Úterý 11. února 2025, svátek má Božena
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ARCHITEKTURA: Jurkovič a ti druzí

Tak jako vždy za cca čtvrt roku i dnes přináším přehled svých přednášek v následujících měsících.

Opět pokračuje cyklus v břevnovském Kaštanu (www.kastan.cz), věnovaný významným architektům a jejich stavbám na našem území. První přednáška je na programu dnes večer v 18:30 a je věnována tvorbě slovenského architekta Dušana Jurkoviče a jeho pozoruhodným převážně dřevěným stavbám z přelomu XIX. a XX. století, ale i jeho meziválečné tvorbě, jejímž vrcholem je Štefánikova mohyla na Bradle (viz ilustrační obrázky z naší výpravy na Slovensko a Halič 2010).

Skalica2
Skalica1

Skalica

Také další jsou vždy – s výjimkou května – první úterý v měsíci od 18:30. 5. března představím osobnost Kamila Roškota a jeho nadčasové velkorysé kreace, k nimž patří třeba i hrobka českých králů na Pražském hradě.

2. dubna a Jaromír Krejcar, snad nejnadanější představitel meziválečné avantgardy a tvůrce dnes už kultovního čs. pavilonu na světové výstavě v Paříži 1937.

Jurkovič - kříže na kopci

Jurkovič - voj. hřbitov Halič

14. května budu hovořit o dalších dvou členech Devětsilu a představitelích funkcionalismu Evženu Linhartovi a Janu Gillarovi, kteří mimo jiné obohatili Prahu o dva skvělé školní areály v katastru Dejvic: Benešovo gymnázium, resp. areál Francouzských škol.

Konečně 4. června se podíváme na tvorbu Jaroslava Fragnera, autora meziválečných průmyslových areálů a též architekta, který rekonstruoval Karolinum a působil v éře Antonína Novotného na Pražském hradě.

Bradlo2
Bradlo1

Bradlo

Zhruba jednou za čtvrt roku se setkáváme v kubistické kavárně Grand café Orient v domě U Černé Matky Boží v centru Prahy (grandcafeorient.cz). Ve čtvrtek 28. března tam od 19 hodin navážu na prosincovou přednášku a představím nové stavby (od konce XIX. století do současnosti) v katastrech Malá Strana a Hradčany. Ač jde o staré části města, i v nich je celá řada pozoruhodných moderních domů. Téma souvisí s nedávno vydaným průvodcem po historickém centru Praha moderní.

O dalších akcích a samozřejmě i Psích vycházkách, které začnou na jaře, budu informovat v těchto úterních Psích článcích.

Foto autor

Ondřej Neff
11. 2. 2025

Janě Maláčové se nepodařilo zvrátit situaci SOCDEM.

Tomáš Vodvářka
11. 2. 2025

Budu bit, haněn, osočován, skandalizován jako zastydlý boomer.

Jan Bartoň
11. 2. 2025

Předčasné volby do německého parlamentu se blíží.

Tomáš Břicháček
11. 2. 2025

Nedávné krize pomohly zelené plány posílit a urychlit.

čtenáře Ohlas
11. 2. 2025

Mendel poprvé prezentoval výsledky bádání na poli dědičnosti.

Aston Ondřej Neff
10. 2. 2025

Babišovi se můžeme smát, že prohlašuje „Green Deal je mrtvý“.

Aston Ondřej Neff
8. 2. 2025

Třeba mě zažalujou, kéž by mě zažalovali, Okamurovi to vyšlo.

Ondřej Neff
11. 2. 2025

Janě Maláčové se nepodařilo zvrátit situaci SOCDEM.

Chechtavej tygr
8. 2. 2025

Stojí nervózní chlap na mostě, na krku má provaz...

bigben Benjamin Kuras
8. 2. 2025

Vlády nemají jiné peníze než ty, které sebraly občanům.

dch David Chuchma
11. 2. 2025

Cesta srbského prezidenta Aleksandara Vučiče do města Kikinda se nečekaně proměnila v incident,...

Josef Kopecký
11. 2. 2025

Sněmovnu paralyzuje diskuse o tom, čím by se poslanci vlastně měli na schůzi zabývat. Po více než...

ČTK, Lidovky.cz
11. 2. 2025

Nejméně dvanáct lidí v úterý utrpělo zranění při srážce vlaku s nákladním vozem v Hamburku na...

ČTK, Lidovky.cz
11. 2. 2025

Majitel objektu, ve kterém před měsícem vyhořela restaurace U Kojota, nedoložil dokumenty...

Lidovky.cz, ČTK
11. 2. 2025

Veterinární inspektoři v pražské Sapě odhalili nelegální sklad potravin a v něm více než tunu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz