21.10.2021 | Svátek má Brigita


POLITIKA: Nezoufejte!

29.8.2013

Na pravici vládne děs a zoufalství. Koho volit, ptají se mne na ulici i cizí lidé. A kde jste byli, když kryptosocialistická Kalouskova vláda zvyšovala daně až do recese? Doma, nepochybně. Když nejde o krk, nelze po normálních lidech chtít aktivismus (petice, demonstrace). Mají svaté právo na klid, zvolili si přece své zástupce a ti je měli bránit.

Hospodáři ČSSD se už vidí v křeslech vlády a ve šlépějích velkého mystifikátora hodlají v nafukování daní vesele pokračovat, rozloží je, jak jinak, narůžovo, ať platí buržousti. Ekonomicky už dnes neúnosnou zátěž DPH ani spotřebních daní nesníží, dotace (snížení zdravotnických poplatků) mírně zvýší a ekologický příplatek zůstane. Zvýšení firemní daně o dvě procenta na 21 procent (opatrnicky jen vybraným firmám) podniky nevyžene, ale také nepřiláká. Bude jen o procento nižší než ve Švédsku. Avizovanou daň 38 procent z příjmu od sto tisíc měsíčně už snížili jen na 29 procent, což podnikání také nezabije, jen hospodářství a přirozeným tržním investicím ubere pár miliard. Horší je, že chtějí pokračovat v Kalouskově útoku na paušály a neregistrační pokladenství malých podnikatelů (OSVČ). Pokud na "parazity", jak říká čekatel na post ministra financí Jan Mládek, zaútočí razantně, recesi a nezaměstnanost prohloubí neméně razantně. Lze snad doufat, že se poleká.

Žádná větší katastrofa nenastane

Minimální mzda zvýšená o pouhých 500 korun měsíčně na 8500 také žádnou katastrofu nezpůsobí a nezaměstnanost příliš nezvýší. Čekají nás spíš jako za Kalouska další menší daně skryté ve správních poplatcích, v majetkových převodech a v růstu daně z nemovitostí. Ostatní sliby, jako je efektivnější využívání dotací z Unie nebo efektivnější státní správa, jsou k smíchu. Od sociální demokracie nelze čekat jednoduchou a zeštíhlenou byrokracii, pro rozvoj ekonomiky tak zásadní. Strana je geneticky zaujatá proti podnikatelům a snad i věří, že lze zaměstnávat uměle, aniž by to vedlo k poklesu hospodářského výkonu. Nelze, únosná hranice byla dávno překročena. Suma sumárum zatím žádná velká tragédie. Recese bude nepochybně pokračovat, státní inkaso klesat, nezaměstnaných pomalu přibývat (letošní mírné oživení v severozápadní Evropě nás nevytrhne, dokonce se netýká ani aut). Teprve po čtyřech letech plíživého zdaňování a z principu marných státních investic to všichni pocítí na vlastní kůži a prozřou. Pak nastane mela. Tak už to v demokracii chodí. Radikální reformy nastupují jen v těžké krizi.

Což o to, radil bych: Volte voly, volte krávy, jen nevolte sociály, vím ale, že to na řádnou změnu dnes už stačit nebude.

Autor je publicista a politolog

LN, 27.8.2013Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.