Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Rychlé peníze a oživení ekonomiky krizových zemí

diskuse (9)

V kakofonii názorů na řešení eurokrize dominuje zvláště několik hlasů. Jedni přísahají na snížení zadlužení, jiní zase věří v ekonomický růst na dluh a pár zarytých je stále ještě přesvědčeno, že svobodný trh není jen teoretický model a že by se o hospodářský růst postaral sám.

Evropská centrální banka, strnulá v monetaristické křeči, zaplavuje finanční systém levnými penězi a šéfka MMF Christine Lagarde to glosuje nevěrohodnými obavami z příliš nízkých úroků. Vždyť jak ona sama, tak i všichni ostatní společně věří, že levné peníze nakonec přece jen povedou k investicím, k hospodářskému růstu a k poklesu nezaměstnanosti.

Peníze? Ani zadarmo

Oproti ekonomické ortodoxii však nárůst oběživa investiční činnost nepovzbuzuje. Jihoevropské ekonomie leží v mrákotách a levné peníze na tom nic nemění. Miliardy se sice v bankách shlukují do nové bubliny na prasknutí, ale neodvažují se vystrčit nos do reálné ekonomiky. Za přepážkami se zasekly ze dvou důvodů: Jednak proto, že banky mají obavy půjčovat, jelikož pochybují o šancích investic. Ale většinou bankéřům chybí investoři, kterým by mohli ukázat dveře. Podnikatelé nechtějí ani levné peníze, protože nevěří v návratnost investic. Tím také dosti přesně posuzují nedůvěru občanů v lepší budoucnost a jejich neochotu konzumovat.

Oběh peněz v krizových zemích je tedy přerušen a kruh se přesto uzavírá - ve stagnaci. Chybějící investice jsou chybějící pracovní místa a klesající životní úroveň. Odtud vede přímá cesta k politické nestabilitě.

Lokální řešení?

Když transfuze peněžními konzervami z finančního centra kontinentu nepomáhá, co zkusit rozhýbat peníze lokálně? Ale jde to vůbec? Ano a existuje dokonce vyzkoušené řešení.

Rozhodující nápad měl ve dvacátých letech minulého století německo-argentinský podnikatel Silvio Gesell. Vycházel z toho, že peníze stimulují oběh zboží. Proto by měl být odměněn ten, kdo dává peníze k dispozici a nikoliv ten, kdo je zadržuje. Peníze, které nejsou v oběhu, by podle Gesella měly "rezavět", tj. ztrácet postupně svou hodnotu; pravý opak toho, co známe.

To není žádný levičácký blud. Gesell byl realista a podnikatel. Šlo mu o hospodářský rozvoj a zisk a navíc dobře znal lidskou povahu. Máme peníze rádi, a proto je schraňujeme. Jenom když časem ztrácejí hodnotu, jsme ochotni se s nimi rozloučit. Rychle obíhající "aktivní" peníze pak téměř zázračně posilují hospodářský rozvoj. Že to nemůže fungovat? Omyl. Lokálně a regionálně zcela určitě.

Historie .....

Rakouská obec Wörgl byla v hospodářské krizi ve třicátých letech minulého století v zoufalé situaci. Většina z jejích 4216 obyvatel byla nezaměstnaná a radnice zadlužená. Starosta Michael Unterguggenberger se nakonec rozhodl vyzkoušet Gesellovy myšlenky. Počátkem července 1932 dal natisknout tzv. "pracovní stvrzenky" v hodnotě 32 000 šilinků. Každá z nich měsíčně ztrácela jedno procento hodnoty; nevyplatilo se je tudíž schraňovat. Nejprve koupila obecní rada "pracovní stvrzenky" za 1000 šilinků sama a zaplatila jimi dělníky, které zaměstnávala. Ti mohli nakoupit u obchodníků, kteří obratem zaplatili dlužné obecní daně ve výši 5000 šilinků. Jak se mohlo 1000 šilinků zpětinásobit? Jednoduše. Za pár dní se jako kulečníková koule pětkrát odrazilo mezi radnicí, dělníky a obchodníky.

Totéž se posléze opakovalo ve velkém. Za necelý rok oběhlo oněch 32 000 šilinků 463krát okolo rynku obecního hospodářství Wörglu a vznikly hodnoty v ceně 14 816 000 šilinků: nová kanalizace, vyasfaltované ulice, obnovená radnice, most a dokonce i skokanský můstek. Zatímco v celé zemi stoupla nezaměstnanost o deset procent, ve Wörglu klesla o čtvrtinu. Prostě - úspěch na celé čáře. Okamžitě se chtělo přidat dalších 170 obcí, ale rakouský stát chránil svůj finanční monopol. V listopadu 1933 byl experiment zakázán.

… a současnost

Wörgl je nejslavnějším příkladem blahodárného účinku "rezivějících" peněz. Jejich vývoj však neskončil ve třicátých letech. Dnes ve světě existuje několik tisíc, různě sofistikovaných, regionálních a sektorálních měn. Po finančním kolapsu v Argentině tam vznikla spousta směnných sdružení s dobropisy, které nahrazovaly zdevastované peso. V Japonsku jich mají hned několik; nejzajímavější je (státem podporovaná) sektorální měna fureai kippu, zaměřená na sociální péči. Prakticky v každém státě USA existuje několik lokálních měnových systémů; k nejvýznamějším patří Ithaca hours. V akčním radiu 20 mil okolo města Ithaca jimi platí několik tisíc obyvatel v pěti stech firmách. Kupují si za ně potraviny, oblečení, zdravotnické služby a sociální péči.

Ve Švýcarsku funguje lokální měna opravdu profesionálně a ve velkém. Od roku 1936 tam znají "WIR-Geld". Také tyto peníze vzešly z hospodářské krize a dodneška funguje basilejská WIR-Bank, která je srdcem obchodního systému s několika desítkami tisíc malých a středních podnikatelů. Účastníci mohou prodávat a nakupovat pomocí platebních karet a platí ve WIR-Geld. Na rozdíl od franku ztrácí WIR-Geld měsíčně jedno procento své hodnoty. A výsledek? Masa šedesáti tisíc firem a tlak rozpouštějících se peněz vedou k tomu, že loňský roční obrat ve WIR-Geld dosahl 1,4 miliardy franků.

Přínos lokálních peněz

WIR-Geld nebo Ithaca hours nemohou euro nebo korunu nahradit, ale velmi efektivně doplnit.
- Lokální měna rotuje na místě a stimuluje tak hospodářskou sílu konkrétního regionu.
- Je odpovědí na otázku, jak udržet větší část peněz obyvatel regionu doma. Tak jako ve Wörglu generují lokální peníze lokální zisky jak podnikatelů, tak i spotřebitelů.
- Lokální měna prospívá zejména středostavovskému hospodářství. Právě těm podnikatelům, kteří to mají v krizi obzvlášť těžké.
- A navíc. Funguje nejenom jako katalyzátor hospodářského vývoje, ale posiluje také sounáležitost a sebeúctu; vědomí, že si lidé dokáží pomoci sami.

John M. Keynes kdysi řekl: "Budoucnost se poučí spíše od Gesella než od Marxe." Zdá se mi, že tato budoucnost právě začíná. A nemusíme přitom hledět pouze jižním směrem. Naše vlastní ekonomika se jednostranně opírá o pár velkých firem, automobily, energetiku a naději, že se naši exportéři na Německu vždycky nějak přiživí. Neděláme dost pro posílení těch, kteří jsou páteří každé ekonomiky - malých a středních podniků. V budoucnosti nám však nezbyde nic jiného, protože lokální a regionální ekonomika nabízí většinu pracovních míst a tím i potenciál pro udržení politicky nezbytné životní úrovně. A proč by tedy Silvio Gesell nemohl inspirovat nějakého českého hejtmana nebo starostu. Tím spíše, že by Gesella mohl adoptovat kdokoliv. Konservativcům se může líbit jeho vazba na národní ekonomiku a střední stav. Socialisty může lákat jeho kritika spekulace a jeho reformativní přístup ke kapitalismu.

Úleva ale nikoliv spása

Ale zpět do jižní Evropy. Podle dosavadních zkušeností mají lokální peníze konjunkturu právě v krizi. A tak je pouze otázkou času, kdy se v jihoevropských zemích objeví první lokální měny a povedou k odblokování jejich hospodářského potenciálu. Ale buďme realisty. I kdyby fungovaly extrémně dobře tak ukazatele tamnějšího HDP určitě stropem neprolétnou.

Mobilizace sil lokální ekonomiky může zabránit dalšímu propadu, ale blahobyt roku 2010 patří v jižní Evropě definitivně minulosti. Krizové země mají před sebou pokračování trnité cesty slaďování životní úrovně jejich obyvatel s vývojovou úrovní jejich hospodářství. Jihu Evropy chybí moderní hospodářské struktury a konkurenceschopné výrobky. Šance tento deficit vyrovnat je pouze teoretická.

Pokus zmírnit kolaps jihoevropských ekonomik pomocí Gesellových myšlenek by přinesl nejenom posílení jejich regionálního hospodářství. Mohl by přispět i k hledání východisek ze dvou hlavních slepých uliček současnosti - globalizace a víry v trvalý ekonomický růst. Ale to je již jiné téma.

Rozšířený text pro časopis CI Consult & Research

Převzato z blogu autora s jeho svolením

Autor je nezávislý poradce pro strategické otázky, Hamburk

Jan Kovanic
5. 10. 2024

Vvraťme se k starožidovské tradici. Měsíc tišri započal letos ve středu 3. října.

Aston Ondřej Neff
5. 10. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron je v Německu a vysílá odtud varovné signály.

Hyena Neff
5. 10. 2024

Toto je povídání po pejskách, ale občas se tu promítnou rybičky. Máme je v jezírku na zahradě.

@ StařecNaChmelu
5. 10. 2024

Chtěl bych se omluvit, že jsem vás předem neinformoval o tom, že vám to už nehodím.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

Aston Ondřej Neff
4. 10. 2024

Zjištění Eurostatu, že česká vláda švindlovala s údaji o deficitu, je za současné situace jen...

Aston Ondřej Neff
5. 10. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron je v Německu a vysílá odtud varovné signály.

Václav Vlk st.
5. 10. 2024

Ještě poměrně nedávno se zdálo, tak jako už několikrát v dějinách, že stát Izrael je ohrožen na své...

Benjamin Kuras
3. 10. 2024

Odmítat migranty je prý těžký hřích. Sebevražda celé Evropy není?

6. 10. 2024

Březnová okupace Čech, Moravy a Slezska nacistickým Německem v roce 1939 zapříčinila odchody tisíců...

ČTK, Lidovky.cz
6. 10. 2024

Španělští otcové čerpali rodičovskou dovolenou v období fotbalového šampionátu v Kataru více než...

ČTK, Lidovky.cz
6. 10. 2024

Deštivé počasí v Šanghaji dnes českého tenistu Tomáše Macháče na kurt nepustí. Ve třetím kole...

Lidovky.cz, ČTK
6. 10. 2024

Vojáky, kteří za druhé světové války bojovali za osvobození Evropy, by současná společnost neměla...

mav Martina Smutná, xr Jiří Meixner
6. 10. 2024

Dvojice rotvajlerů v neděli ráno usmrtila v pražské Šimůnkově ulici psa malého plemene. Dalšího...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz