Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EVOLUCE: Pasteurův bod

Vzdouvající se mořské vlny měly příjemnou teplotu a proháněly se v nich biliony bakterií. Dnes se jim říká archebakterie, ale tehdy to byla většinová populace. Požíraly ty menší a pochutnávaly si na nich. Nasávaly minerály.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
OR

Věda vysvětlená vesele. Super!

0 0
možnosti
FZ

Autorem uváděných 400 mil je někde mezi silurem a devonem. Z následujícího karbonu je doložen obří hmyz, který by, pokud používal analogický způsob dýchání, nejspíš nepřežil ani v dnešní atmosféře. Někde se udává, že obsah kyslíku tehdy významně převyšoval 30%, ale je to spíš spekulace. V každém případě primární nárůst kyslíku je doložen vznikem železných rud, které vznikly vysrážením oxidovaných železitých Fe3+iontů. Ty železnaté Fe2+ byly předtím dobře rozpustné v tehdejší mořské vodě. Velká kyslíková událost (GOE) je nejčastěji datována do cca 2.2 - 2.0 miliardy let.

Kdybych si byl tehdy podle autora měl vybrat kyslík nebo alkohol, asi bych zůstal konzervativní. Ale anaerobi se i tehdy asi živili daleko většími svinstvy...

0 0
možnosti

J85a31n 90Č42e42r49n73ý

11. 11. 2022 14:18

Zajímavé

0 0
možnosti
HR

Pane autore vynikající článek, přiučila jsem se všeličemu a hlavně - záživný a s humorem. Gratuluji.

0 0
možnosti
PP

P70a33v16e15l 19P53r89i55n90c

11. 11. 2022 13:45

Technická poznámka :

Údaje v posledním odstavci jsou podle mně nesprávné. Podíl kyslíku v atmosféře se začal zvyšovat už v paleoprotozoiku před cca 2,5Mld roků. Úrovně 0,21% dosáhl cca před 2,1Mld roků. Následovalo období cca 1,5Mld roků, kdy se podíl kyslíku v atmosféře nezvyšoval, protože jej vázala mořská voda, mořské dno a povrch souše. Tehdy se původní bakterie začaly adaptovat na kyslíkový proces, s využitím mitochondrií. Mezitím se absorpční kapacita vody a hornin naplnila, a podíl kyslíku v atmosféře začal stoupat (kambrium, ordovik).

V době před 400 000 000 roky (devon), kterou zmiňuje pan autor, už na Zemi žili obojživelníci a ryby. Obsah kyslíku v atmosféře byl srovnatelný s dneškem, nebo větší (údaje se různí).

0 0
možnosti
Foto

Nemáte pravdu.

Na počátku Jury, tedy před 200 miliony let, byl obsah kyslíku jen 10 procent. Současné úrovně dosáhl objem kyslíku teprve před 40 miliony lety.

Pasteuruv bod, tj. 0,3 procenta kyslíku, byl dosažen opravdu teprve před 400 miliony lety.

0 0
možnosti
Foto

před 600 My rozhodně neprobíhalo jen hnití a kvašení, naopak v atmosféře i ve vodě již dávno byl kyslík, byť zdaleka ne tolik, jako dnes a už tehdy se v oceánech žili nejen archea a baktérie, ale i jaderné buňky ("prvoci") a dokonce i první mnohobuněčné organizmy (ediakarská fauna). Co se stromatolitů týče, ty tady byly již před 3,5 miliardami let, přičemž sinice se objevili nejpozději před 2,1 Gy a právě do té doby (2,4-2,1) je udávaná tzv velká oxidační událost, dávaná do souvislosti s velkým rozšířením fotosyntetizujících sinic. Hypotéza, že k pasteurově bodu došlo před 400 My je dávno překonaná, v té době se oceány hemžili životem včetně hlavonožců, trilobitů i primitivních ryb. Studie z 2016, která provedla hmotnostní spektrometrii vzduchových bublin v kamenné soli staré 813 My stanovila obsah kyslíku na 10%!

Mimochodem mezi Archea patří i sinice. Měsíc byl před 600My o něco blíže, než dnes, ale zdaleka ne tolik, jako po svém vzniku.

Příště by to chtělo si o tématu něco málo zjistit

0 0
možnosti
JJ

Správně! Pane Hlubučku, laskavě se to neprodleně doučte a svůj článek přepracujte! ;-D

0 0
možnosti
FN

Naštěstí v té době neměly baktérie Brusel, takže vývoj mohl pokračovat bez světové ofenzívy proti kyslíkové stopě.

0 0
možnosti
KN

K81a91r32e88l 53N30o19v60á49k

11. 11. 2022 9:30

Je zajímavé, že ať je článek o čemkoliv, vždy se najde nějaký hlupák, který do diskuze narve Brusal, popř. EU!!:-P

0 0
možnosti
JJ

Sice úplně nevím, co chtěl autor laickému publiku (tupcům jako já) vlastně sdělit, ale to, že „alkohol přispívá k pohodě“ nám naštěstí vydrželo. ;-D

0 0
možnosti
TK

Nechci se sázet, ale mě se zdá, že autor vtipně popisoval "jak jde vývoj" světem, resp. kosmem. A že "to co bylo včera, není každý den", tedy že změna je život.

0 0
možnosti
Foto

Vynikající článek R^

Takto by se měla psát vědecká populární literatura.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz