21.10.2020 | Svátek má Brigita


POLITIKA: Klaus na Primě

10.1.2019

Nedělní rozhovor bývalého prezidenta v televizi rozpoutal vášně. Ozvali se jeho příznivci i zásadní odpůrci. Václav Klaus mluvil velmi rozumně a dotkl se všech aktuálních témat. Mělo to prostě úroveň a na některé problémy nabídl neotřelý pohled. Zmínil se i o případné kandidatuře na presidenta po skončení mandátu Miloše Zemana. Ke kandidatuře svého syna se vyjádřil zdrženlivě. Bylo znát, že v jeho vítězství ve volbách příliš nevěří, a má asi pravdu. Klaus mladší by měl opravdu minimální šance a jeho odpůrců by se určitě vynořila spousta. Na druhé straně by byl možná výborným ministrem školství.

Celkově rozhovor na Primě připomínal televizní vystoupení v dobách, kdy byl Václlav Klaus st. na vrcholu. Mám pocit, že by se v této zemi našlo dost jeho příznivců, kteří by jej s chutí volili. Nic proti Zemanovi, ale Václav Klaus starší zraje jako víno a řekl bych, že je o jednu ligu výše, než Miloš Zeman.

Na druhé straně se ozvali i jeho principiální nepřátelé, kteří jej kvůli „hříchům z minulosti“ srdečně nenávidí. Argumenty mají stále stejné – privatizace, způsob, který zvolil k přechodu od socialismu ke kapitalismu, kupónová privatizace, legendární ostuda s perem, a samozřejmě i ta nešťastná amnestie. Samozřejmě, o všem je možné polemizovat. Najde se mnoho odborníků, kteří dnes pokládají jeho postupy v devadesátých letech za správné. Navíc dnes už těžko odlišíme, které názory byly jeho vlastní a které pocházely od dvorních našeptavačů. Ti, myslím, napáchali daleko víc zla než Klaus osobně. Asi byla chyba, že právo nebylo nadřazeno ekonomice. Ono se to dneska snadno radí. K chybám nepochybně došlo, o tom není pochyb. Někdo na kupónovce slušně vydělal, jiní prodali svoje knížky šíbrům. Jejich hloupost… Sporná je i ta amnestie. Původní záměr byl pochopitelný, ale celkově to bylo nešťastné a nedomyšlené. A stejná otázka – kdo tu amnestii vlastně vymyslel a hlavně, kdo ji formuloval? Aférka s perem byla opravdu trapná, a přitom stačilo tak málo - nedávat si to pero pod stůl, ale zcela veřejně do náprsní kapsičky.

Václav Klaus se nepochybně dopustil v minulosti řady chyb. To se ale nevyhne žádnému politikovi. Jak praví klasik (Elvis Presley): „It´s lonely at the top.“ Na vrcholu je člověk hodně opuštěný, ale navíc tam strašně fouká. Navíc musíte počítat s tím, že někdo vaše slova úmyslně zkreslí, aby vás poškodil. Tak například Klaus nikdy neřekl (byl jsem u toho), že „nerozeznává čisté a špinavé peníze“. Řekl, že NEUMÍ v ekonomice rozlišit špinavé peníze od čistých – a to je trochu rozdíl. (To totiž nedokáže nikdo)

Nehodlám se o chyby a omyly pana Klause přít. Pro mě je důležité, co říká dnes a jaké názory zastává, a ty mi velmi konvenují. V běhu historie se mění okolnosti a s nimi se mění i lidé a jejich názory. Nemění se jen hlupáci. Když si vzpomenu na tu sbírku klaunů a exotů, kteří kandidovali proti Zemanovi, tak se nedivím, že Zeman vyhrál. Myslím si, že v příštích volbách, pokud by se Klaus rozhodl kandidovat, měl by velkou šanci. Řekl bych, že je daleko důležitější dívat se dopředu, než mudrovat o minulosti.Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.