Sobota 8. srpna 2026, svátek má Soběslav

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Dalajláma a Pussy Riot, nebo byznys?

Do háje. Jasně, že byznys!

Petr Nečas má lví podíl na deformaci významu pojmu 'pravice'. Přesto, pokud má v něčem pravdu, nemám problém mu to přičíst k dobru. A tentokrát ji sakra má. Vtip je v tom, že kritici jeho výroků se lacině chytli těch dvou jmen, místo aby šli po podstatě věci. Tou podstatou je naše podpora každé pitomosti ve světě, která se někde šustne, jen abychom před někým jiným vypadali dobře, zatímco tím většinou nakrkneme ty, se kterými jsme do té doby dělali byznys.

Nejvíce mávají směrem k ostatním hesly plnými skromnosti, pokory a světového míru ti, kteří mají díky této jimi prosazované politice za zadkem 'vydělaný' balík. Dělají kroky, které když udělá protistrana, jsou najednou terorismem a zločinem proti lidskosti. Krátkodobě politickou vyčůranou podporou toho, co před tím někdo jiný buď z vlastních zájmů osobních, nebo ve jménu zájmů jiného státu označil za terorismus či porušování tzv. lidských práv, se dostáváme do stále větší závislosti pouze na jedné straně, což je to nejhorší, co nás může potkat při eliminaci rizik a jejich rozložení do více rovin. Když jde pak náš vlastní byznys do kopru, začnou politici opatrně říkat, že vyvážet bychom měli více mimo země eurozóny a EU a že včerejší podporu jedněm teď vyměníme za podporu druhým.

Nejen veřejně deklarovaná podpora dalajlámy nebo Pussy Riot našimi politickými představiteli, ale i podpora jakéhokoli vnitřního tábora v jiném státě, například v Iráku, Libyi, Egyptě nebo Afghánistánu, ale i v Sýrii nebo Íránu je zcela mimo rámec zájmů soukromého obchodu českých podnikatelů a firem. Samostatnou kapitolou pak zůstává, že nejvíce negativní vliv na mezinárodní obchod mají především politici, kteří mají snahu stále něco kolem obchodu "řešit" a "podporovat", přičemž vycházejí především z osobních politických zájmů při pohledu do kalendáře před dalšími volbami, nikoli zájmů těch, kteří jsou z byznysu živí a poskytují pracovní příležitosti jiným.

Slova Petra Nečase jsou pravdivá. "Musíme také zabránit některým módním politickým projevům, které objektivně řečeno mají dopad do našeho exportu. Umělé a falešné adorování takové záležitosti, jako je ruská skupina Pussy Riot, něco, co je vrcholem nevkusu, a v žádném případě něco, co symbolizuje svobodu a demokracii," řekl premiér. Ano, měl pravdu. Jen kdyby to nebyl zrovna on, kdo z pozice předsedy vlády České republiky a předsedy parlamentní politické strany, která se tak ráda označuje za pravicovou, přikývl na návrh Bruselu s hospodářskými a finančními embargy států, kde do té doby naši podnikatelé dělali dobrý byznys.

Převzato z FrantisekMatejka.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
8. 8. 2026

Dnes jsem nemusel v okurkové sezóně hledat námět.

Gita Zbavitelová
8. 8. 2026

Trumpovy výhrůžky už na Írán nefungují.

Chechtavej tygr
8. 8. 2026

Zákazník vytáhne krásnou nepomačkanou pětitisícovku.

Hyena Neff
8. 8. 2026

Dospěli jsme na našem okruhu k místu, jemuž říkáme Chaloupky.

Tomáš Guttmann
8. 8. 2026

Po 40 letech v Izraeli načrtávám život zdejších Arabů.

ČTK, Lidovky.cz
8. 8. 2026

Při nehodě dvou osobních aut u Pohořelic na Brněnsku zemřeli v sobotu vpodvečer dva lidé, další...

Lidovky.cz
8. 8. 2026

Sparťanští fotbalisté si chtějí připsat třetí soutěžní výhru v řadě. Ve třetím kole Chance Ligy...

Lidovky.cz, ČTK
8. 8. 2026

Americký Senát v sobotu potvrdil Todda Blanche jako nového amerického ministra spravedlnosti. V...

Lidovky.cz, ČTK
8. 8. 2026

Fotbalisté Zlína jsou po třech kolech nového ročníku Chance Ligy stále na nule. V sobotu doma...

Lidovky.cz, ČTK
8. 8. 2026

Na tento zápas se bude dlouho vzpomínat. Pro fotbalisty Plzně má ale divoká remíza 5:5 v Teplicích...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz