22.1.2021 | Svátek má Slavomír


BEST OF HYENA: Zlaté časy pro pejsky

6.4.2020

Chápu, jak kde, někde mají krušné časy. U nás ve Zvoli ale platí to, co je v titulku, pejskové se tu mají dobře soudě podle toho, kolik lidí potkávám na pejskovské procházce. Před koronou to byl jeden, dva nanejvýš. Teď mám pocit, že je krajina posetá postavičkami lidskými a psími. Pan profesor Prymula by ani nemusel dělat kolem toho bouřku. Na louce toho moc nenakazíme, i kdybychom těch virů s sebou tahali pytel.

Co ale také musím poznamenat, všichni tady nosíme roušky. Je to až překvapující, jak rychle se tohle opatření ujalo. A pejskové? Těm by nevadilo, ani kdyby se pánové převlíkli za kominíky. Procházka, to je to hlavní, procházka, to je to, co platí.

Potkávání na psí louce

Život jde dál. Pejskům do pandemie nic není. Neznám žádného, který by jedl netopýry. Tady, mezi námi, kdyby Gari padla na netopýra, asi by se s ním moc nepárala. Nestalo se tak, a dá se tedy říci, že ve věci pandemie je naprosto mimo, stejně jako Nora a všichni pejskové, které znám. Tudíž s nimi chodíme na procházky na psí louku, jako kdyby bylo vše v pořádku a my neprožívali poslední dny lidstva.

Nosíme šátky na obličeji a dodržujeme odstup minimálně dvou, lépe pak čtyř metrů. No a vidíte. Kdyby to tak bylo možné a toto se dalo dodržovat vždy a všude, koroňák by vychcípal do měsíce. Jo, jo. To by musela ta psí louka být veliká, velikánská…
To není. Tak tam aspoň chodíme a říkáme si, že to nezhoršujeme.

200330gari

Do toho nejdu

Znám to od Gari. Ráno vybízím oba pejsky, aby se šli vyčůrat do předzahrádky. Nora se nenechá přemlouvat, ale Gari, ta potřebuje ideální podmínky. Sluníčko, vítr tak asi o rychlosti dva kilometry za hodinu, teplota v rozmezí osmnácti až pětadvaceti stupňů. Jinak do toho nejde.

Teď ale nastaly ty noční mrazy. Takže i Nora jde ráno ven, dorazí na práh a tam narazí čumákem na hradbu studeného vzduchu. Ha! Tak to tohohle vám chodit nebudu, čůrejte si sami! Načež odchází do obýváku, kde si už Gari hoví na svém křesílku. Neříkala jsem ti, dává jí najevo, že v tomhle se vůbec nedá čůrat?

Tak co je tohle za počasí?

Ráno pod mrakem, pak se to protrhne, svítí sluníčko a do toho sněží. Aby se v tom pes vyznal.

Gari s Norou už odmítají vycházet z domu bez našeho doprovodu, ledaže by se v zahradě vyskytl kocour, ať už fyzický, nebo imaginární. Na takové to „běž se vyčůrat“ nereagují. Ale i potom, na procházce, když se všechno tak rychle mění…

Základ pro pochopení psí psychiky neboli psichiky: pejskové milují stálost a nenávidí změny. Stálost vztahů a stálost počasí. Ať je, co je, ale ať je to furt, to je to, co si přejí.

Aktuální počasí se tomu vzpírá.

200401gari

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The HyenaChleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.