30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Fico vyhrál na celé čáře

30.9.2023

Nepomohly výsledky agentur pro výrobu veřejného mínění, které postrčily Progresivní Slovensko na první místo v průzkumech a s ohledem na výsledek působí úsměvně výsledky exit polls: výrazně vyhrál Robert Fico s nárokem na 42 křesel v 150členném parlamentu. Progresivní Slovensko je za ním s 32 křesly a třetí na pásce je Pellegriniho Hlas s 27 křesly. Pellegrini se už přihlásil Ficovi do koalice, nicméně co naplat, dohromady 76 křesel nedají. Prezidentka Čaputová už před volbami oznámila, že sestavením nové vlád pověří vítěze voleb, takže v tomto bodě by to mělo být jasné.

Souhrnně se dá říct, že jde o zápas nacionálně konzervativního křídla (Fico) a progresivistického (Šimečka) a kolem je hejno menších subjektů. Jejich zásluhou jde o proces nepředvídatelný a do značné míry nepřehledný. Podle předběžných výsledků je zřejmé, že Šimečkova sestava dosáhla úspěchu v tom, že na rozdíl od minulých voleb se do parlamentu dostala. S ohledem na okolnosti to však žádná radost nebude.

Naše vládní křídlo zaujalo moudrou neutralitu a do kampaně se neplete. Vzhledem k jeho komunikačním schopnostem je to dobře a kdyby si vzalo zásadu do ničeho se neplést po zbytek volebního období, bylo by zemi pomoženo. Výjimku udělal prezident Petr Pavel, který se do kampaně vložil, pokládal za moudré progresivity podpořit, za což si ho Fico namazal na chleba, jeho pozici posílil a progresivistům viditelně nepomohl.

Fica podpořili dva exprezidenti, jak Václav Klaus, tak i Miloš Zeman. Dalo se to čekat, oba za dobu své kariéry udělali pro ideu konzervatismu tak medvědí službu, že to horší být nemůže: podařilo se jim konzervativismus coby zdravý dynamický proud západního myšlení poplést s rusky orientálním otrockým neschopismem. Toho je vyznavačem i Fico.

Andrej Babiš se dlouho držel zpátky, až v posledním týdnu to rozjel, zde je jeho čerstvý text:

Nechce-li se Slovensko vydat českou cestou drahoty a chudoby, kde vláda bere důchodcům peníze, vítá migranty, zvyšuje daně, lidem klesá životní úroveň a dramaticky se zhoršuje bezpečnost, chce legalizovat drogy, tak by pan Šimečka z Progresivního Slovenska určitě neměl dostat hlasy slovenských občanů, aby se nedostal do vlády. Slovensko si nezaslouží stejný osud po volbách jako Česká republika.

Aspoň vidíme, čeho se můžeme od tohoto člověka dočkat v době, kdy se v Evropě chystají opravdu závažné volby, kdy je zde celokontinentální krize zaviněná levičáckými bludy zacílenými do všech oblastí společenského, ekonomického a politického života. Ten tu káru z bažiny určitě nevytáhne.

Aston Ondřej Neff