20.3.2023 | Svátek má Světlana


Pár poznámek k penzím

17.2.2023

Ekonom nejsem, na vejšce jsem vyletěl z ekonomie jako z jediné zkoušky za celou dobu studia, nicméně s penzemi si zjevně nevědí rady ekonomičtí géniové, takže nevidím důvod, proč bych se k nim neměl vyjádřit i já. Cítím se tak trochu jako dítě z Andersenovy pohádky, které vyřklo, že je král nahý.

Podle mě s penzemi v zásadě nedá nic dělat a všechny řeči o penzijní reformě jsou jen kecy.

Základ problému je v tom, že penze (každý to ví) jsou průběžně financované, ale jelikož populace roste a mladých ubývá (a bude ubývat předvídatelně mnohem víc, já bejt mladej, budu se holkám vyhýbat na sto metrů), systém se ocitá v deficitu. Všechny ty spořicí pilíře jsou na dvě věci. Byl jsem zaměstnaný cca 40 let. Co bych asi měl z úspor, kdybych si dával stranou… kolik? 10%? Nebo 50%? Platově jsem začínal na 900 Kčs a po převratu mi dali pěkných pět tisíc.. Co by z úspor zbylo? Ekonomové ujišťují, že ideální inflace je 2,5%. Jaké by to musely být fondy, které by svým výnosem přetloukly inflaci a naopak navyšovaly výkon, aby po čtyřiceti letech měl dotyčný takříkajíc vystaráno?

Další nápad: zvýší se hranice odchodu do důchodu, což znamená, že se bude z kasy brát míň. To jistě možné je, ale co to s lidmi dělá vidíme na každém kroku.

Nesmělý pokus o záchranu provádí Fialovy vláda, když chce sáhnout na – zákonem definované – valorizace. Prý penzistům ubude 7 tisíc ročně. Copak asi udělal s vládou ODS poplatek u lékaře ve výši 30 kaček…?

Další bezvýchodnost: ať by se udělalo cokoli, třeba ten spořicí pilíř nebo se zvýšil práh odchodu do důchodu, nastupující alternativní vláda to zruší. S jakou radostí socani zrušili poplatek u lékaře, čímž ošidili zdravotnictví a znovu naplnili čekárny zbytečnými hekaly a marodéry? I Kdyby Fialova vláda přišla s geniálním řešením – které nutně musí znamenat nějakou újmu či omezení – Babiš se na to už třese a protože příští volby vyhraje, zruší to naprosto stoprocentně.

Řeči o důchodové reformě jsou pouhým mlácením prázdné slámy a předstíráním činnosti… pokud by nedošlo k takové úpravě politických poměrů, že by vláda byla schopna dohody s opozicí. Dohody asi na tomto principu:

Hoši a dívky, máme problém, jenže až vy budete mít vládu v rukou, bude to váš problém. Pojďme tedy s ním něco udělat a slibme si, že důchody vynecháme z programu vzájemného mydlení schodů.

Což je ta nejbláznivější sci-fi, jakou jsem kdy napsal.

Aston Ondřej Neff