19.10.2021 | Svátek má Michaela


USA: Zbytečně silná slova

11.8.2020

V předvolebních kampaních slyšíme od kandidátů ledacos. Všude na světě. Rozumní lidé to neberou vážně, protože „řeči se vedou a voda teče“. Jsou ale témata, kterým by snad bylo lepší se vyhnout.

Jedním z nich je zpochybňování víry a vztahu k Bohu jednoho kandidáta druhým. Ano, to už jsme ve Spojených státech. Volební úterý 3. listopadu se blíží – a občas je to hodně znát.

Abych snad nevytvořil dojem, že je to jinak: jsem přítelem Spojených států a při prezidentských volbách podporuji na dálku celý život kandidáty Republikánské strany. Letos tedy Donalda Trumpa proti Joeu Bidenovi.

Obecně je můj příklon k republikánům dán mojí politickou orientací a politickými preferencemi. Totéž platí o vztahu k oběma letošním kandidátům. Zde hraje klíčovou roli vztah jednoho a druhého k Izraeli. Že by Biden byl víc proizraelský než Trump, to snad ani nejde.

Mnozí by jistě nabídli další důvody, proč Trump ano a Biden ne.

Co mě však nemile překvapilo: Trumpův výpad proti Bidenovi ve věci jeho vztahu k Bohu. Prezidentova slova zaznamenal bezpočet médií, za všechny vyberme americký politický portál The Hill:

Hill1

6. 8. 2020. Nadpis článku zveřejněného na serveru The Hill.

Trump ve čtvrtek 6/8 na letišti v Clevelandu svým příznivcům o Bidenovi řekl:

Vezme vám vaše zbraně, vezme vám Druhý dodatek (ústavy o právu nosit zbraň – LS). Žádné náboženství, nic. Uráží Bibli, uráží Boha. Je proti Bohu. Je proti zbraním, Je proti (našemu druhu - LS) energie.

Bidenův tým se ovšem ohradil, neboť kandidát demokratů není o nic méně věřícím křesťanem než kandidát republikánů. Denominaci nechme stranou.

Mluvčí Bidenovy kampaně Andrew Bates k tomu sdělil:

Víra Joea Bidena je jádrem toho, kým je; on prožil celý život důstojně a jeho víra byla zdrojem síly a útěchy v časech nesmírných útrap (jeho první žena Neilia a jednoroční dcera Naomi zahynuly při dopravní nehodě – LS).

Vskutku nepůsobí dobře a sotva něčemu pozitivnímu může prospět, když jeden věřící politik napadá druhého věřícího politika, že je „proti Bohu“. Příliš silná slova. A především zbytečná. Nechť politici vedou polemiku na „pozemská“ témata, ale co je Božího, lepší je ponechat samotnému Bohu.

Hill2

Ilustrační foto k US volbám. (Pixabay)

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.