26.5.2022 | Svátek má Filip


BRNO: S Venclíky, nebo bez?

9.9.2009

Mezi olašskými matrónami, co se občas houfují na parkovišti blízko radnice Brno-sever, ze Slovenska přistěhovanými „rumungry“ posedávajícími kolem vietnamské hospody či studentkami spěchajícími po Bratislavské do „Ščukovy“ romské střední školy je nepřehlédnutelný. Leo Venclík se ubírá skoro každý den z radnice městské části, kde starostuje, k přistavenému automobilu pěkně rozvážně, jakoby ze zpomaleného filmu.

Rozepnutým sakem, trochu rozčepýřenými vlasy a pootevřenými ústy připomíná spíš agronoma z 80. let než typické figuríny mocných politiků ODS. I jeho o něco proslulejší bratr Milan Venclík mezi podnikatelsko-politickými lobbisty s modrou orlicí na klopě a žraločím úsměvem trochu přečnívá. Nejen mezi funkcionáři ODS přece jen trochu nezvyklým členstvím v sektě Hnutí Grálu nebo prvním sňatkem až kolem padesátky.

Z dvojice Venclík a Venclík se už nějaký pátek ježí chlupy na těle řadě lidí v brněnské ODS. Mají na jejich vkus ti Venclíci nějak moc funkcí, ale lid tam dole je prý moc nebere, cítí z nich aroganci. Milan Venclík, člověk s technickým vzděláním, do vysoké politiky odstartoval z prostředí brněnských prádelen, kde dělal byznys, a pak už jen a jen rostl. I když na něj šili boudu podnikatelé podobné krevní skupiny, z různých nařčení ohledně úplatků a korupce úspěšně vyklouzl. Brněnskou ODS si omotával kolem prstu, na svatbu mu přišli pochválit nevěstu též Ivan Langer a Martin Říman.

Krajské volby sice projel, i když jeho bilboardový buclatý úsměv zdobil jihomoravské volební teritorium od Úrazové nemocnice až po zatáčku k hradu Pernštejn, ale přesto se zase otřepal, dokázal uplést i s hlavním protivníkem, vítěznou ČSSD, kamarádšoft, a zasedl tak v radě Jihomoravského kraje. Venclíkova snaha dostat se na volitelné druhé místo kandidátky do parlamentních voleb 2009 a přitom se udržet vysoko i na kraji provokovala už příliš, na problém Venclík bylo nutné nasadit přímo Topolánka.

Ledy se tedy hnuly a Milan Venclík nejenže už není na kandidátce ODS, zmizel i z oblastní rady ODS, strana ho vyzývá, aby sbalil kufry i v krajském zastupitelstvu, a odvolala i jeho bratra Lea z pozice šéfa klubu ODS v brněnském zastupitelstvu.

Možná, že tak zapůsobí na část „moralizující pravice“, která v poslední době začala přecházet od ODS ke straně charismatického knížepána. V očích širších vrstev, na které dopadá hospodářská krize nejvíc, se však ODS sesazením bratrů Venclíků nijak zvlášť nepolidšťuje.

Rovnost, 7.9.2009Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...