26.10.2020 | Svátek má Erik


KULTURA: Konec kreslenéhu humoru?

4.4.2011

Český kreslený humor umírá. Navzdory tradici minulých Ladů či Sekorů nebo stále tvořících Jiránků, Slívů či Bartáků. Na kreslený humor není až na pár výjimek místo v novinách či časopisech. Do nejnovějších možností publikování v aplikacích chytrých mobilních telefonů naši humoristé ještě nepronikli. Není ani divu. Věkový průměr členů České unie karikaturistů, jediné profesní organizace v tomto oboru na našem území, se pohybuje nad důchodovou hranicí. A mladí talenti se do kresleného humoru z pochopitelných důvodů nehrnou. Neměli by kde publikovat. A protože kreslený humor nikde není vidět, ani je vlastně nenapadne, že by se něčemu takovému mohli věnovat.

Nelze říci, že by se Česká unie karikaturistů nesnažila. Každoročně organizuje pro školní děti soutěž v kreslení vtipů "Netvařte se kysele a malujte vesele". Produkuje spoustu výstav, vydává z nich katalogy. Ale pořád je to spíš boj s větrnými mlýny.

Nedávno se na mě obrátil jistý Jin Woo Choi z korejské soutěže Digital Cartoon Competition SICAF, aby se mi svěřil, jak moc ho mrzí, že se jejich soutěže ještě nikdy nezúčastnil nikdo z Česka. (Účast na mezinárodních soutěžích kresleného humoru, jichž se ročně konají po celém světě desítky, je jednou z mála možností, jak se mohou čeští kreslíři prezentovat.) Snažil jsem se mu vysvětlit, že moderní technologie pronikly do našeho sdružení zatím toliko nesměle u některých členů v podobě pomoci při retušování či kolorování humorných obrázků. O tvorbě ryze digitální – snad s výjimkou svébytných počítačových kreací Vlasty Mlejnkové – nemůže být na našich spolkových setkáních ani řeč.

Přitom mladých lidí, kteří jsou schopní se i s patřičnou invencí zhostit tvorby počítačovými prostředky generovaných obrázků, je v Česku jistě dost. Otázkou tedy vlastně je, proč je ani nenapadne věnovat alespoň část svého talentu kreslenému humoru. A na tu už jsem odpověděl v prvním odstavci.

Vůbec ta nejrajcovnější otázka však zní: Způsobí nezájem mladých talentů o tvorbu cartoons u nás jeho definitivní zánik nebo pro něj naopak přirozeně najdou nějakou novou formu a výtvarný humor vstane z popela jako bájný Fénix?

A je teď, doufám, jasné, že už dávno nemluvím o tom, jestli kreslíř používá pero a papír či elektronické pero a tablet. Mluvím o prostinké touze spontánně pobavit bližní veselou kresbou s vtipnou pointou.

Převzato z Vhrstiho bloguTestujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.