23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Cesta do směšnosti

6.2.2020

Dokud se mluvilo o třetím pohlaví, tak si člověk řekl, že možná třeba snad proč ne, a mávl rukou. Když počet pohlaví dostoupil šestačtyřiceti, bylo to k smíchu, a dnes, když jich je přes stovku, kauza zapadá za horizont veřejného zájmu.

S pivem to tak prosté nebude. Sice jsme se dostali do sféry směšnosti, ale o pivo se lidé nepřestanou zajímat, ať se stane cokoli.

Ministerstvo financí mění DPH u piva a dalších nápojů, od května budou zavedena tři pásma. Načež si někdo dal práci a vypracoval tabulku, která koluje po internetu a budí veselí. Točené alko pivo v provozovně s 10% DPH, alko z lahve nalité v provozovně 21%, a tak to jde, položek je devět různých, asi by jich mohlo být víc. Skutečnost je mnohem jednodušší, čteme oficiální stanovisko MFČR. A čteme dále:

Do snížené sazby DPH 10 % bude nově od 1. května spadat položka „stravovací služba a podávání nápojů včetně točeného piva“. Pokud tak zákazník v rámci „restauračních služeb“ požívá točené pivo, nealko pivo, limonádu apod., všechny tyto položky budou nově v sazbě 10 %. Stále přitom platí, že musí být naplněna podstata restaurační služby, u níž existuje přidaná hodnota, jako je například obsluha, posezení, klimatizace, využití WC, úklid sklenice, její umytí a další rysy typické pro restaurační služby, které je povyšují nad pouhé „dodání zboží“. Právě a jedině u restauračních služeb umožňuje harmonizovaná evropská úprava aplikovat sníženou sazbu DPH u prodeje alkoholických nápojů. Prodej točeného piva do plastového kelímku u stánku v rámci sportovní či kulturní akce byl a i po novele zákona dále bude považován za „dodání zboží“, neboť u takového stánku nedochází k převažujícímu naplnění rysů restaurační služby (je to srovnatelné s dodáním zmrzliny v kornoutu).

Ach jo, to je ministerská jednoduchost… Přitom na věci není nic nového.  Tak třeba pokaždé, když jdu do KFC pro oblíbené strips menu s kaší, obsluha se mě ptá, zdali tu boží pochoutku budu vychutnávat v provozovně, anebo si ji odnesu domů, abych se tam s ní mohl laskat. Jedno i druhé chutnání si žádá jiné DPH, sama lahůdka je v obou případech stejná.

Tak jsme se nad tím pivem aspoň zasmáli. To, že vláda vymetá kdejaký kout ve snaze vyždímat peníze a na druhé straně je nacpat do svých voličů, to už tak moc k smíchu není.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.