11.5.2024 | Svátek má Svatava


USA: Seznamovací zájezd

18.6.2015

Syn a bratr amerických prezidentů a sám kandidát na tento úřad Jeb Bush zahájil turné po Evropě, které mnozí považují za formu námluv mezi ním a evropskými spojenci. Navštíví Německo, Polsko a Estonsko – země, které Američany pokládají za důležité pilíře své politiky, zejména pro případ zhoršení vztahů s Ruskem.

I když čistě formálně Bushova prezidentská kampaň ještě nebyla odstartována, nikdo nepochybuje o tom, že na německé půdě si neodpustí pronést programový zahraničněpolitický projev a od novinářů z mediálního doprovodu víme, že Jeb Bush hodlá hlavně tepat do Vladimíra Putina kvůli jeho agresivní politice na Ukrajině.

Již v minulosti charakterizoval ruského vůdce jako nemilosrdného pragmatika bez špetky lidskosti a podporoval návrhy na poskytnutí letálních zbraní Ukrajině.

Je zajímavé, že na začátku své prezidentské kariéry jeho starší bratr George se stavěl k ruskému protějšku s neskrývanou sympatií. Okřídlenou se stala jeho věta, že nahlédl do Putinových očí a spatřil tam citlivou duši. Putin také mluvil o Američanovi jako o svém drahém příteli. Avšak velmi záhy sympatii nahradily v jejich vztazích vzájemná podezíravost, nedůvěra a odcizení. Bílý dům kritizoval Rusko za autoritářské tendence a Kreml odsuzoval východní rozšíření NATO a zásah v Iráku.

Nikoli náhodou první evropskou zemí, kam Jeb Bush zavítal coby potenciální prezident, bylo Německo. V dobách, kdy tuto zemi vedl podporovatel Moskvy Gerhard Schröder, vztahy mezi Washingtonem a Berlínem byly značně napjaté. To se radikálně změnilo a nynější kancléřka Merkelová projevuje s Amerikou bezvýhradnou solidaritu, zejména v otázce Ukrajiny. Zůstává pro Jeba Bushe nejdůležitějším evropským spojencem, jenž v křesle kancléře zůstane ještě rok potom, co ve Spojených státech bude zvolen nový prezident.

Nikoli náhodou se Bush objevil v Berlíně den poté, co zemi opustil Barack Obama, který se účastnil zasedání Velké sedmičky. Jak v rozhovoru deníku The Washington Post vysvětlil profesor mezinárodní politiky Daniel Drezner, Bushovi jde především o ty ze spojenců, kteří se cítí být zanedbanými vládou Baracka Obamy.

Návštěva Polska a Estonska by měla být demonstrativně přátelská, neboť tyto dvě země do značné míry svěřily svou bezpečnost Spojeným státům. Američtí pozorovatelé nazývají návštěvu Pobaltí chytrým krokem.

Podle názoru televizní stanice ABC má celý zájezd také vedlejší záměr – ukázat Američanům, že Bush se dobře vyzná ve složitých zahraničněpolitických trendech. „Všechny tři státy se výborně hodí pro demonstraci teze, že Obamova politika vůči Rusku poškodila zájmy našich spojenců,“ zdůrazňuje televize ABC.

Kreml také pozorně sleduje Jebovu cestu po Evropě. Významná expertní skupina připravila pro Putina zprávu, v níž se píše, že Jeb Bush „má všechny předpoklady pro vítězství ve volbách: vyváženou pozici, osobní charisma, zkušenost z vítězných volebních kampaní a z praktické práce, podporu nejvlivnějšího politického klanu,“ míní Kremlem objednaná expertní zpráva.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus