23.9.2020 | Svátek má Berta


USA: Delaware

8.9.2020

Abeceda amerických voleb

Malinký stát na pobřeží Atlantiku s rozlohou 5.000 km2 a s jedním miliónem obyvatel drží tři z celkem 538 volitelů. Největší město, Wilmington, se pyšní dvaasedmdesátitisícovou populací a nejvyšším kopcem, Ebright Azimuth, s hrotem vysokým 137 metrů. Obyvatelstvo tvoří ze 70 % běloši, z 21 % Afroameričané, z 8 % Latinos a přibližně z 3 % Asiaté. Římských katolíků zde žije asi 70.000, zbytek jsou protestanté. Už jen z těchto údajů lze dovodit, že půjde o stát demokratů.

Delaware vstoupil do Unie vůbec jako první stát, a to v prosinci 1787. Politiku zde odedávna tvořila DuPontova rodina a její DuPont Company. Tato veleúspěšná rodinná firma, za kterou stojí mj. také známé materiálové patenty (nylon, teflon, kevlar) ovládala prakticky celý společenský život v tomto druhém nejmenším státě USA. V současné době má DuPont cca 100.000 zaměstnanců, filiálky po celém světě, včetně České republiky. Tržby celé skupiny činí okolo 100 mld. dolarů. Počátkem 19. století začínala s výrobou střelného prachu pro válečné účely, pak se zabývala výrobou průmyslových trhavin (nitroglycerin a dynamit) a dnes patří mezi největší chemické výrobce na světě.

Pozůstatek vlivu slavné rodiny a jejich podnikání žije v Delaware stále a projevuje se nejliberálnějším ekonomickým prostředím v rámci USA. Sídlo má v Delaware obrovské množství amerických firem (podle některých zpráv až 50 % ze všech veřejně obchodovaných společností). Delaware je označován za americký daňový ráj, ale místní daně rozhodně nejsou nejnižší. Přesnější označení tedy zní „obchodní ráj“, jako systém celkové vstřícnosti a jednoduchosti podnikání. Heslem státu je Liberty and Independence (svoboda a nezávislost).

Stát Delaware zastupují v Kongresu USA výhradně demokraté, guvernérem je též demokrat, John Carney. Naposledy zde vyhrál republikán v roce 1988 – George H. W. Bush. Od těch dob je stát považován za modrý, přičemž Hillary Clintonová zde v posledních volbách porazila Donalda Trumpa o 11,5 procentního bodu. Místní celebritou je shodou okolností i současný prezidentský kandidát Joe Biden.

V demokratických primárkách zde zvítězil Biden s 90 %, druhý skončil Sanders se sedmi procenty a bronz si odnesla Warrenová. To z Delaware dělá umírněný demokratický stát.

Průměr v průzkumech dává Bidenovi větší šance, cca 58 %, Trump si drží přibližně 37 %.

Co se týče základních politických témat, tedy interrupce a držení zbraní, potrat je v Delaware legální, ročně se takto zabije cca 2.500 dětí. Počty potratů však rok od roku klesají. Legislativně je „umožněno ukončení těhotenství kdykoliv v době před vlastní životaschopností plodu, a to za účelem ochrany života nebo zdraví matky nebo v případě závažné anomálie plodu“. Tato pro nás až netypická legislativa platí v Delaware od roku 2017. Ve státních zákonodárných sborech se slabší republikáni – zatím bez úspěchu – snaží o zákaz potratů alespoň po 20. týdnu těhotenství.

Střelné zbraně může držet v Delaware každý dospělý. Od 18 let věku dlouhé (pušky) a od 21 let všechny druhy (především pistole a revolvery). Existuje samozřejmě evidenční povinnost (státem registrované ID a složit federální ověření spolehlivosti). Regulacemi v držení zbraní se zabývají města, a tak někde je povoleno nosit zbraň viditelně a někde je naopak povinnost zbraň skrývat. Dalším omezením je rozsudek soudu, který vysloví zákaz jejich držení, což je aplikováno vždy u zločinců a u mentálně slabých. Osoby mladší 16 let si nemohou samy koupit střelnou zbraň, musí být v doprovodu dospělého. Důležitá je v Delaware též definice střelné zbraně, za kterou se zde považují i technická zařízení, která u nás povolení ani oznámení vůbec nepodléhají. Regulace držení zbraní je v Delaware považována v rámci USA za nízkou.

Na obrázku vidíme Lisu Bluntovou-Rochesterovou (58), demokratickou členku Sněmovny reprezentantů USA za stát Delaware. Stala se první ženou a první Afroameričanem, který zastupuje Delaware v Kongresu. Je hysterickou obdivovatelkou Joe Bidena.

Blunt

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.