Čtvrtek 12. září 2024, svátek má Marie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Čínská železnice přetne Jižní Ameriku

diskuse (4)

Premiér Li Kche-čchiang zamířil do Latinské Ameriky posilovat obchody. A také vliv Pekingu v regionu, kde tradičně dominují USA.

Železnice, silnice, přístavy, elektrárny. Když se v Latinské Americe v poslední době něco buduje, je takřka pravidlem, že v kolonce pro jméno sponzora se objeví čínsky znějící název. Číňané v regionu mohutně investují a pozvolna přebírají pozice, které v oblasti roky upevňovaly Spojené státy a Evropa.

Nejinak tomu bude i v letech příštích, jak ukazuje takřka dvoutýdenní cesta čínského premiéra Li Kche-čchianga, jenž včera odcestoval do Brazílie. Návštěvy vysoce postavených čínských představitelů jsou většinou doprovázeny mohutnými obchodními kontrakty, ta nynější má stagnující Brazílii přinést 50 miliard dolarů, potvrdily ještě před asijskou návštěvou brazilské úřady. Finanční injekce má zemi pomoci obnovit zastaralou infrastrukturu před nadcházejícími letními olympijskými hrami. Brazílie uspořádá – jako první latinskoamerická země v historii – hry už příští rok v létě.

Peking hodlá investovat i v dalších zemích regionu, Li Kche-čchiang po někdejší portugalské kolonii zamíří do Kolumbie, Peru a Chile. A v nynějších chudých letech po zázračném ekonomickém boomu z počátku první dekády třetího tisíciletí má Čína dveře latinskoamerických států vesměs všude otevřené.

Čínské plány jsou smělé: v lednu prezident Si Ťin-pching oznámil, že Čína do zámořské oblasti v příštích deseti letech pošle 250 miliard dolarů. V plánu má mimo jiné i stavbu „mezioceánské železnice“ mezi brazilským přístavem Santos a peruánským Ilo. I o této mohutné stavbě, jež by od východu k západu přeťala kontinent a v budoucnu usnadnila převoz surovin do Asie má premiér během dneška jednat s brazilskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou. „Vyjednávání, které již pokročilo, však bude trvat ještě tak tři čtyři roky,“ citovala AFP Josého Garciu Limu, náměstka brazilské vlády pro Asii a Oceánii.

O tom, že se Číňané snaží zkrátit si cestu přes kontinent, svědčí i zahájení výstavby monumentálního projektu tzv. nikaragujského vodního průplavu. Tendr o budoucího konkurenta Panamského průplavu, který loni oslavil sté výročí, vyhrála soukromá hongkongská společnost HKND Group čínského miliardáře Wang Ťinga. Kontroverzní stavbu, která podle některých odborníků bude mít neblahý vliv na tamní životní prostředí, zahájila loni a dokončena má být do pěti let.

Na americkém „dvorku“

Peking za posledních deset let (přesněji 2003–2013) znásobil své bilaterální dohody s latinskoamerickými zeměmi více než dvacetkrát. A podle některých odhadů OSN by Čína mohla ani ne za patnáct let vystřídat USA na špici obchodní výměny s kontinentem. A unavenou Evropu, jež začátkem června uspořádá summit s latinskoamerickými zeměmi, odhadovaly loni odborníci z ECLAC (Ekonomická komise pro Latinskou Ameriku a Karibik při OSN). Až do devadesátých let přitom byly vazby mezi Čínou a regionem takřka minimální, vyjma vztahů se spřátelenou Kubou. Čína nijak zvlášť neusilovala o výraznější prostor – ať už ekonomický, či politický – v oblasti, v níž dominovaly USA.

Ostatně Američané Latinskou Ameriku nazývají svým „zadním dvorkem“ a dlouhé dekády měly jasný a neoddiskutovatelný vliv na tamní dění. Od příchodu nového milénia si však musejí zvykat, že se na svém „dvorku“ čím dál častěji setkávají s představiteli po surovinách lačné Číny. Po roce 2000 nastal obrat, suroviny se prodávaly za poměrně vysoké ceny, čehož mnohé latinskoamerické země využily. Odbytiště měly. Rostoucí Čína chtěla vše: z Brazílie železnou rudu, sóju nebo kukuřici, z Venezuely a Ekvádoru ropu, z Chile měď. Asijská velmoc se v posledních patnácti letech v těchto zemích stala předním obchodním partnerem, například s Brazílií tvoří od roku 2009 dvojici největších obchodních partnerů v rámci hospodářského uskupení BRICS (výměna přesahuje 83 miliard dolarů ročně).

Čína také patří k nejštědřejším poskytovatelům úvěrů jihoamerickému kontinentu. A to se zchudlým latinskoamerickým vládám hodí. Časy ekonomického boomu už mizí a růst zpomaluje. Může za to výrazný pokles cen za suroviny. A hlavně malá diverzifikace vývozu: přes padesát procent exportu tvoří tři komodity: měď, železná ruda a sója. U všech cena klesla.

Peking je stále především ekonomickým partnerem, je ale zřejmé, že jeho vliv v regionu roste.

LN, 18.5.2015

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Tomáš Guttmann
12. 9. 2024

Televizní debata ovlivní volby méně než účast neoprávněných voličů.

Hana Lukešová
12. 9. 2024

Judea a Samaří (“Západní břeh Jordánu“) je oblastí, kde často propukají násilné nepokoje mezi...

Milan Smutný
12. 9. 2024

V Německu neutichá rozruch kolem výsledků zemských voleb ve východoněmeckých spolkových zemích...

Jan Ziegler
12. 9. 2024

Lotyšsko v zájmu své svobody vypovídá nepřátelské Rusy ze země

Aston Ondřej Neff
10. 9. 2024

Od 16. září zavádí Německo kontroly na všech svých hranicích, samozřejmě dočasně, zatím na šest...

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Václav Vlk st.
10. 9. 2024

Dodnes se neustále v mediích Západu předvádí Rusko jako zaostalý stát plný opilých mužiků žijících...

Aston Ondřej Neff
11. 9. 2024

Už jsme si zvykli, že stát neumí stavět silnice a učit děti a doručovat poštu.

Aston Ondřej Neff
9. 9. 2024

Nevíme, jaké komisariáty von der Leyen chystá a jaký připadne našemu kandidátovi.

bur Vítězslav Bureš
12. 9. 2024

Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

ČTK, Lidovky.cz
12. 9. 2024

Newyorští prokurátoři u soudu oznámili novou sadu obvinění proti bývalému filmovému producentovi...

van Kateřina Vaníčková, žof Žofie Nováčková, dyn Josef Dyntr
12. 9. 2024

Vodohospodáři kvůli očekávaným extrémním srážkám ve významných nádržích uvolňují prostor pro...

Martin Zvěřina
12. 9. 2024

Aktuální případ Čecha, který v polské Ratiboři opilý polil dva policisty benzinem a zapálil, je...

Lidovky.cz, ČTK
12. 9. 2024

Vedení Prahy nechá zavřít v pátek ráno kvůli zvyšující se hladině Vltavy bezpečnostní vrata na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz