20.10.2019 | Svátek má Vendelín


GLOSA: VV bojují se spojenci

7.7.2010

Máme nejsilnější vládní koalici od roku 1992. Ten chytlavý slogan se hodil do novin v květnu, ale teď na tři měsíce oslabí – až do obecních voleb v polovině října. Divíte se, že Radek John chtěl na vnitro a Josef Dobeš chce na školství náměstky z řad ČSSD? Pak se můžete divit jen z pohledu souboje o sněmovnu.

Tehdy se přece Věci veřejné vymezovaly proti dinosaurům, ale především proti rozhazovačné ČSSD. Věci veřejné chtěly oslabit dinosaury a uspěly. Ještě nikdy nezaznamenali velcí takové ztráty. Ještě nikdy jeden z těch velkých, konkrétně ODS, pak neprošel takovým sebezpytem a očistou.

Tak proč se s tím VV nespokojí? Proč už tenhle výsledek neprodávají svým véčkařům jako úspěch? Inu proto, že se nedívají na konec května, ale do poloviny října. Ti Pražané, kteří nezahazují, ale prolistují časopis Pražan, co se jim stále dere do schránek, mají jasno.

Jarní kampaň VV bez pauzy pokračuje a pražským hromosvodem zla je pro ně ODS. Ta může za všechno od projektu Opencard přes tunel Blanka až po drahé koše v metru. Chtějí-li VV v říjnu uspět proti ODS, s níž tvoří sněmovní koalici, logicky lákají spojence z ČSSD na náměstkovská křesla.

Kdy mluví VV jako sněmovní spojenci ODS a kdy jako její pražští soupeři? Tohle rozlišovat bude čím dál tím složitější. Už proto je dobré poskládat vládu pokud možno rychle.

LN, 3.7.2010TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.