26.10.2020 | Svátek má Erik


ARCHITEKTURA: Znovu Blom – bláznivé domky

20.11.2007

Ještě se vracím k minulému dílu, věnovanému skupině „bláznivých“ domků v holandském Blom 7Rotterdamu. Psal jsem, že mám jen pár špatných nočních a deštných fotek, z nichž toho není moc vidět. A hned mi poslali dva čtenáři Neviditelného psa krásné obrázky – pan Jan Peták exteriéry a paní Pavla Štěpánková dokonce interiéry jednoho domku, neb se dostala dovnitř. To je docela zajímavá informace, neboť si tak aspoň můžeme udělat představu, jak to tam vlastně vypadá… Inu, postmoderna.

Mimochodem, teď jsem s panem redaktorem Václavem Žmolíkem dotočili seriál pro stanici Vltava Českého rozhlasu o pražských vilách (vychází z projektu agentury Foibos, která vydala stejnojmennou knihu, a teď vychází její 3. doplněné vydání, a také připravila výstavu, jež je nyní k vidění ve Veletržním paláci). Poslední díl rozhlasového cyklu, který ovšem může jen slovně evokovat téma, byl věnován vilám po 2. světové válce a jednu výstřednost jsme také navštívili – Pragerův a Loudův rodinný dům v Bráníku, jehož střechu tvoří rozříznuté a povalené zemědělské silo – onen modrý válec, která znáte z venkovských JZD. Povídání o domě s jedním z autorů – arch. Blom 8Jiřím Loudou – bylo velmi zajímavé a překvapivé. Pokud vás zajímá, jak vypadají současné rodinné domy netradičního pojetí, tento díl bude vysílat Vltava v úterý 4. 12. v 16 hodin (repríza pak v neděli poté půl hodinu po půlnoci). Navštívíme také domy arch. Lábuse, Lasovského a Mrázka. Český rozhlas snad slíbil, že celý cyklus bude brzy reprízovat v lepším čase – snad v sobotu odpoledne (vily z období historismu, secese a kubismu, art déco, funkcionalismu a konečně novodobé střídavě v Praze a Brně, přičemž průvodcem po brněnských vilách je prof. Sedlák).

Často dostávám dotazy, kdy bude další Psí vycházka. Vzhledem k tomu, že dr. Keblůška porazilo auto a má zraněnou tlapku, i k tomu, že je počasí, že by ani psa nevyhnal, raději ještě počkáme…

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.