17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


POLITIKA: Nečasovo trpké pokoření pučisty

2.6.2011

Volba exprimátora Ostravy do čela sněmovního klubu ODS nebyla jen lekcí pro Tluchoře

Ten první rozehrál vysokou hru, protože si byl jistý výsledkem, ale přepočítal se. Druhý nakonec silově prosadil svoji, ale jeho pozici to příliš neposílilo. Výsledkem tahanice Petra Tluchoře s premiérem Petrem Nečasem o post předsedy poslaneckého klubu, a tím i místo v grémiu strany a účastech na jednáních koaličních devítek, se stal z celostátního hlediska dosud nepříliš známý Zbyněk Stanjura. Sedmačtyřicetiletý dlouholetý šéf moravskoslezské ODS, který patří k zakládajícím členům strany, ale jenž se do politické první ligy nikdy zcela nedostal.

Příliš sebejistý Tluchoř

Ještě čtyřiadvacet hodin před Stanjurovým nečekaným zvolením šéfem poslanců ODS asi ani on sám s ničím takovým nekalkuloval. Petru Tluchořovi sice řada spolustraníků vyčítala jednání s Kristýnou Kočí o shánění dostatku poslanců z Věcí veřejných, aby se vláda obešla bez strany Víta Bárty, ale Tluchoř byl i po rozhovorech s Petrem Nečasem sebejistý. Ostatně zařazení mimořádné volby předsedy klubu iniciovali podle informací týdeníku EURO Tluchořovi lidé. Řádná volba se totiž měla konat o měsíc později, tedy v době, kdy se očekávaly tahanice o vládní posty v rámci koalice. Tluchoř se svým zvolením počítal a chtěl do jednání o vládních postech vstupovat se znovuobnoveným mandátem šéfa klubu, což by mu dávalo větší vyjednávací sílu a lepší pozici. Ani nikdo z obvykle dobře informovaných zdrojů z ODS nechce přesně popsat, co si před hlasováním Nečas s Tluchořem řekli. Jisté je jen to, že Tluchoř, jak šířil mezi svými spojenci, od předsedy ODS závažnější komplikace neočekával.

Tluchořův protikandidát a jeden z nejradikálnějších kritiků Michal Doktor měl být pouze stafáž. O tomto poslanci pokládaném v ODS za muže Vlastimila Tlustého se totiž v rámci strany ví, že všechna svá hlasování vždy prohrál. Často i Tluchořovým přičiněním.

Jenže Nečas plánovaný scénář narušil svým velmi vyhroceným projevem, ve kterém poslancům výslovně řekl, že si Tluchoře v čele klubu nepřeje, a doporučil mu, aby ani nekandidoval. Do té doby ale prvního místopředsedu klubu Stanjuru na Tluchořovo místo nijak vehementně neprosazoval. „Nečas zjevně neměl plán, že někoho chce. Spíš chtěl potopit Tluchoře,“ líčí i s odstupem jeden z lidí blízkých premiérovi.

Tluchoř sice musel vstřebat porážku, na druhé straně ale nezvítězil ani Nečas. Vždyť bývalému šéfovi poslanců dalo i přes premiérův apel hlas 26 lidí ze třiapadesátičlenného klubu a jeden nehlasoval vůbec. Vliv schopného zákulisního hráče Tluchoře na klub tedy zjevně nezmizí, což se ostatně ukázalo ve středu, kdy Tluchoř k nevoli části ODS přišel na koaliční schůzku K9 z pozice šéfa zdravotní komise strany. Namísto víceméně uměle udržovaného paktu o neútočení s Nečasem teď lze očekávat skutečnou válku.

Zkušený matador

Pro případ, že se Tluchoře skutečně podaří odstranit, byla ve hře jen tři jména. Jihomoravský Václav Mencl se vyloučil jednoznačnou podporou Tluchoře. Zkušený parlamentní matador Marek Benda by zřejmě potřebnou většinu v klubu ODS nezískal, navíc ho Nečas vyzval, ať nekandiduje. Post šéfa poslanců tak de facto zbyl na Stanjuru.

Lidé z Moravskoslezského kraje, kteří s ním za léta v politice přišli do kontaktu, ho charakterizují jako „nesmírně ambiciózního muže, který jen dosud vše poněkud přetaktizoval, ale není radno ho podceňovat“, za člověka „dodržujícího dohody, jenž umí být loajální“, člena „uvážlivé party starých členů ODS, kteří zažili vzestupy a pády, a mají tak blízko ke kořenům ODS“, ale také za politika, „o němž si nejsem jistý, že by byl posílením Nečasova křídla“.

Právě poslední aspekt se přitom zdá být pro premiéra a předsedu ODS klíčový. Se Stanjurou se dobře znají už od dob, kdy Nečasovo Vsetínsko spadalo pod severomoravský kraj. Na druhé straně má Stanjura logicky blízko k místopředsedovi ODS Pavlu Drobilovi, se kterým de facto řídili dění v kraji v éře hejtmana Evžena Tošenovského. Stanjura z pozice šéfa zastupitelů, Drobil z místa náměstka. Po debaklu v posledních krajských volbách Stanjura údajně zvažoval, že by se příštím kandidátem na hejtmana stal on sám, a post jedničky na kandidátce do sněmovny tehdy navrhl právě Drobilovi. Jak ale začaly preference ODS stoupat, Stanjura své plány přehodnotil. Lídrem kandidátky do sněmovny sice být nechtěl, ale žádal na ní co nejvyšší místo. Jenže se nakonec dostal až na čtvrté místo, což jako předseda regionu nesl úkorně a očekával za to, že ho kraj podpoří na post místopředsedy ODS.

Vzkaz Drobilovi?

Tehdejším předsedou Mirkem Topolánkem vytažená stoupající hvězda ODS Drobil mu ale kandidaturu neumožnila. Drobil se spojil s dalším vlivným ostravským členem ODS Daliborem Madejem, na místopředsedu kandidoval Drobil a Stanjura musel ustoupit. Vztahy obou pak byly nějakou dobu na bodu mrazu až do chvíle, kdy Drobil, jeden z nejvýznamnějších spojenců Petra Tluchoře, Stanjurovi pomohl do křesla prvního místopředsedy klubu.

Letos už se při hře o posty v regionálních organizacích ODS oba opět spojili a společně porazili šéfa ostravské ODS Tomáše Petříka a také ambiciózního Madeje. Mimochodem muže, do něhož vkládali více nadějí než do Stanjury právě Nečas se svým šéfporadcem a dlouholetým bývalým poslancem za Moravskoslezský kraj Martinem Římanem. Přičte-li se k tomu, že Stanjura na výkonných radách ODS při projednávání postojů k véčkařům po některém z jejich mnoha excesů patřil vždy spíše ke kritikům takové spolupráce, z mocenského hlediska a upevňování pozic ve straně Stanjurovo zvolení pro Petra Nečase nic moc neřeší.

Naopak: „poprava“ Středočecha Tluchoře de facto bere premiérovi možnost při případných tahanicích o posty ve vládě „obětovat“ dalšího Středočecha Ivana Fuksu, pokud si nechce středočeský region proti sobě poštvat úplně. Za celou „operací Stanjura“ proto mnozí v ODS vidí kromě lekce Tluchořovi i vzkaz jeho blízkému spojenci Drobilovi: váš kraj získal post šéfa klubu, na případný comeback do vlády tedy rychle zapomeň.

Zbyněk Stanjura (47)
* Koncem 80. let promoval na VUT v Brně, kde studoval obor elektrotechnické počítače.
* Pracoval jako programátor.
* Od roku 1992 pracoval ve společnosti Eskon Opava, kterou spoluvlastnil.
* Do ODS vstoupil v roce 1991, roku 1998 byl poprvé opavským volebním lídrem strany. Po volbách nepřijal v koalici s ČSSD post náměstka primátora, ale stal se městským radním a dále se angažoval ve svém podnikání.
* V roce 2000 se stal místopředsedou Regionálního sdružení ODS a krajským radním.Ve stejném roce byla Opava druhou nejsilnější baštou ODS v Kraji - hned za Ostravou.
* Roku 2002 nahradil Martina Římana v čele Regionálního sdružení a ve stejném roce byl zvolen primátorem Ostravy.
* V červnu loňského roku poprvé kandidoval v parlamentních volbách. Byl zvolen poslancem a stal se místopředsedou sněmovního klubu strany. Na podzim stejného roku ODS prohrála komunální volby a do rady Opavy zasedla koalice strana SOS pro Opavu a ČSSD.
* V polovině dubna 2011 se zúčastnil jednání vládní K12.
* 11. května 2011 byl zvolen předsedou parlamentního klubu ODS.

Týdeník EURO 21/2011
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.