Zatnuli jim tipec?
Úprava zákona v první řadě obsahuje striktně formulovaný zákaz výkupu kovového odpadu od fyzických osob. Prodávat kovový odpad do výkupen budou tedy moci pouze právnické osoby, platit za vykoupený odpad bude možné jen bezhotovostně, zpřísněna je rovněž povinnost evidence a identifikace osob, které odpad k výkupu přinesly, i samotného odpadu. U vybraného kovového odpadu, který je v praxi nejčastěji terčem nelegální činnosti, je zakázáno jeho rozebírání, a to ve lhůtě dvou dnů od jejich vykoupení. Současně se novelizuje i zákon o policii, díky čemuž budou policisté oprávněni vstupovat do sběren a výkupen odpadu.
Z výše uvedeného se zdá, že končí éra ukradených dopravních značek, kolejnic, kanálových mříží, kabelů či pohřebních uren, křížů a jiných náhrobních předmětů. Spolu s tím by měla skončit i série smrtelných úrazů způsobených elektrickým proudem o vysokém napětí či zborcením rozebíraných budov.
Nedělejme si ale iluze, až praxe ukáže, do jaké míry budou nová opatření účinná. Lidé jsou vynalézaví a zločinci bývají vždycky o krok před policií. Kromě toho je naše chápání cizího majetku stále ještě pokřiveno životem v komunistickém režimu, kdy krádež „majetku v socialistickém vlastnictví“ nikoho nebolela. Je rovněž možné, že „sběrači“ kovů se budou sdružovat podobně jako zloději aut, kapsáři či žebráci do gangů, jejichž šéfové budou mít bankovní účet, na nějž budou majitelé sběren posílat peníze a z něhož budou členové tlupy následně odměňováni. Dovedeno do dokonalosti, bude vůdce takové organizace zároveň vedoucím sběrny a konto si založí jeho manželka...
Pokud nebude policie důsledná, dřív nebo později se taková praxe objeví a naši zákonodárci budou mít opět co řešit.