19.6.2021 | Svátek má Leoš


POLITIKA: Komunální volby ve stínu globální politiky

10.9.2014

Současná kampaň před komunálními volbami byla poltickými stranami nastartována z časového hlediska takřka optimálně dle politologických pouček. Přesto je otázkou, zda se podaří přilákat ke komunálním volbám takový počet voličů, aby se výrazněji zvedla legitimita těchto voleb. Více a více komentátorů podotýká, že přímých voleb je u nás příliš a lidé k nim nechodí. Na druhou stranu, např. v sousedním Německu sice nemají přímé prezidentské volby, ale obecně tam na volby „druhého řádu“ přichází mnohem větší procento voličů.

Nezájem občanů o komunální politiku je v kontrastu s tím, že řada kriminálně-politických problémů, jako jsou korupce, protekce či podvody, bují právě na komunální úrovni. A to pak slouží jako důvod k nadávání na politiku jako celek, přestože o její ovlivnění na komunální úrovni existuje jen malý zájem. Souvisí to i s medializací, protože o běžném dění ve městech se dá z masmédií dozvědět jen málo, snad s výjimkou dvou či tří velkých magistrátů.

Lze předpokládat, že malé obce a města ovládnou nezávislá hnutí a kandidátky, jejichž volba je dána především personálním obsazením. Na druhou stranu zde je problém menší odpovědnosti těchto uskupení, jejichž reprezentanti snadno mění postoje i kandidátky, na nichž se objevují. „Etablované“ strany se zase potýkají se „zabetonovanými“ strukturami, které na důležitá místa nechtějí pustit nikoho mimo stranickou hierarchii. A nové celostátně úspěšné subjekty nemají členskou základnu, která by jim dovolila kandidovat plošně po celé ČR. To je zvláště případ ANO.

S ohledem na vypjatou mezinárodní situaci do komunální kampaně fakticky prosakují i globální témata, byť s regionálními i lokálními dopady. Snížení výroby v důsledku protiruských sankcí leckde může zvýšit nezaměstnanost či pokles příjmů či poškodit podnikatele, kteří před rokem vítali příchod nových „propodnikatelských“ subjektů. I v tomto kontextu je třeba vnímat Sobotkovu či Babišovu kritiku tvrdé evropské sankční politiky. ODS se v předvolebním období podařilo prosadit do masmédií díky kritice islámu jakožto cizí kultury. Navíc se TOP 09 i ODS snaží „jestřábími“ postoji k Rusku uzmout některé pravicové voliče ANO, stejně možná uvažuje i KDU-ČSL. Česká „skutečná“ komunální kampaň je tak zatím ve stínu globální politiky, což šanci na vysokou volební účast příliš nezvyšuje.

NašiPolitici.czPostarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.