9.8.2022 | Svátek má Roman


POLITIKA: Zelená chapadla kolem radaru II.

18.8.2008

Greenpeace se označují za ekologickou organizaci. Proč tedy tak urputně bojují proti americkému obrannému zařízení, které s přirodou nijak nesouvisí? Opravdu jsou jen "užiteční idioti", nebo je to trochu složitější?

V srpnu 2007 Greenpeace volali po bojkotu pořadu Otázky Václava Moravce, protože do něj Česká televize nepozvala zástupce iniciativy Ne základnám! Na stránce vrtetiradarem.cz, kterou česká pobočka Greenpeace provozuje, najdete na web Ne základnám! odkaz a s nápisem "Doporučujeme". Proč "ekologové" tak vehementně prosazují právě tuhle skupinu? Co je k ní váže?

Shrňme, že podle Lidových novin stál u zrodu iniciativy Ne základnám! třeba bývalý komunistický rozvědčík Rudolf Převrátil nebo někdejší předlistopadový náčelník Hlavní politické správy Západního vojenského okruhu Československé lidové armády Oskar Marek. Jeden z mluvčích iniciativy Jan Májíček je členem komunistické Socialistické solidarity, která chce zrušit kapitalismus. Navíc sympatizuje s muslimskými teroristy z Hizballáhu. Iniciativu Ne základnám! podporuje celá řada bizarních levičáckých spolků. Ze všeho nejpodivnější je ale její financování.

Novinář Karel Pacner vyslovil poměrně dobře doložené podezření, že české odpůrce radaru zprostředkovaně platí ruské tajné služby. Ne základnám! podle něj mají na účtu příspěvky od drobných dárců v celkové výši asi dvou set tisíc korun, ale jejich rozsáhlá billboardová kampaň musela stát miliony. Stopy vedou k firmě BigBoard, která podle Pacnera "sídlí mimo jiné v Moskvě a jejímž jediným akcionářem je neznámý dobrodinec v Lucembursku." Pacner připomíná, že Sověti v 70. a 80. letech využívali západní "mírové hnutí", které finančně podporovala KGB. "Nejméně polovinu těchto protestů inspirovali vyzvědači z Východu," píše s odkazem na Leninovy "užitečné idioty".

Napojení iniciativy Ne základnám na podezřelé finanční zdroje s ruskými kořeny později potvrdila i Mladá fronta Dnes.

Pionýr brání mír

Tím se kruhem dostáváme zpět ke Greenpeace. Spoluzakladatel této organizace Patrick Moore popisuje, jak po roce 1989 ekologické hnutí "unesli" protiváleční levicoví aktivisté. Většina západních "bojovníků za mír" totiž po pádu Berlínské zdi ztratila smysl existence. Když se vzpamatovali ze šoku, rychle přesedlali na téma ochrany přírody (viz 51Pro 12/2007). Do Greenpeace, což byla původně zcela apolitická ekologická skupina, vnesli levičáství, antikapitalismus a antiamerikanismus. "Nelíbí se mi, že si ještě vůbec říkají 'ekologické hnutí'," prohlašuje Moore. "Ve skutečnosti je to totiž hnutí politických aktivistů."

Také novinář Brian J. Ellison v roce 1990 v listu New American upozorňoval, že ve vedení Greenpeace jsou levičáci usilující o nahrazení kapitalismu "novým sociálním pořádkem". Ptal se: "Jací lidé řídí organizaci, která vyznává tyto myšlenky?" Ukázal to na příkladu prominentního fotografa Greenpeace Fernanda Pereiry, který zahynul při potopení lodi Rainbow Warrior francouzskými agenty v roce 1985. Tento člověk byl podle Ellisona členem gangu Baader-Meinhofové, marxisticko-leninské teroristické organizace z někdejšího Západního Německa. Později se Pereira stal editorem listu Der Waarheld vydávaného komunistickou stranou Holandska a vstoupil do organizace World Peace Council, řízené sovětskou KGB. Holandské úřady ho nakonec zatkly jako sovětského agenta.

Ellisonovy informace potvrdil v roce 1991 v americkém časopisu Forbes publicista Leslie Spencer. S odvoláním na německou a holandskou tajnou službu uvedl, že Pereira organizoval protijaderné protesty v režii KGB. Greenpeace to pochopitelně popírají – nehodí se to totiž do imige "mučedníka".

Další zajímavou osobou byl podle Ellisona i William Arkin, ředitel skupiny jaderných informací Greenpeace. Bývalý student Institutu politických studií (IPS), levicového think-tanku,obhajujícího marxistickou revoluci, stál v polovině 80. let za únikem tajných informací o amerických jaderných zbraních. Členové IPS později založili Výbor pro správnou nukleární politiku (SANE) propojený jak s Greenpeace, tak třeba s komunistickou stranou Itálie. "Přítomnost lidí jako je Pereira a Arkin ve vysokých postech Greenpeace vyvolává vážné otázky o skutečných cílech této organizace," shrnul Ellison.

Něco za něco

Článek z listu New American citoval i dánský tisk, podle něhož před rokem 1989 sovětská vláda poskytovala plavidlům Greenpece diplomatickou imunitu. V roce 1990 se pak stal šéfem moskevské pobočky Greenpeace Michael Nielsen, který v polovině 80. let plánoval poškození norské ekonomiky. Nadnárodní zelený koncern toho chtěl podle Ellisona dosáhnout bojkotem norských ryb, ropy a turistiky, který by cílenou kampaní vyvolal v západní Evropě a USA. Vzhledem ke strategické poloze Norska by to jistě nejvíc prospělo Sovětům.

Ellison uvádí, že v roce 1989 vydali Greenpeace ve spolupráci se sovětským hudebním vydavatelstvím Melodija album s hity U2, Eurythmics a Dire Straits. Polovina zisku byla využita na otevření nové kanceláře Greenpeace v Moskvě, druhá půlka pak na založení tzv. Mezinárodní nadace pro přežití a rozvoj lidstva. List Financial Times ji označil za "sovětský think-tank". Šéfem této nadace se stal už zmíněný šéf moskevské pobočky Greenpeace Michael Nielsen a na jejím řízení se podílela i sovětská vláda. "Sověti pomáhali Greenpeace s fundraisingem, zatímco Greenpeace pomáhala Sovětům s propagandou," shrnuje Ellison.

Dobře - dejme tomu, že jsou to všechno jen pomluvy. Nikdo zatím neprokázal, že by Greenpeace za dnešní boj proti radaru platily ruské tajné služby. Co si ale v tomto kontextu myslet o jejich nedávném prohlášení: "Česká republika ignoruje důrazné ruské výhrady k umístění radarové základny a do budoucna ohrožuje vztahy s toutu zemí." Máme to snad chápat jako bezelstné přiznání, za koho kopou?

Když na možné moskevské finanční kořeny křižácké války Greenpeace proti radaru před časem v Lidovkách poukázal Ondřej Neff, vytočil tím ředitele české pobočky nadnárodního zeleného koncernu Jiřího Tuttera k nepříčetnosti. Ve své replice Tutter doslova ztratil rozum – nabídl totiž Neffovi "nahlédnutí do všech finančních záznamů" Greenpeace. Jen blázen, demagog nebo totální naivka si může myslet, že by ty peníze šly přes oficiální účty.

A to už vůbec nemluvím o tom, že se Tutter k bezpečnostní politice České republiky opakovaně vyjadřuje jako placený zaměstnanec holandské firmy...

(Text je volný pokračováním článku Zelený chapadla kolem radaru I., který je dostupný zde)

Psáno pro magazín 51Pro a Neviditelného psa