3.12.2021 | Svátek má Svatoslav


POLITIKA: Chce ODS zničit Nečase nebo sebe?

8.8.2014

Na titulní straně, hned pod názvem novin Mladá Fronta Dnes, ve vydání z 5. srpna, je výrazný titulek "Jak se zbavit Nečase? V ODS se ozývá: Poškodil nás, vylučme ho". A na druhé straně článek Václava Dolejšího „Bývalý předseda, osoba nežádoucí“. Autor píše, že zejména starostky za ODS míní, že by měl být Petr Nečas vyloučen za strany, protože zavinil úpadek ODS. Netuším, kolik starostek mu sdělilo tento „odvážný“ názor; autor se opírá o anketu, kterou si MF Dnes udělala mezi komunálními politiky, ale z rozhořčených žen cituje pouze starostku Přelouče Irenu Burešovou, starostku Hlinska Magdu Křivanovou a místopředsedkyni plzeňské ODS Věru Rubákovou. Ta se zanícením tvrdí, že Petr Nečas a Jana Nagyová měli odejít už dávno. Nevím, jak paní Rubáková a ostatní Jakobíni v ODS, ale těm přemýšlivějším je jasné, že nenávidění manželé nebyli odsouzeni, že obvinění pana Ištvána jsou velmi vágní a problematická a že tento pán provedl něco tak neslýchaného, co by v opravdu demokratickém státě bylo považováno za protistátní puč. Že byl velmi „šikovně“ využit presidentem a vedl předčasným volbám, které přivedly k vládě levici, je snad většině funkcionářů i řadových členů ODS jasné…

Zajímavý je motiv paní mpř. Rubákové, a to to, že spousta lidí věděla, jak to chodilo na Úřadě vlády, a pořád si stěžovali, jak je těžké se přes paní Nagyovou k premiérovi dostat… Tedy uražená ješitnost a závist je jeden z důvodů vyloučit bývalého předsedu ODS a předsedu vlády ze strany… Dovedou si dámy představit, že dostat se k premiérovi není otázka sympatií, ale priorit?…

Jistě, Petr Nečas si často nepočínal nejšťastněji, ale jeho vláda se v nelehkých podmínkách koaličního vládnutí a probíhající hospodářské krizi snažila provádět úspornou politiku, snižovat zadlužení, posilovat transatlantické vztahy a proti neinformovanému a často – jak jinak – závistí a nepřátelstvím k církvím provokovaném nesouhlasu prosadila vyrovnání státu s církvemi. Zaznamenání hodná je také účast premiéra Nečase na rozloučení s Milanem Paumerem, hrdinou protikomunistického odboje. Premiér přijel téměř s celou vládou a s předsedkyní Poslanecké sněmovny Mirkou Němcovou a předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou. Ve svém smutečním projevu jasně řekl, že ozbrojený odpor proti komunistickému režimu byl legitimní a legální. I tehdy proti mínění značné části veřejnosti. Takto se má chovat politik: formovat veřejné mínění, ne se nechat jím vláčet. Pokud se týká jeho osobního života, jistě je možné odsuzovat jeho mimomanželský vztah, ale kdyby se za to měli vylučovat politici ze svých stran, asi by zely prázdnotou; to není omluva, ale konstatování. Přes to všechno si myslím, že je pan Nečas slušný a konzervativní člověk.

V ODS je jistě mnoho těch, kteří poškozují nejen pověst své strany, ale poškozují i věrohodnost pravicové politiky a měli by ODS opustit, ale Petr Nečas to není a ani si to nezaslouží. Pokles preferencí ODS nezavinil on, nebo především on. Mimochodem, zeptal jsem se také jedné ne nedůležité ženy z ODS, Jany Černochové, starostky Prahy 2 a poslankyně PS. Ta se od mínění svých kolegyň důrazně distancuje. Doufám, že se stejně zachová i Petr Fiala a další špičky ODS. Návrhy na vyloučení Petra Nečase jsou totiž sebedestruktivní.

Autor je bývalý předseda Konzervativní strany (nečlen ODS)
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.