27.11.2022 | Svátek má Xenie


BIG Expert – zahraniční trhy

28.10.2022

Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 24. 10. 2022.

Odhad expertů pro období 1 měsíc

gr28

Názory experta:

Jiří Zendulka, Kurzy.cz
Akcie ČEZ skýtají nejvyšší dividendový výnos na pražské burze

V poslední dekádě hrály na domácím akciovém trhu z hlediska dividendového výnosu prim telekomunikační akcie O2, které občas byly předstiženy akciemi PHILIP MORRIS. Zdálo by se tak, že po letošním lednovém odchodu akcií O2 prvenství jakoby „definitivně“ převzal zmiňovaný tabákový titul. Nic však není černobílé a i pražská burza dokáže přinést anomálie.

Z hlediska dividend by se takto dokonce daly označit akcie Komerční banky (KB). Akcionáři se totiž letos nejspíše dočkají v souhrnu téměř 100 Kč dividendy, když v listopadu na distanční valné hromadě nejspíše dojde k posvěcení letos již druhého požitku, tentokrát ve výši 55,50 Kč. Současný kurz akcií KB okolo 700 Kč jakoby tak z hlediska dividendového výnosu vyzníval nejatraktivněji. Avšak jen na první pohled. Důvodem je totiž předchozí zadržení zisků, když například v roce 2020 se akcionáři nedočkali dokonce vůbec žádné dividendy. Navíc ekonomický vývoj, přeloženo vidina nastupující recese, naruší bankám jejich růstové ziskové plány. A i kdyby, máme tu připravovanou tzv. „windfall tax“... Bankovní tituly zkrátka ještě nemají na růžích ustláno.

Na zdanění tzv. neočekávaných zisků jsou kurzově nejcitlivější akcie ČEZ. Logicky právě z důvodu, že u této společnosti vývoj na energetickém trhu právě nejvíce skokově promlouvá do hospodaření. Pokud odhlédneme od toho, že v roce 2020 skupina hospodařila vůbec s nejslabším výsledkem (5,5 mld. Kč) za zhruba 15 let, akcionáři si z hlediska dividend stěžovat nemohou. Zavedený institut tzv. očištěného zisku vlastně napomohl dividendu držet na nadprůměrných úrovních.

Ve zmiňovaném roce 2020 tak prezentovaný očištěný zisk ČEZ činil 22,8 mld. Kč, loni pak o půl miliardy korun méně. Pro letošek firma například ještě v dubnu predikovala zisk 38-42 mld. Kč, pokračující strmý nárůst cen elektřiny pomohl výhled rovnou o třetinu vylepšit. V srpnu totiž již firma predikovala za letošek rekordní zisk 60-65 mld. Kč. Přetrvávající výhled naposledy o víkendu potvrdil šéf společnosti D. Beneš. K výhledům managementu navíc možno doplnit, že jako by byly vždy nastaveny konzervativně, resp. v posledních letech byly ve finále vždy přinejmenším nad „středem“ rozpětí.

ČEZ za poslední roky vyplácel většinu zmiňovaného očištěného zisku. V posledních 2 letech dokonce výplatní poměr překročil 100 %. Co se týká požitku za loňský rok (48 Kč hrubého), ten začne na účty akcionářům přistávat od úterý 1. listopadu. Lze predikovat, že část prostředků zamíří od akcionářů zpět do titulu ve světle vidiny mnohem výraznější dividendy.

Nová dividendová politika společnosti, platná od úvodu příštího roku, hovoří sice o dividendovém výplatním poměru očištěného zisku ve výši jen 60-80 %, akcionáři nicméně mohou vyhlížet rekordní dividendu. Ve vyprodukování zmiňovaného rekordního letošního zisku by společnosti již nemělo stát „nic“ v cestě. Obavy o zdanění již letošních neočekávaných zisků se vzhledem nakonec ke sjednocenému postoji vládní koalice dle všeho staly již minulostí. Stát si pro ně sáhne, coby 70% akcionář firmy, jistě právě formou dividendy.

Pokud vezmeme v úvahu výhled zmiňovaných 65 mld. Kč zisku, lze z hlediska dividendy hovořit o výplatě minimálně 72,50 Kč na každou akcii. V případě výplaty 80 % zisku pak o více než 96 Kč. Vzhledem k současné ceně akcií ČEZ okolo 810 Kč, lze tedy hovořit o aktuálním 9% dividendovém výnosu, resp. při pozitivnější variantě téměř 12%. U akcií ČEZ tedy vlastně naprosto neobvyklá výše dividendového výnosu. A to lze na trhu shledat řadu názorů/výhledů, že by ČEZ mohl vzhledem k finančním potřebám státu vyplatit i větší podíl zisku, než je indikuje nová dividendová politika.    

Pro investory může být stále ještě psychologicky brzdou připravovaná windfall tax, která ořeže zisky ČEZ v následujících letech. Dění na energetickém trhu však zatím indikuje, že v příštích dvou letech ČEZ i přesto vykáže nadprůměrné hospodaření, které by mělo nabídnout dividendy nepatrně vyšší, než firma doposud historicky vyplatila (dosavadní maximum je 52 Kč za rok 2020).

V posledních dnech některé titulky v médiích, že „akcie ČEZ stále hledají své dno“, jsou „mimo“. Dle mého totiž akcie ČEZ pro nejbližší měsíce již své dno u 725 Kč v minulém týdnu zaznamenaly. A nic by na tom ani nemělo změnit, pokud by ceny elektřiny zamířily dále výrazně níže. Třeba i pod 200 EUR/MWh, což nepovažuji v nejbližším roce za nijak nereálné.

Jan Němeček - BH Securities
Tomáš Pfeiler – CYRRUS
Marco Marinucci - Generali Investments CEE, investiční společnost
Libor Stoklásek – Imperial Finance
Jiří Zendulka - Kurzy.cz
Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů jednotlivých uvedených v seznamu. Sloupec „Aktuální hodnota“ jednotlivých ukazatelů uvádí hodnotu sledovaných indexů (páteční uzavírací hodnota), ze které při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady expertů po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. „Medián“ je číslo, které leží uprostřed podle velikosti uspořádaného souboru odhadů a „Interval odhadů“ uvádí minimální a maximální odhad souboru. Sloupce „Růst/Pokles“ udávají počet expertů předpokládajících, že index v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste nebo poklesne.

gr28

Pozn.: Odhady mají formu nezávazných názorů s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.