GLOSA: Letošní Ample Strike právě udeřil!
Takto razantně je nazván článek, který vyšel dne 5. 9. 2016 na www.acr.army.cz. Z tohoto a dalších článků na této adrese se např. dozvíme, že mezinárodní cvičení je zaměřeno na sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, že v neděli v rámci seznamovacích letů proletěly nad Českem bombardéry B-1 a B-52, že cvičení Ample Strike 2016 se koná na základě Usnesení vlády ČR č. 1074 ze dne 21. prosince 2015 a v souladu s plánem činnosti rezortu MO na rok 2016.
V Deníku ze dne 7. 9. 2016 se zase dozvíme, že americký strategický bombardér B-1B nacvičoval nad základnou v Náměšti nad Oslavou tzv. demonstraci síly. Tým českých leteckých návodčích navedl devadesátitunový kolos na nízký průlet nad „nepřátelské“ území, což má protivníkovi ukázat svou sílu a odradit ho od dalšího útoku.
Dle zpráv iDnes.cz z 28. 7. 2016 mají manévry prověřit předsunuté letecké návodčí. Takzvaní „fakové“ (FAC – Forward Air Controller) navádějí v boji piloty na cíle ke zničení. V misích jsou pro piloty bojových letounů i dělostřelce jako předsunuté oči.
Z výše uvedených zpráv musí být každému na první pohled jasné, že toto cvičení není určeno k nácviku bezprostřední ochrany státních hranic České republiky ani ostatních zúčastněných států. Není to ale chyba Armády ČR. V každém demokratickém státě plní armáda zadání vrcholného orgánu výkonné moci, jímž je u nás vláda ČR.
A naše vláda se dne 21. prosince 2015, v předvečer Vánoc, v době, kdy již bylo jasné, že EU migrační krizi nezvládne, ale asi ani zvládnout nechce, v době, kdy se davy lidí bez dokladů a bez zjištěné identity valily do Evropy, v době, kdy už nemohlo být pochyb, že při stávajícím přístupu vrcholných představitelů EU dříve nebo později zasáhne migrační vlna se vším, co je s tím spojené, i naši republiku, usnesla, že pro bezpečnost občanů České republiky není prioritní nácvik razantní ochrany státní hranice, ale cvičení, které je zaměřeno na sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami.
Netroufám si hodnotit, zda se tímto jednáním vláda ČR nedopustila nějakého trestného činu, např. vlastizrady. To by musel prošetřit soud.
Ale i když některé nedávné, naštěstí zatím nepravomocné rozsudky (např. dvouletá podmínka pro bývalého primátora Svobodu za Opencard nebo zhodnocení krádeže a zničení standarty prezidenta republiky jako recese) příliš důvěry v naší justici nebudí,podání trestního oznámení na vládu ČR pro podezření ze zanedbání přípravy obrany České republiky by za pokus rozhodně stálo.