2.2.2023 | Svátek má Nela


ARCHITEKTURA: Trochu větší Psí vyjížďka

16.2.2010

aneb Dobrodružná výprava za moderní architekturou na Slovensko

se uskuteční v posledním červnovém týdnu prostřednictvím cestovní kanceláře JL Turist. Pojedeme se podívat na stavby Dušana Jurkoviče – např. Štefánkův památník na Bradle, secesní Spolkový dům ve Skalici a vyrazíme i do Haliče v Polsku, kde za první světové války projektoval krásnéLechner - kostel dřevěné vojenské hřbitovy. Dále navštívíme četné práce českých architektů – Fuchsovo Koupaliště Zelená žába a Krejcarův lázeňský dům Machnáč v Trenčanských Teplicích, Stockarovo sanatorium ve Sliači, Librovu a Kanovu TBC léčebnu ve Vyšných Hágách a mnohé další stavby. V Piešťanech si zase prohlédneme slavný kolonádový most slovenského funkcionalisty Emila Belluše, v Kežmaroku je další pochoutka – evangelický kostel slavného vídeňského architekta Theofila von Hansena. A v Žilině Behrensova synagoga (dnes ovšem kino). Den strávíme v Bratislavě, kde jsou krásné domy od Fuchse, Benše, Karfíka, Víška, Belluše, Ludwiga, Kotěrova žáka Šilingera, Plečnikova žáka Mergance a „slovenského Loose“ Weinwurma, nebo unikátní secesní Modrý kostel architekta Lechnera. Zajedeme dokonce do Užhorodu, což je překvapivě velkoryse za první republiky budované město s poštou a Baťovým domem od Gočára a dalšími zajímavými stavbami českých architektů.

Pojede se podle počtu zájemců buď menším nebo větším autobusem a některé stavby budeme asi trochu hledat, což může mít svůj půvab. Na některých místech bude i dost času na individuální prohlídky.

Spát se bude ve **/*** hotelích (dvoulůžkové pokoje, ráno snídaně, za příplatek možný jednolůžkový pokoj). Termín zájezdu je 19. – 26. června (od soboty do soboty), cena 10 990 korun. Přihlášky je třeba podat do konce února mailem, osobně, telefonicky nebo faxem v cestovní kanceláři Ludvík Kopunec – JL Turist spolu se složením zálohy Kč 3 000, adresa: Senovážná 2, 110 00 Praha 1, tel. a fax 224 218 094, e-mail: jltourist@seznam.cz (v adrese je skutečně – navzdory názvu společnosti – tourist s „o“). Tam vám poskytnou všechny potřebné informace a přesný program zájezdu.

Marcela Bendáková a Zdeněk Lukeš se těší na společnou cestu za architekturou, kterou můžeme považovat za trochu rozšířenou Psí vycházku (leč tentokrát bez našich čtyřnohých přátel).

 Jurkovič - Bradlo

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998