Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKOLOGIE: Čertův mlýn

diskuse (237)
Před časem kratším, než dávným, prošel parlamentem hanebný zákon, na jehož základě se rozběhl kšeft s větrníky. Větrník je zařízení, které má vyrábět drahou elektřinu z větru a též rekuperací výkonu, který byl na roztočení obrovitého setrvačníku použit. Jeho přínos je ověřen ideologickým poučkami Zelených Khmerů, prakticky provedený experiment s jejich masovým nasazením namísto klasických zdrojů v Německu destabilizoval zásobování elektřinou v celé Evropě a stojí za současným prudkým zdražováním elektřiny.

Praxe také ukázala, že pozitivní bilance větrníků lze dosáhnout pouze při výstavbě na pobřežním šelfu. Jakmile větrné proudění začne ovlivňovat pevnina, účinnost vrtulí výrazně klesá, a to i na západním pobřeží Evropy. Větry hluboko ve vnitrozemí jsou k pohánění mlýnů vhodné tím méně, čím větší je plocha kruhu opisovaného lopatkami.

Hanebný zákon říká, že výkupní cena elektřiny z těchto větrníků bude úředně stanovena tak, aby obchodníku s větrem byl zaručen zisk. Hanebný zákon také říká, že za onu správnou elektřinu se nepovažuje pouze pozitivní bilance elektrárny, ale veškerá elektřina, která z větrníku odejde. Roztočit elektřinou za korunu – přepnout motor na generátor a elektřinu rekuperovanou ze setrvačníku prodat za dvě pade. Když do toho foukne vítr, jedině dobře! Směrnice úspor je třeba plnit za každou cenu, to jsme si zvykli již v dobách sjetých soudruhů!

Na Vysočinu vtrhly první větrníky vloni. Letos už představy budovatelů větrníkových zítřků vzbudily u většiny domorodců oprávněné zděšení. Proti zelenému byznysu se začaly vehementně stavět i iniciativy místních ochránců životního prostředí.

Doposud bylo jasné, že sto padesát metrů vysoké věže hyzdí široké okolí, že jejich vrtule sem tam sestřelí nějakého drozda nebo netopýra, na jejich hučení se prý dá zvyknout, stejně jako na hluk myčky nádobí a infrazvuky prý jsou problémem pouze oněch přímořských větrníků, protože na Vysočině velryby, které pomocí infrazvuku komunikují, nežijí. Takže větrník je zařízením vhodným a obecně prospěšným, usneslo se o tom sedíce na panelu ix tisíc moudrých a tak je to správně, tak to má být.

Minulou zimu na Vysočině nezamrzlo ani na Svratce, a tak bylo prokázáno, že se námraza na vrtulích nedrží. Letos je situace jiná, od listopadu mrzne i u Třeště a náhle se ukázalo, že vrtule bombardují široké okolí kusy ledu o váze jablka i melounu. Mlynář tvrdí, že není třeba podléhat panice, bombardování bude probíhat v závislosti na počasí nejvýše osmkrát za zimu, to je přibližně každý druhý týden. Naopak, v době námrazy je potřeba zakázat pohyb v dostřelu lidem i zvěři a na blízkou silnici umístit varovnou značku. Nestačí-li nepozorný automobilista uhnout před projektilem, zavinil nehodu sám, nepřizpůsobil jízdu stavu ovzduší. V krajním případě je též možno v dobách námraz větrník zastavit, ale pak bude ohroženo ono usnesení o obnovitelných zdrojích.

Zelení Khmerové, kdykoli se jim to hodí, prosazují tzv. „zásadu předběžné opatrnosti“, podle které mají být před každým novátorstvím vyloučeny všechny rozumné (a často i nerozumné) pochybnosti. V případě čertových mlýnů už nejde o žádnou předběžnou opatrnost, ale o zcela konkrétní průšvih, kterému nyní lze zabránit za vteřinu dvanáct. Bohužel, žádného borce v atombordelu, natahujícího na GMO kukuřici igelitový pytlík, jsem zatím přivázaného u větrníku neviděl. Že by se jim to ještě nedoneslo?

Neviditelný pes
17. 7. 2024

Milují vaši psi vodu? Nebo bahýnko?

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Ivo Fencl
17. 7. 2024

Bachmač je vylíčením hrdinových prožitků na vojně a odehrává se v podhůří Nízkých Tater na konci...

SÝR ZDARMA
17. 7. 2024

Subjektivní výběr informací vztahujících se k atentátu na Donalda Trumpa z různých zdrojů, neboť...

Lubomír Stejskal
17. 7. 2024

Zní to málo pravděpodobně, ale je to tak. Inspirací pro ostatní může být Ella Waweya, arabská...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

ČTK, kh Kateřina Havlická
17. 7. 2024

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

sdlk Jakub Sedlák
17. 7. 2024

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May - hvězdy seriálu The Grand Tour - ukončili po 21...

Lidovky.cz, ČTK
17. 7. 2024

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

dtt Ditta Stein
17. 7. 2024

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

Karel Oliva
17. 7. 2024

Z důvodů nasnadě (příp. na snadě – u Palackého, Mrštíků, mladého Jiráska) jsoucích se v posledních...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz