11.7.2020 | Svátek má Olga


GLOSA: Elginovy mramory

10.9.2019

Všiml jsem si minulý týden, že se Řekové hlásí o antické památky umístěné v západoevropských muzeích, v Londýně a Paříži. Není to žádný okamžitý nápad spadlý z nebe. Před deseti lety Řekové otevřeli muzeum Akropole. Kromě jiného tehdy vybídl řecký prezident Brity, aby navrátili Elginovy mramory. To jsou vlysy, které původně na Akropoli byly, pro Británii je získal lord Elgin a jsou v Britském muzeu. Je kolem toho letité tahání.

Odsud z české kotliny můžeme hádku sledovat s jistou dávkou zaujaté sympatie. Kdyby se to navracení stalo mánií, jako se mánií stalo omlouvání za historické křivdy, třeba bychom na tom mohli něco vydělat. Když mohou Britové vracet Elginovy mramory, proč by neměli Švédové vrátit na Pražský hrad umělecké předměty nakradené Švédy v závěru třicetileté války? To by bylo pěkné, kdyby se obrazy a sochy vrátily tam, odkud zmizely. I když, na druhou stranu, Rudolf II. byl Habsburk a jako takový s odpuštěním Rakušan, takže kdyby nám Švédové vrátili rudolfinskou sbírku, mohli by Rakušané také uplatňovat své nároky. Švédové sbírku neukradli Čechům, nýbrž rakouskému panovnickému domu, tudíž kdyby ji vrátili, měla by se vrátit původnímu majiteli a, málo platné, nástupcem rakouské monarchie je rakouská republika.

Tak daleko nejsme. Nicméně památky se vracejí na místo původu. Děje se to zvolna a neochotně, nikdo se do toho nehrne. O Elginovy mramory se Řekové nadále s Brity přou. Thomas Bruce, lord Elgin, mramory získal legálně, ovšem od autorit Osmanské říše, lidově řečeno od Turecka, které před dvěma sty lety mělo Řecko v područí. To je zapeklitá motanice! Pokud bych si měl tipnout, Řekové se nakonec svých mramorů dočkají. A nejen jich. Muzea v Paříži, Londýně i Berlíně se budou zvolna vyprazdňovat. Tamní muzejníci jistě zdokumentují předané památky, snad i kopie nechají vyrobit.

Škoda, že nejsou kopie zmizelých památek z muzea v Bagdádu vyrabovaného vítězným lidem poté, co padla nenáviděná diktatura a zvítězila svoboda. A ještě mě něco napadá úplně na konec. Kdepak asi mají uložené svoje majetky opravdu bohatí Řekové? Mají je v bankách v Aténách, anebo v bankách v Londýně nebo v Curychu? Pokud jde o mne, kdybych měl uložit nějaký ten Neffův mramor, asi bych ho spíš strčil do Londýna než do Atén. Dobře pro Londýn, Atény i pro celé lidstvo, že žádný mramor nemám!

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czVíte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.