomu, že dle mého názoru trefil to pojmenování naprosto přesně, nebude se ani namáhat hledat označení trefnější. A tudíž se ani nebude omlouvat.

Na nedávno zveřejněném žebříčku popularity či oblíbenosti se jasně ukázalo, jak úžasnou nevypovídající schopnost má. Pražský primátor a místopředseda ODS Bém, který strávil dva měsíce v Himalájích, se vyšvihl na první místo. Sesadil tak dlouhodobou favoritku této ankety ministryni obrany Vlastu Parkanovou, jejímž nejviditelnějším počinem směrem k veřejnosti za poslední dobu byl duet s Janem Vyčítalem na počest návštěvy amerického prezidenta Bushe. V žebříčku si též polepšili Jiří Paroubek a Zdeněk Škromach. Možná bych opravil svůj úsudek o nevypovídatelnosti – možná jednu mají. Je to krásný obrázek, jak tazatelé v anketě chápou pojem oblíbenost.

Bývalý ministr zdravotnictví David Rath se v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny nechal slyšet, že poplatky u lékaře jsou špatným opatřením coby prevence proti zneužívání péče, nicméně přinášejí peníze do zdravotnictví. On by proti poplatkům nebyl a jak tvrdí „…lidé, kteří vydělávají průměrný a nadprůměrný plat, nechť u doktora platí nějakých 10 procent výkonu. Postihlo by to nějakých 30 procent obyvatel, byli by vyjmuti důchodci a děti“. Ach jo, zase to příšerné socialistické „ať platí bohatí“. Pochybuji, jestli tento nápad vůbec stojí za komentář.

Autor je místopředseda jihomoravského Regionálního sdružení ODS

www.michalkadlec.comAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!