10.4.2021 | Svátek má Darja


POLITIKA: Klaus na Primě

10.1.2019

Nedělní rozhovor bývalého prezidenta v televizi rozpoutal vášně. Ozvali se jeho příznivci i zásadní odpůrci. Václav Klaus mluvil velmi rozumně a dotkl se všech aktuálních témat. Mělo to prostě úroveň a na některé problémy nabídl neotřelý pohled. Zmínil se i o případné kandidatuře na presidenta po skončení mandátu Miloše Zemana. Ke kandidatuře svého syna se vyjádřil zdrženlivě. Bylo znát, že v jeho vítězství ve volbách příliš nevěří, a má asi pravdu. Klaus mladší by měl opravdu minimální šance a jeho odpůrců by se určitě vynořila spousta. Na druhé straně by byl možná výborným ministrem školství.

Celkově rozhovor na Primě připomínal televizní vystoupení v dobách, kdy byl Václlav Klaus st. na vrcholu. Mám pocit, že by se v této zemi našlo dost jeho příznivců, kteří by jej s chutí volili. Nic proti Zemanovi, ale Václav Klaus starší zraje jako víno a řekl bych, že je o jednu ligu výše, než Miloš Zeman.

Na druhé straně se ozvali i jeho principiální nepřátelé, kteří jej kvůli „hříchům z minulosti“ srdečně nenávidí. Argumenty mají stále stejné – privatizace, způsob, který zvolil k přechodu od socialismu ke kapitalismu, kupónová privatizace, legendární ostuda s perem, a samozřejmě i ta nešťastná amnestie. Samozřejmě, o všem je možné polemizovat. Najde se mnoho odborníků, kteří dnes pokládají jeho postupy v devadesátých letech za správné. Navíc dnes už těžko odlišíme, které názory byly jeho vlastní a které pocházely od dvorních našeptavačů. Ti, myslím, napáchali daleko víc zla než Klaus osobně. Asi byla chyba, že právo nebylo nadřazeno ekonomice. Ono se to dneska snadno radí. K chybám nepochybně došlo, o tom není pochyb. Někdo na kupónovce slušně vydělal, jiní prodali svoje knížky šíbrům. Jejich hloupost… Sporná je i ta amnestie. Původní záměr byl pochopitelný, ale celkově to bylo nešťastné a nedomyšlené. A stejná otázka – kdo tu amnestii vlastně vymyslel a hlavně, kdo ji formuloval? Aférka s perem byla opravdu trapná, a přitom stačilo tak málo - nedávat si to pero pod stůl, ale zcela veřejně do náprsní kapsičky.

Václav Klaus se nepochybně dopustil v minulosti řady chyb. To se ale nevyhne žádnému politikovi. Jak praví klasik (Elvis Presley): „It´s lonely at the top.“ Na vrcholu je člověk hodně opuštěný, ale navíc tam strašně fouká. Navíc musíte počítat s tím, že někdo vaše slova úmyslně zkreslí, aby vás poškodil. Tak například Klaus nikdy neřekl (byl jsem u toho), že „nerozeznává čisté a špinavé peníze“. Řekl, že NEUMÍ v ekonomice rozlišit špinavé peníze od čistých – a to je trochu rozdíl. (To totiž nedokáže nikdo)

Nehodlám se o chyby a omyly pana Klause přít. Pro mě je důležité, co říká dnes a jaké názory zastává, a ty mi velmi konvenují. V běhu historie se mění okolnosti a s nimi se mění i lidé a jejich názory. Nemění se jen hlupáci. Když si vzpomenu na tu sbírku klaunů a exotů, kteří kandidovali proti Zemanovi, tak se nedivím, že Zeman vyhrál. Myslím si, že v příštích volbách, pokud by se Klaus rozhodl kandidovat, měl by velkou šanci. Řekl bych, že je daleko důležitější dívat se dopředu, než mudrovat o minulosti.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.