20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Sebevražda v přímém přenosu

30.7.2020

Tak charakterizují komentátoři počínání ČSSD, zejména pak její nesnáze na českém severu. Jde o to, že tamní socdemáci sesmolili jakousi vzdorokandidátku pod názvem Lepší sever (ještě lepší by bylo Vždycky Most), Lidový dům jim ji neodsouhlasil a sestavil kandidátku novou. 

Jenže na ní se ocitl exposlanec Petr Benda. Že je pravá ruka Jiřího Paroubka, by tolik nevadilo, jako spíš to, že se zapletl s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, proslulou svým náckovstvím. Ve straně to vyvolalo pozdvižení. Kandidátku kontaminovanou exdělníkem Bendou schválilo osm členů grémia, už víme, kdo byl proti, k hlasu pro se nějak nikdo nemá. Jana Maláčová argumentuje, že jsou vážnější věci k řešení a že co se dohodlo, to má platit. Nejvíc rozčilený je Lubomír Zaorálek, který věc vnímá tak, že zpochybňuje základní principy 140leté sociální demokracie.

Potíž je v tom, že základní principy 140leté sociální demokracie jaksi nejsou moc zřetelné, takže nevíme, co tedy exdělník Benda zpochybňuje. Ale to je celkem vedlejší. Podstatné je, jak tahle hádka ovlivní volby.

Na severu se štěpení kandidátky nutně musí projevit, ale jinak, celkově?

Jakmile strana klesne tak hluboko, jako se to stalo sociální demokracii, zachrání ji jenom skalní příznivci, kteří by ji volili, i kdyby čert na koze jezdil. Dá se dokonce soudit, že povyk Zaorálkem násobený věci uškodí víc, než kandidatura sama. Bylo by smutné, kdyby propadli jak socialisté, tak komunisté. To by pak měl Andrej Babiš právo zvolat: Vy jste mi pěkný kamarádi, teď abych ten socialismus dělal za vás, a to spím pět hodin denně, když to vyjde!

Mela v Jablonci

Jakou my máme idylu, to je patrno z úterního jabloneckého incidentu. Jedenáct policejních hlídek muselo řešit půtku dvou rodin o celkovém počtu třiceti půtkařů. Cituji ze zpráv: podle policistů intenzita slovního a fyzického napadání eskalovala; zbraně byly: trámky, násady, teleskopický obušek a paralyzér… újmy na zdraví: drobné pohmožděniny a oděrky, taktéž utrpělo zaparkované auto jednoho z účastníků mely.

Tedy: žádné samopaly, žádní mrtví, Řetízková ulice nevyhořela, přilehlé obchody a sámošky nikdo nevyraboval. Zlatí příslušníci rozvaděných rodin!

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.