Pátek 20. června 2025, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Svobodný obchod nejvíc pomáhá těm nejchudším

Svobodný obchod nejvíce pomáhá těm nejchudším a na druhou stranu právě na ty nejchudší nejtíživěji dopadají státní regulace.

Obilné zákony v první polovině 19. století „chránily“ Británii před hojností laciné pšenice, která byla potřeba pro výrobu chleba. Vlastníci pozemků si prolobbovali zákon, jehož účelem bylo stabilizovat vysoké ceny obilí. V důsledku toho citelně zdražil chleba, základní potrava dělníků. Pracujícím takto poklesly jejich reálné mzdy. V důsledku toho se snížila spotřeba průmyslového zboží.. (více: Cobden a Liga proti obilným zákonům, bastiat.cz)

Naprostá nekompetentnost eurosocialistů se ukazuje například v tom, jak opakují staré chyby protekcionistů z 19. století.

Svaz evropských socialistických republik (EU) své obyvatele „chrání“ před hojností nejrůznějších druhů zboží z dovozu z okolního světa. EU pomocí cel a především pomocí uvalování regulací i na své okolí protekcionisticky staví bariéry mezinárodnímu obchodu.

EU nevynalezla svobodný obchod. EU mu brání.

Uvažuje se o hrozbě vzniku protekcionismu a stavění obchodních bariér mezi jednotlivými evropskými státy po rozpadu EU. To se ale děje už teď uvnitř EU. V rámci „vnitřního“ (nikoliv svobodného) trhu se vlády v Německu a Francii prostřednictvím byrokratických bariér a cenových regulací snaží házet klacky pod nohy konkurenci ze států střední a východní Evropy. Konkrétně se jedná o stavění bariér autodopravcům. Francouzští a němečtí etatisté tak „chrání“ francouzské a německé firmy a občany před tím, aby ušetřili na autodopravě.

Nechcete protekcionismus a stavění bariér mezinárodnímu obchodu? Nevolte si do své vlády protekcionisty. Pokud některá vláda po rozpadu EU začne provádět protekcionistickou politiku, uškodí především svým občanům.

„...projekt Evropské unie je de facto projektem socialistickým.“ – Kateřina Konečná (KSČM)

Svobodný trh znamená kapitalismus a to eurosocialisté nemají rádi, proto budují „vnitřní“ trh plný regulací. V socialistickém vnitřním trhu uplatňují jednotnou plošnou regulaci a unifikaci a svou posedlost regulacemi předvádějí i na takových zbytečných absurditách, jako je zakazování žárovek nebo zakazování názvu pomazánkové máslo.

Autor jemístopředseda krajského sdružení Svobodných v Ústeckém kraji

Převzato ze Svobodni.cz se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
20. 6. 2025

Nastala sezona skandálů (bude hůř).

Jan Ferenc
20. 6. 2025

Za Izraelem jednoznačně stojí i Česká republika.

Jan Bartoň
20. 6. 2025

Rusko napadlo Ukrajinu a je agresorem, Izrael napadl Írán.

Ondřej Neff
20. 6. 2025

Napůl ostříhaná hlava budí pozornost.

Ivo Fencl
20. 6. 2025

Výbor z Foglarova deníku přesto právě vychází

Lidovky.cz
20. 6. 2025

Zatím si na EuroBasketu v Brně vedou parádně, české reprezentantky nedaly šanci Černé Hoře a k...

ČTK, Lidovky.cz
20. 6. 2025

Rusko neusiluje o kapitulaci Ukrajiny, ale chce, aby Kyjev uznal realitu na bojišti, prohlásil...

Eva Streichsbierová, rtd Jan Salichov
20. 6. 2025

Na Gymnáziu a Obchodní akademii v Pelhřimově se už pár dnů neřeší nic jiného než incident, který se...

Lidovky.cz, ČTK
20. 6. 2025

Markéta Vondroušová postoupila na tenisovém turnaji v Berlíně do semifinále. Tunisanku Uns...

Lidovky.cz, ČTK
20. 6. 2025

Zaměstnanci Redakce zpravodajství a publicistiky České televize se v otevřeném dopise Radě ČT...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz