4.12.2021 | Svátek má Barbora


BRNO: S Venclíky, nebo bez?

9.9.2009

Mezi olašskými matrónami, co se občas houfují na parkovišti blízko radnice Brno-sever, ze Slovenska přistěhovanými „rumungry“ posedávajícími kolem vietnamské hospody či studentkami spěchajícími po Bratislavské do „Ščukovy“ romské střední školy je nepřehlédnutelný. Leo Venclík se ubírá skoro každý den z radnice městské části, kde starostuje, k přistavenému automobilu pěkně rozvážně, jakoby ze zpomaleného filmu.

Rozepnutým sakem, trochu rozčepýřenými vlasy a pootevřenými ústy připomíná spíš agronoma z 80. let než typické figuríny mocných politiků ODS. I jeho o něco proslulejší bratr Milan Venclík mezi podnikatelsko-politickými lobbisty s modrou orlicí na klopě a žraločím úsměvem trochu přečnívá. Nejen mezi funkcionáři ODS přece jen trochu nezvyklým členstvím v sektě Hnutí Grálu nebo prvním sňatkem až kolem padesátky.

Z dvojice Venclík a Venclík se už nějaký pátek ježí chlupy na těle řadě lidí v brněnské ODS. Mají na jejich vkus ti Venclíci nějak moc funkcí, ale lid tam dole je prý moc nebere, cítí z nich aroganci. Milan Venclík, člověk s technickým vzděláním, do vysoké politiky odstartoval z prostředí brněnských prádelen, kde dělal byznys, a pak už jen a jen rostl. I když na něj šili boudu podnikatelé podobné krevní skupiny, z různých nařčení ohledně úplatků a korupce úspěšně vyklouzl. Brněnskou ODS si omotával kolem prstu, na svatbu mu přišli pochválit nevěstu též Ivan Langer a Martin Říman.

Krajské volby sice projel, i když jeho bilboardový buclatý úsměv zdobil jihomoravské volební teritorium od Úrazové nemocnice až po zatáčku k hradu Pernštejn, ale přesto se zase otřepal, dokázal uplést i s hlavním protivníkem, vítěznou ČSSD, kamarádšoft, a zasedl tak v radě Jihomoravského kraje. Venclíkova snaha dostat se na volitelné druhé místo kandidátky do parlamentních voleb 2009 a přitom se udržet vysoko i na kraji provokovala už příliš, na problém Venclík bylo nutné nasadit přímo Topolánka.

Ledy se tedy hnuly a Milan Venclík nejenže už není na kandidátce ODS, zmizel i z oblastní rady ODS, strana ho vyzývá, aby sbalil kufry i v krajském zastupitelstvu, a odvolala i jeho bratra Lea z pozice šéfa klubu ODS v brněnském zastupitelstvu.

Možná, že tak zapůsobí na část „moralizující pravice“, která v poslední době začala přecházet od ODS ke straně charismatického knížepána. V očích širších vrstev, na které dopadá hospodářská krize nejvíc, se však ODS sesazením bratrů Venclíků nijak zvlášť nepolidšťuje.

Rovnost, 7.9.2009Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.