12.5.2021 | Svátek má Pankrác


USA: Idaho

15.9.2020

Abeceda amerických voleb

Idaho je posledních sedmdesát let republikánskou baštou, protože od roku 1952, kdy si místní lid za prezidenta zvolil Dwighta D. Eisenhowera, hlasoval pro demokrata jen jednou. Šlo o volby v roce 1964, kdy i zde vyhrál Lyndon B. Johnson – zvítězil nad republikánem Barrym Goldwaterem. V roce 2016 vyhrál Donald Trump nad Hillary Clintonovou v poměru 59,3 % ku 27,5 % .

I z letošních všech průzkumů plyne, že čtyři idažští volitelé z 538 dají hlas Trumpovi. Důvodem dlouhodobých úspěchů republikánů bude zřejmě silně zakořeněný konzervatismus původní mormonské populace. I když se dnes k mormonům hlásí jen asi 14 % z přibližně dvou milionů obyvatel Idaho, stále jsou tu v podobě utuženého tradicionalismu znát. Stát si i přes nejrychleji rostoucí populaci udržuje konzervativní náboj a nic na tom nemění ani přímo invazivní migrace ze sousedních států, včetně Kalifornie, Washingtonu a Oregonu. Obavy, že migranti, zejména ze západního pobřeží, změní politický ráz státu, se nenaplnily. Důvod je prostý: většině nově příchozích se liberální kultura zajídala, proto hledali (a našli) starou, dobrou Ameriku právě v Idahu. Za těmito spontánními přesuny Američanů stojí především kulturní revoluce liberálů, která způsobuje, že státy s liberální politikou se stávají ještě liberálnějšími, neboť ti, kterým tento životní styl nevyhovuje, nakonec odcházejí do prostředí, které je jim příjemnější, než aby vedli boj, na který si s rozumem nevystačí.

Případ Idaha není v tomto ohledu netypický, naopak jde o trend, o kterém Američané vědí už od devadesátých let. Silnější konzervativní koncentrace přináší Idahu především ekonomický efekt v podobě rychlého hospodářského růstu způsobeného efektivním a přirozeným zaváděním nových technologií. Tato poznámka se mi zdá velmi důležitá, uvědomíme-li si např. stamiliónové investice např. v nedaleké Kalifornii do autonomní dopravy namísto investic do rozpadající se staleté kanalizace.

Idaho je stát, kde nepřevládají protestanté. Je jich sice skoro padesát procent, ale doplňují je římští katolíci se svým patnáctiprocentním výskytem a již uvedení mormoni se čtrnácti procenty. Ti odsud před více než sto lety ve velkém utekli do Utahu, o kterém bude řeč později. Afroameričanů zde žije celkem asi deset tisíc a potkat nějakého je stejným štěstím jako potkat příznivce demokratů.

V Idahu sídlí významné technologické firmy jako např. Micron Technology (čipy), Hewlett-Packard (tiskárny), Clearwater Analytics (software).

Progresivní daň z příjmů fyzických osob zde činí od 1,6 % do 7,8 % v osmi příjmových skupinách. Daň z prodeje (něco jako DPH) činí obecně 6 %, u ubytování je vyšší (7 až 11 %). Inspirativní zajímavostí je její osvobození u léků na předpis. Idaho (stejně jako většina republikánských států) je výjimečně hodnoceno jako obzvlášť příhodné pro podnikání. Další inspirativní zajímavostí je ústavou stanovené vyrovnané hospodaření státu, což fakticky neúčelné investice znemožňuje (stát další peníze získává jen ze státních dluhopisů). Co je v Idahu méně inspirativní, je státem organizovaný prodej alkoholu, což má své kořeny právě v mormonském tradicionalismu, kdy zejména v dobách prvního osídlování byl s chlastáním dost velký problém.

Idaho je cca třikrát větší než Česká republika, velkou část území zaujímají národní přírodní rezervace a překrásné oblasti divočiny. Navštívit tento stát je nutné – určitě nutnější než Los Angeles nebo Washington.

Republikánská strana v Idahu je tvořena hluboce věřícími členy, její preambule zní: „Jsme republikáni, protože věříme, že síla našeho národa spočívá v naší víře a spoléhání se na Boha, našeho Stvořitele.“ („We are Republicans because we believe the strength of our nation lies with our faith and reliance on God our Creator.“) Republikáni v Idahu se považují za ochránce tradiční rodiny, staví se proti potratům a podporují trest smrti.

O to hysteričtější jsou tamní demokraté. V letošních primárkách zde jen o fous vyhrál Biden se ziskem 49 %, poděs Sanders získal skoro 43 %. V republikánských primárkách získal Donald Trump 93,5 %.

Co se týče průzkumů souboje Trump – Biden, nenašel jsem z Idaha žel žádný novější, z těch starších vyplývá vysoký Trumpův náskok.

V rámci aktuálních průzkumů v rámci USA, ty samozřejmě existují. Z průměru pak z 6. září vyplývá 50,1 % pro Bidena a 42 % pro Trumpa.

Stát Idaho zastupují v Senátu a ve Sněmovně reprezentantů USA vždy dva republikáni. Ve státním Senátu je poměr sil 28:2 a ve Sněmovně 56:14, vždy ve prospěch republikánů. Guvernérem je pochopitelně republikán.

Brad Little

Na obrázku vidíme guvernéra Brada Littlea, farmáře a vnuka neoficiálního ovčího krále státu Idaho. Letos v březnu podepsal dva důležité zákony týkající se lidí s poruchami pohlavní identity. První (HB 500) se týkal zákazu jejich účasti v ženských soutěžích pořádaných nebo financovaných ze státního rozpočtu. Druhý, HB 509, který je v přímém rozporu s federální judikaturou, se týkal zákazu přepisování údajů o pohlaví v rodném listě po provedení chirurgického zákroku, kterým dojde k zdánlivé změně pohlaví.

Rozpor s rozhodnutím Nejvyššího soudu USA spatřuji pouze u druhého ze zákonů, neboť soud o účasti mužů v ženských soutěžích nikdy žádné rozhodnutí nevydal. Jaký bude další vývoj v této kauze, kterou levicoví aktivisté označili za diskriminační, to uvidíme. Pravdou však je, že muži v ženských týmech jistě znamenají především nedůvodnou výhodu neboť způsobují nerovnost podmínek soupeřů.

Co se týče tvrzeného diskriminačního obsahu normy, pak diskriminaci naopak odstraňuje. V konečném důsledku by situace totiž mohla dozrát k tomu, že např. volejbalové mužstvo by vyhrávalo všechny zápasy, protože skutečné ženy jsou fyzicky slabší, než zdánlivé ženy.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.