Středa 18. června 2025, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Čestmír Císař

Vyvolený, ale pokrokový jen v mezích zákona

Zřejmě takhle by se dala při troše zjednodušení charakterizovat osobnost jednoho z mužů pražského jara roku 1968 Čestmíra Císaře, který zemřel v neděli ve věku 93 let. V popředí zájmu tehdy stáli Dubček, Smrkovský a Černík, tedy generální tajemník KSČ, předseda parlamentu a předseda vlády a zpoza této ikonické trojice se tu a tam vynořil i Císař. Sice neuměl skákat z můstku do vody jako Dubček, nebyl lidovým tribunem jako Smrkovský, který dokázal místo řečnického pultu používat i omšelý kufr, ani neměl tvář pragmatického technokrata jako Černík, ale mladé lidi přitahoval nejen svým jménem, ale i artikulací, která signalizovala vyšší kulturu. Po majálesu v roce 1963, kdy studenti dali jasně najevo heslem: Kahuda hude, že nám dobře bude, ale kdy to bude, že ho považují za přijatelnějšího kandidáta na ministra školství než Kahudu, se jím v roce 1963 Císař skutečně stal.

Na druhé straně celý život zůstal věrným komunistou, i když vzhledem ke svému vzdělání: studoval na gymnáziu v Dijonu, uměl tedy dobře francouzsky, a pak chvíli i na Karlově univerzitě historii a sociologii, se vším nemohl souhlasit, a tudíž nebyl nikdy pro nevzdělanou většinu přijatelný: působil ve stranických špičkách cize. Zároveň se ale mezi tuto nejvyšší stranickou hierarchii počítal, jak napsal Zdeněk Mlynář ve svých pamětech, a nedovedl si představit, že by mohl pracovat na místě, kde by bral pod deset tisíc korun. To je přibližně jako dnes sto tisíc korun. I Petr Pithar ve svých vzpomínkách konstatuje, že se po roce 1968 choval Císař žalostně a v těchto dnech se odmítl k jeho osobě jakkoliv veřejně vyjádřit.

Čestmír Císař se narodil 2. ledna 1920 v Hostomicích u Teplic, po studiu ve Francii, z které se vrátil v roce 1939, se přihlásil na vysokou školu a po zavření KU pracoval jako účetí. V roce 1945 vstoupil do komunistické strany a přešel na Krajskou plitickou školu Jana Švermy. V následujícím roce se stal placeným propagandistou ÚV KSČ. V roce 1952, nejspíš v souvislosti s procesem s Rudolfem Slánským, byl suspendován a přeložen na Krajský výbor do Plzně, kde však v roce 1953, když tam vypukly demonstrace po měnové reformě, se podílel na jejich potlačení. Do Prahy se s takto vydobitými ostruhami mohl vrátit v roce 1957 na významnou funkci nejprve zástupce šéfredaktora Rudého práva a pak i šéfredaktora Nové mysli. Připomeňme, že to byla doba, kdy odsudky stranického tisku měly stejnou váhu jako rozsudky soudu. V roce 1963 je dokonce tajemníkem na ÚV pro otázky ideologie a mezinárodních vztahů, ale již v roce 1965 je zase odsunut jako velvyslanec do Rumunska, odkud ho povolal do Prahy až Alexandr Dubček. V té době rovněž kandidoval na prezidenta, ale včas odstoupil z kandidatury, protože sověti tam chtěli mít svého blízkého generála Svobodu. V roce 1970 byl vyloučen z komunistické strany a před listopademm zakládal tzv. Obrodu, v níž se sdružili reformní komunisté. O Císařově kandidatuře na Hrad se uvažovalo krátce i těsně po roce 1989, kdy ho do funkce navrhoval Socialistický svaz mládeže, ale i tehdy odstoupil: uvědomil si, že nemá šanci. Naposled jsme ho mohli vidět na záběrech z oslav zvolení Miloše Zemana v místnostech Jazzové sekce. I takto v kostce sumarizovaný životopis jednoho z komunistických politiků dost zřetelně zrcadlí vládnoucí nenormalitu minulého režimu.

Psáno pro Český rozhlas Plus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel

Jan Kovanic
18. 6. 2025

Žádné „dvoustátní“ řešení pro sudetské Němce a palestinské Araby

Aston Ondřej Neff
18. 6. 2025

Není to často používané slovo.

Gustav Sitař
18. 6. 2025

Esej, který ovlivnil volby v USA.

Petr Homola
18. 6. 2025

Izrael se na Írán připravuje v podstatě nepřetržitě.

Konzervativní noviny
18. 6. 2025

Evropští představitelé by měli přestat radit Izraelcům, aby „ustoupili“.

ČTK, Lidovky.cz
18. 6. 2025

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo časovou osu bitcoinové kauzy, kterou ministryně Eva Decroix...

Jaroslav Veis
18. 6. 2025

Krátce předtím, než jsme díky programátorskému samoukovi Tomáši Jiřikovskému všichni absolvovali...

Josef Kopecký
18. 6. 2025

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává druhý den...

Jiří Vachtl, elh Eliška Hovorková, Eva Pospíšilová
18. 6. 2025

Rada ČT se neshodla, zda má jít do čela veřejnoprávního média favorit volby – dlouholetý obchodní...

ČTK, kh Kateřina Havlická
18. 6. 2025

Slovenská policie se ve středu ráno pokusila zatknout exministra obrany Jaroslava Nadě, a to v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz