29.11.2021 | Svátek má Zina


EKOLOGIE: Vánoční přáníčka z MŽP

17.12.2008

Pan mluvčí ministerstva životního prostředí rozesílá novinářům elektronická přáníčka k Vánocům a Novému roku s tím, že touto cestou šetří lesy. Budiž mu jeho úsilí pochváleno. Do určité míry. Přesněji: do chvíle, než si člověk otevře obrazovou přílohu, v níž pan mluvčí tvrdí, že je třeba zachránit Antarktidu, aby nám neroztála.

V první řadě, posílal svá přáníčka z práce, avšak otázka Antarktidy, pokud je všeobecně známo, není otázkou činnosti českého ministerstva životního prostředí. To je otázkou určité ideologie. Čili pan mluvčí se bude muset rozhodnout: když se bude řídit pravidly slušného chování, rozešle přáníčka, ale neklesne do ideologie. Když bude nutkání klesnout do ideologie přímo nepřekonatelné, bude si muset zakoupit vlastní napojení na síť, přímo z domácnosti, vzdát se své funkce, a pak si může rozesílat cokoliv, včetně toho, že kolem Měsíce kola se dělají. Bude zajímavé zjistit, kolik lidí zaujme, když bude rozesílat přáníčka jako soukromník, a nikoliv jako poměrně vysoce postavený úředník české vlády.

V druhé řadě, a to je neméně důležité, ono to s tím táním Antarktidy není tak úplně nejpřesnější. Našli se dokonce jednotlivci, ba i celé kolektivy se našly, kteří (a které) tvrdí, že antarktický led praská (a odděluje se) spíše kvůli tomu, že tam je zbytečně moc veliká zima. Nejúsměvnější je, že tyhle skutečnosti, ideologům environmentalismu tak ohromně nepříjemné, sdělují lidé, kteří se zabývají studiem podnebí celý život. Na rozdíl od oné slavné zprávy panelu OSN, kterou sepsali úředníci té bohunelibé organisace, a dokázali to tak pěkně, že mnozí vědci, jejichž podkladů k tomu sepisování použili, dodnes nedokázali popadnout dech.

Upozorněn na tuto drobnost, odpověděl pan mluvčí výčtem odkazů, které si našel na vyhledávači Google. Pouze tím potvrdil některá základní ustanovení z tzv. teorie desinformace. Ono stačí umístit polopravdu někam, i do nepříliš solidního sdělovacího prostředku, a pak trpělivě čekat, že ji někdo použije jako citace v solidnějším sdělovacím prostředku, a je-li té trpělivosti dost, najde se nakonec i těch 48 tisíc odvolávek. Pan mluvčí se ovšem nezmínil o klimatologických odborných pracech, které celou věc popírají. Nezmínil se ani o té maličkosti, že totiž tomu není tak dávno, kdy jeho předchůdci neříkali, že se na zeměkouli uškvaříme, neboť předvídali, že tu zmrzneme.

Pan ministerský mluvčí se podepisuje jako magistr. Neřekl ovšem čeho, čili i ten sám vědecký titul je tak trochu zavádějící: má autorovi dodat určitou gloriolu znalostí, ale řečeno zcela zpustle cynicky, nedodává mu nic.

Shrnuto a sečteno: pan ministerský mluvčí by se měl omezit na sdělování zpráv, které mu uloží jeho političtí pánové, užaslé veřejnosti. Jestli to bude chtít dělat dobře, bude to těžká práce, naprostá piplačka.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.