7.7.2020 | Svátek má Bohuslava


KLIMA: IPCC potichu kapituluje - boj proti CO2 nemá smysl

17.4.2014

Ekonomové OSN nám navrhují, abychom zaplatili 3-11 % HDP, abychom odvrátili hrozící škody o objemu 0,2-2 % HDP. To opravdu postrádá smysl. Asi jako uříznout si nohu, protože mě tlačí boty.

Tak nám na stole přistála Pátá zpráva IPCC. Z titulků v novinách to vypadá, že IPCC hýří apokalyptismem jako kdykoli dříve. Ale pokud se začtete do vlastní zprávy, zjistíte překvapivou věc. OSN začíná přiznávat, že klimaskeptici měli celou dobu pravdu. Však už bylo na čase.

Fifty Percent Off Laptop Means 50 Half-price Savings (Freedigitalphotos.net)

Co se stane, pokud oteplování dosáhne 2 °C? Podle IPCC když neuděláme nic, oteplování způsobí škody o velikosti jen 2 % HDP. Kdybychom se pokoušeli emise CO2 snižovat, stálo by nás to 5 % HDP i více. Nemá tedy ekonomický smysl snažit se oteplení zabránit. Lék by byl horší než sama nemoc.

Podrobnosti: Očekává se, že světová ekonomika bude ve 21. století růst tempem 1,6 - 3 % ročně. Pokud přijmeme rázná klimatická opatření, tento hospodářský růst se tím prý ročně zpomalí o 0,06% (AR5, WG3, SPM, str. 17). Do roku 2100 by nás to tedy celkem stálo 2,9 – 11,4 % HDP (tedy kolem 5 % HDP). Přitom IPCC sama říká, že oteplení o 2 °C by způsobilo celkové ekonomické ztráty o velikosti pouze 0,2 – 2 procenta HDP (AR5, WG2, SPM)

IPCC také už přiznává, že obnovitelné zdroje nemohou uhlí nahradit. Přesně jak jsme varovali. Proto dnes veškeré své naděje IPCC vkládá do CCS (Carbon Capture and Storage). Uhlí bychom používali dále, ale odchytávali bychom CO2 ze vzduchu/z komínů a pohřbívali ho pod zem.

V roce 2010 OZE (solár, vítr, biopaliva – bez hydro) tvořily směšné 1 % světových zdrojů energie. I v roce 2040 budou obnovitelné zdroje (solár, vítr, biopaliva – bez vodních elektráren) tvořit jen cca 4 % světových zdrojů energie. To na nahrazení neobnovitelných zdrojů opravdu, ale opravdu nestačí (Outlook for Energy: A View to 2040, str. 43). Obdobně hovoří i publikace "International Energy Outlook" kterou vydává ministerstvo energetiky USA.

Německo investovalo do solárních panelů nejvíce peněz na světě, ale jejich emise CO2 stoupají místo aby klesaly. Protože zakázali jádro a výpadek dovedou nahradit jedině uhlím (Zdroj). Navzdory masivní instalované kapacitě ze soláru vyrobí pouhá 3 % své elektřiny.

GRAF 1: Světové zdroje pro výrobu elektřiny 2010-2040. Zeleně jsou obnovitelné zdroje - mimo vodních elektráren. Vodní elektrárny jsou tmavě modře. Tmavě zelené je uhlí, světle modrý zemní plyn a světle hnědé jádro. http://www.eia.gov/forecasts/ieo/more_highlights.cfm

GRAF 2: Růst emisí CO2 se nepodařilo zastavit ani 20 let po přijetí Rámcové úmluvy o změnách klimatu (UNFCCC, Rio de Janeiro 1992). Přesto se oteplování na celou generaci zastavilo. Navzdory CO2 (IPCC, AR5, WG3,Obrázek SPM1)

IPCC rovněž přiznala, že klimaskeptici měli pravdu, když tvrdili, že oteplování se po roce 1998 zastavilo či zpomalilo. Podle páté zprávy IPCC v letech 1998-2012 byl trend oteplování okolo nuly (-0,5 až + 0,15). Viz AR5, WG1, SPM a zde.

Klimatický panel OSN proto uznal svou chybu, že přeháněl vliv CO2 na teploty. Zdvojnásobení koncentrací CO2 by podle klimaskeptiků z NIPCC vedlo k oteplení jen o 0,3 – 1,1 °C (Climate Change Reconsidered II: Physical Basis). Ve své nejnovější zprávě IPCC snížila svůj spodní odhad oteplení ze 2 °C na 1,5 °C (AR5, WG1, SPM). Ale uznává i možnost, že je to jen 1 °C ("extremely unlikely less than 1°C"). Takže se IPCC začíná konečně blížit našemu realističtějšímu odhadu.

Málokdo se ale o kapitulaci IPCC dozví. Panuje totiž tvrdá cenzura. Papaláši jako Jarraud či Pachauri na tiskových konferencích novináře vodí za nos. Z tisícistránkových zpráv IPCC vybírají jen, co se politicky hodí. Například tiskovka v září 2013 zcela zamlčela, že se globální oteplování na celou generaci zastavilo.

******************************************************
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.