18.10.2021 | Svátek má Lukáš


POLITIKA: Už i senátoři ČSSD...

25.1.2008

Na to, že je prezident Klaus oblíbeným terčem útoků ze strany poslanců ČSSD, jsme si zvykli, takže jejich překrucování pravdy či rovnou mystifikace už příliš vážně nebereme. U senátorů, a to i těch sociálně demokratických, však přece jenom očekáváme jinou úroveň, snad proto také novináři vzali středeční vyjádření jejich tajemníka Ivo Hoffmanna za bernou minci a uveřejnili je. Deníky tak učinily vesměs formou krátké noticky, s výjimkou Práva, jehož redaktoři (pod zkratkami jp a trj) neváhali přizvat i předsedkyni klubu senátorů ČSSD Alenu Gajdůškovou, která informace tlumočené Ivo Hoffmannem potvrdila.

O co vlastně šlo? O nic jiného, než o další pokus snížit vážnost Václava Klause v očích občanů a zejména volitelů. Pan tajemník klubu senátorů za ČSSD totiž médiím sdělil, že „Přímý vstup na zasedání klubu budou mít pouze senátoři zvolení za ČSSD a pozvaní hosté obou diskutujících. K této změně dochází na základě přání týmu prezidenta Václava Klause, který chce, aby dotazy byly kladeny jen ze strany senátorů ČSSD, a nikoli ze strany dalších senátních klubů.“ Novinám bylo rovněž řečeno, že z toho důvodu se nebude schůzka konat ve Valdštejnském paláci, ale v klubovním salonku v paláci Kolovratském a pouze za účasti senátorů ČSSD. Ostatní senátoři pak mohou debatu sledovat coby diváci přenosu zprostředkovaného Českou televizí. A tak se v Právu mohl objevit pohoršený titulek „Klaus diktuje podmínky pro duel se Švejnarem“, aby čtenáři nezůstali na pochybách, jaký despota sedí na Pražském hradě a jak si národ uleví, nebude-li zvolen na další období.

Potíž ale byla v tom, že novináři si pravdivost tajemníkova sdělení neověřili a čtenáře svých listů informovali nepravdivě, takže druhý den musela kancelář prezidenta republiky celou věc dementovat. Schůzka byla totiž domluvena již 29. ledna mezi vedoucím KPR Jiřím Weiglem a zástupci senátorského klubu ČSSD a měla mít podobu návštěvy jiných klubů. Protože prezident Klaus již zbývající kluby navštívil, zástupci obou stran se shodli, že otázky oběma kandidátům budou klást pouze senátoři ČSSD, přičemž žádné podmínky ze strany Václava Klause nezazněly - ani tehdy, ani později. Samozřejmě z toho vyplývá, že ani proti účasti senátorů z jiných klubů neměl prezident námitky, stejně jako neprotestoval proti přítomnosti televizních kamer, takže z jeho strany nebylo důvodu dohodnuté podmínky setkání měnit. Nicméně novináři a jejich prostřednictvím občané republiky byli tajemníkem klubu ČSSD informováni zcela zkresleně a zřejmě záměrně.

Jak vidno, už i senátoři za sociální demokracii ve snaze upevnit – jakkoliv malé – šance svého kandidáta neváhají pokračovat v nejrůznějších mystifikacích okolo prezidenta republiky. Neomalené hrubosti poslance Ratha nejsou patrně příliš účinné, a proto se jinou cestou nyní vydali senátoři. S tou debatou to ostatně zavánělo od začátku. Nejprve chtěli sociální demokraté dostat Klause se Švejnarem do studia k Václavu Moravcovi. To prezident moudře odmítl, protože pan Moravec jako moderátor diskuse rozhodně nepatří k nestranným, a tak by to byl spíš souboj dva proti jednomu. Dalším návrhem bylo uspořádat duel tak, aby klást otázky kandidátům mohli všichni senátoři. V tom případě by zbývalo jen pozvat Michaelu Jílkovou a repríza nováckého Kotle by byla dokonalá – rozhodně ale pod úroveň obou kandidátů. Nyní si tedy v senátním lubu ČSSD vymysleli, že zakáží přístup ostatním klubům, schůzku přesunou do svého salonku – a změnu svedou na Klause! Kdyby se prezidentská kancelář včas a důrazně proti nepravdivému tvrzení sociálních demokratů neozvala, Černý Petr by zůstal v rukou Václava Klause a prezident by byl občanům neustále předkládán jako zbabělec, který se bojí otevřeného střetu.

Tentokrát to nevyšlo, ale do volby zbývá ještě dost času, proto můžeme být zvědavi, co si v Lidovém domě vymyslí příště. Že to bude brzy, nemusíme pochybovat.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.