28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


Pitomá kriminalizace pitomosti

11.3.2020

Výrok mladistvé poslankyně SPD Karly Maříkové o tom, že migranti jsou jako invazivní rostliny, je pitomý. Karla Maříková je ale poslanec chráněný imunitou. Za první republiky poslanec Klement Gottwald vyhrožoval kolegům poslancům, že se jezdí do Moskvy učit věšet protivníky, a však taky zanedlouho prokázal, že ty lekce neproflákal. Dnes by se mu asi taky nic nestalo, protože levicovým extremistům je dovoleno vše. 

Zato SPD je pokládána z důvodů ne moc pochopitelných za součást pravice, tudíž je odstřel povolen. Za pitomý výrok je poslankyně Maříková propírána imunitním výborem. Jednání bylo přerušeno, spisy budou studovány, poslankyně předvolána k vysvětlení. Z prostoduché mladice s primitivním uvažováním se vyrábí mučedník pro jedno použití.

Konec konců, už byly takové případy a nejvíce se do paměti zapsal dokonce do basy zavřený poslanec Miroslav Sládek, zavřený za výrok – a zbavený práva volit prezidenta republiky. Dodnes leží na Havlově tehdejším zvolení Sládkův stín. Případ Maříkové je ovšem prkotina, o to víc je ten případ zcela zbytečný.

Krize přituhuje, uzavřeny školy a divadla

Vládní opatření je bezesporu správné, přestože v mnoha ohledech bolestné. Nejbolestněji zatím ekonomicky, pro mnohé firmy je to těžká rána. Kdyby se ale nechal epidemii volný průběh, následky by byly násobně horší.

Až ta krize přejde, bude se hodnotit její průběh stejně jako dopady. Záleží na tom, jak dlouho bude trvat. Hned tak se na ni nezapomene a budeme ostražití a zpozorníme, jakmile někdo někde kýchne. Kdekoli. Čím déle to potrvá, tím hlubší jizva vznikne. Není pravděpodobné, že by lidé zásadně přehodnotili svoje priority. Nepřestanou jezdit do exotických zemí – vždyť Itálie není žádná exotika, to ani není žádná cizina (cizina začíná v Káthmándú, říká jeden můj známý). Ale ty roušky si asi opatříme všichni, Japonci je nosili vždycky.

Bude se hodnotit, jak která země reagovala. Nevyhneme se statistikám, kolik lidí epidemie postihla, jaké procento populace zasáhla. Promořenost Itálie je pozoruhodná, kdo by ještě před týdnem, čtrnácti dny odhadoval, že právě Itálie bude druhá nejvíc postižená země po Číně. Bude se pátrat, co se to stalo, že to tak špatně dopadlo.

Jedno se ale ukázalo přesvědčivě – Evropská unie jako celek si neškrtla, nezmohla se vůbec na nic, snad jen na omezení schůze svého parlamentu. Všechna opatření dělaly národní státy na bázi svých národních hranic. Turecký sultán Erdogan si vybral ke své agresi mimořádně špatné načasování. Po Covid-19 se progresistům bude hodně těžko obhajovat teze, že hranice je toxický přežitek. Budeme hodnotit i jednotlivé vlády, každá společnost tu svoji. Zatím je odezva na výkon Babišova týmu pozitivní a opozice si uvědomila, že teď není ta správná doba snažit se třískat na každém kiksu politické body. Samozřejmě že se na obrazovkách producíruje vládní tým. Mohli jste v té vládě být a producírovali byste se vy.

Aston Ondřej Neff


Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.