Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVOLUCE: Pasteurův bod

diskuse (34)
Vzdouvající se mořské vlny měly příjemnou teplotu a proháněly se v nich biliony bakterií. Dnes se jim říká archebakterie, ale tehdy to byla většinová populace. Požíraly ty menší a pochutnávaly si na nich. Nasávaly minerály.

Země oslavila 4 miliardy let od svého bouřlivého vzniku. Už dávno zchladla po všech těch kosmických katastrofách a bombardování meteority a kometami. Vzdouvající se mořské vlny měly příjemnou teplotu a proháněly se v nich biliony bakterií. Dnes se jim říká archebakterie, ale tehdy to byla většinová populace. Požíraly ty menší a pochutnávaly si na nich. Nasávaly minerály.

Připadaly si pány planety. Mohly se pohybovat a vyhledávat ta nejlepší místa se šťavnatou potravou. Vegetovaly si a fermentovaly. Kvašení a fermentace byly tehdy jediným způsobem získávání energie. Alkohol přispíval k pohodě. Za jasných nocí krajinu osvětloval velký zlatý Měsíc, který byl tehdy mnohem blíže, než dnes. Proto také vyvolával mohutné přílivy a odlivy na kterých bakterie cestovaly. Bouřlivé přílivové vlny narážely do okolních skal, pronikaly daleko do vnitrozemí a vymývaly z okolních hornin spousty minerálů a potravy. Země rotovala rychleji a den tehdy trval jen asi dvacet dvě hodiny. Prostě idyla a zdálo se, že tento ráj má Země před sebou zajištěný na další miliardy let. A pak se najednou objevily ty zelenavé potvory. Stromatolity a sinice. Měly v sobě zvláštní zelené granule a uměly získávat energii přímo ze slunečního svitu a svědčilo jim to. Postupně získávaly více a více území. Rychle se rozrůstaly. Bakterie je nenáviděly, ale nenalezly způsob, jak s nimi úspěšně bojovat. Už když se k nim přiblížily, tak jejich okolí odporně páchlo tím divným kyslíkem, který vylučovaly. Byl agresivní a nejen, že příšerně smrděl, ale pak bakterie pálila celá protoplazma. Ty odvážnější za zvědavost často zaplatily i životem. Doposud byla atmosféra příjemná, skládala se z dusíku a oxidu uhličitého a bylo rozkoší se jí nechat ofukovat. Nesmělo se to ovšem přehánět, aby moc nevyschly membrány. A najednou se v ní začalo objevovat více a více toho štiplavého agresivního kyslíku, který kazil pohodu a zkracoval život. Některé bakterie už ani nebavilo se dělit. A přitom to bývalo tak zábavné a příjemné. Pociťovat to zvláštní pnutí a šimrání a pak zduření a rozdvojení buněčného jádra. Chvíli žít ve dvojici a cítit tu druhou i její pohyby. A pak jednou lup a vzdalující se sestra vám zamávala brvami.

Čím to je, že to pěkné se vždycky pokazí? Bakterie byly konzervativní, původní stav jim vyhovoval a všechny vetřelce s jejich novotami by zahubily, jen kdyby mohly. Některé z bakterií však byly přece jen extravagantnější a hledaly, co by se s tím toxickým štiplavým plynem dalo udělat. Bakterie se živily i jinými drobnými organizmy a protobakteriemi. Měly zkrátka rády pestrou a chutnou stravu. Záhy objevily, že když pozřou jednu zvláštní protobakterii a nesežerou ji hned, jen ji v sobě obalí ochrannou membránou, že se dějí divy. Nejen, že v nich žila dál, ale začala jim dávat spousty energie a vychytávat z nich ten hnusný kyslík. Bylo to opojné až halucinogenní. Bakteriím se to líbilo a navíc to přecházelo i na jejich potomky. Cítily se silnějšími a mohly se pohybovat mnohem rychleji. Už se nemusely bát kyslíku, který do nich pronikal membránami a kterého bylo v atmosféře stále více.

A tak se populace rozdělila na dvě kategorie. Ty staré konzervativní, které kvasily a fermentovaly a na alkohol nedaly dopustit a ty nové, které se už kyslíku nebály a naopak s jeho pomocí získávaly více energie. Někdo začal tomu novému procesu říkat dýchání. Ty alkoholické měly stále více problémů, protože kyslík v jejich protoplazmě měnil alkohol na jedovatý aldehyd a z toho strašně bolela hlava. Novoty, nejen že kazí stávající řád, ale nakonec se často prosadí. Jak stále rostl obsah kyslíku v atmosféře, tak fermentačních bakterií ubývalo a rodily se už převážně jen ty s pomocnou baktérií, která jim umožňovala dýchat kyslík.

To byla jedna z největších změn, které Země prodělala a nasměrovala ji k velkému rozvoji života. Tento kolaps způsobil kyslík, kterému dnes říkáme životodárný. Jak je vše relativní, kdysi byl jedem. Tomu obratu dnes vědci říkají Pasteurův bod přechodu k dýchání. Nastal zhruba před 400 miliony let a obsah kyslíku v atmosféře byl tehdy nějakých 0,21 %. Bakteriím to svědčilo a brzy se začaly spojovat v mnohobuněčné organizmy. A ty malé domestikované protobakterie jako mitochondrie máme v buňkách dodnes.

Dokument
12. 7. 2024

Kromě vojenské podpory, na kterou se vztahuje tento slib, mají spojenci v úmyslu nadále poskytovat...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Ivo Fencl
12. 7. 2024

Francouzi připravili novou adaptaci Dumasova klasického románu o pomstě a viděl jsem ji. S...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Bartoň
12. 7. 2024

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom,...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
9. 7. 2024

Nepamatuji, že by někdy v minulosti byly volby v těchto zemích sledovány tak pozorně, jako letos....

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
12. 7. 2024

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Jaroslav Veis
12. 7. 2024

Před patnácti lety se na YouTube objevila reportáž televize The Onion z letiště Franze Kafky v...

jhr Jan Hron
12. 7. 2024

V ruské autonomní republice Tatarstán nabízejí lidem odměnu sto tisíc rublů, v přepočtu 27 tisíc...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz