21.5.2022 | Svátek má Monika


PRAHA: Tvořivá botanická zahrada pro děti

16.6.2006

papírV botanické zahradě se naučíme vyrábět ruční papír a šperk

Na materiál s označením papír přišel podle historických záznamů čínský ministr orby Ts'ai Lun a roku 105 to oznámil svému císaři. Na ten trojský, vyrobený v Botanické zahradě hl. města Prahy si děti mohou zajít už tuto sobotu 17. června od 11 do 17 hodin a potěšit jím především sami sebe.

Červen patří v botanické zahradě hlavně dětem, třetí červnová sobota bude ve znamení pracovních dílen pro děti. Celou sobotu si budeme moci u pergoly na venkovních expozicích vyzkoušet výrobu ručního papíru, a to ne ledajakého. Protože budeme v botanické zahradě, půjde převážně o papír zdobený rostlinami, jejich květy, čajem a dalšími přírodninami. Naučíme se vytvářet papír čistě bílý či jedno i více barevný. Zdatnější zvládnou papír vyzdobit kousky textilu nebo přízí. Na opravdu zdatné papírníky čekají i síta velkých formátů. Pokud si děti s sebou přinesou velké desky, v bezpečí a bez problémů si mohou svá díla odnést domů. Vyrábět budeme záložku do knížky, vyrábět obrázky lepením, malovat a tisknout.

V rámci pracovních dílen se rovněž pustíme do práce na jednoduchých špercích z pružinková sadadrátků a korálků. Drát, korálky a pomůcky na zhotovení budou dětem k dispozici, ostatní materiál bude k zakoupení na místě (kůže, náušnicové háčky a pod.).

Těšíme se na všechny tvořivé návštěvníky!

Určitě víte, že:
-
Původní čínský papír se vyráběl z konopí, které se nechalo nasáknout vodou a pak drtilo dřevěnými palicemi. Do vzniklé kaše přidávali moučný škrob a bělidlo a kašovinu nalévali na síta z hrubé látky v bambusových rámech.
- V 6. století se výroba papíru dostala z Číny do Koreje, kde kromě konopí používali též moruše, bambus, stvoly rýže a chaluhy.
- Z Číny se papír dostal také do Tibetu, kde nahradil tradiční psací materiál - palmové listy. Směrem na západ pak cestoval papír z Číny do Střední Asie a Persie, odkud ho obchodníci dováželi do Indie.
- V 8. století se papír dostal do Bagdadu, v 10. století pak do Damašku, Egypta a Maroka. Původní konopí nahradil len.I když v té době se papír v Evropě již tu a tam objevoval, jeho výroba začala ve Španělsku a v Itálii až ve 12. století. Byl však křesťanským světem z ideologických důvodů (!) odmítán a dokonce dekretem Fridricha II. byly všechny úřední dokumenty psané na papíru vyhlášeny za neplatné! Zdravý rozum zvítězil až v 15. století pod nátlakem vynálezu knihtisku . . .

Botanická zahrada hl. města Prahy je v květnu otevřena denně od 9 o 19 hodin, skleník Fata Morgana zůstává v pondělí z důvodu pravidelné údržby uzavřen. Vstupné činí 90,- Kč pro dospělé, 45,- Kč pro děti 6-15 let + studenty + seniory, zdarma pro osoby s průkazem ZTP a děti do 6 let. Návštěvníci mohou ke vstupu rovněž využít nákupu tzv. Trojské karty: 120,- Kč pro dospělé, 60,- Kč pro děti 6-15 let, 270,- Kč za rodinné vstupné. Karta má platnost do 30.9.2006 a svým držitelům umožňuje po jednom vstupu do botanické zahrady, ZOO a Trojského zámku. Vstupenka umožňuje prohlídku venkovní expozice i skleníku Fata Morgana.

Foto: Sobota bude v botanické zahradě ve znamení pracovních dílen. A v nich se naučíme vyrábět papír a šperk. (BZ - archiv)

Další informace o akcích v trojské zahradě naleznete na www.botanicka.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!