3.6.2023 | Svátek má Tamara


SVĚT: Pussy Christ Superstar

26.9.2012

(dopis strýci do zámoří)

Milý Radovane,

posteskl sis mi tuhle v dopise, že se o své rodné hroudě nemůžeš nic nového dočíst v místním Beach Bum News a ani velrybáři v harendě o nás už nemluví. Bys ale koukal, jak to tu žije! Místní bestsellerista Nº1, co má zprávy z první ruky od našeho investigativce Nº1, tuhle odhalil, "že mafiáni v tiché spolupráci s politiky, policisty a soudci zemi rozkrádají a smějou se nám přitom do očí." Proto vymyslel novou knihu drbů, ke kterým přidělil skutečná veřejně známá jména a trhák bude na světě.

Ještě větší bomba se klube fotbalová. Možná si ještě pamatuješ jeden náš klub, kde kdysi kopal Káďa. Mají ho tu rádi jak Němci Bayern (pokud nejsou z Mnichova). Vzpomínám si na zápas mužstva z našeho města u nich na Letné (jaro 1991), kde domácí vyrovnávali v 95. minutě (přitom tehdy se ještě za střídání nenastavovalo). Psaly pak dokonce i pražské noviny, že pokud by gól nepadl, hraje se dosud. A teď si představ, že i proti nim před týdnem pískli penaltu. Šéfové klubu chtěli nejdřív odvolat své ukřivděné hochy ze hřiště, nakonec přišli až na Svaz odhalit za 20 mega vyčmuchané kompro o tom, že cinklé je v našem fotbale kde co. Šéfy fotbalu to prý zdrtilo. Moc se mi jejich zachmuřené tváře líbily. Jeden dělá bafuňáře v tomtéž klubu, druhý se zesměšnil svými telefonáty ve fotbalové kauze pár roků staré, třetí byl odsouzen (zatím soudem 1. stupně) pro podplácení před pár měsíci. Možná rozhodnou, že od teď se proti letňákům nesmí házet ani aut.

Neštěstí však, Radovane, chodí nejmíň ve trojicích. Nejhorší jobovka znamená, že si u nás už nemůžeš dát ani ruma, aniž bys riskoval otravu. A to přesto, že rum už nám Parkinsoni z Evropské RVHP sebrali a kývli jen na Tuzemák. Možná by Tě zaujalo, že titíž policajti, co chrání naše blaho tolerancí jedině správných žárovek, teploměrů a velikostí slepičích klecí, v roce 2010 povolili do té doby zakázané příměsi metanolu do ostřikovačů. Loni prý kvůli tomu v Polsku evidují 77 otrav, z toho 22 smrtelných. Ale možná čtu nepřátelský, jistě brzy EU zakázaný, tisk.

Jinde je to ještě horší, a proto Ti, Radovane, vlastně píšu. Abys z trestního soudku něco zvěděl, i když tak pášu veřejnou sebevraždu. Odsoudili tuhle v Rusku tři holky na dva roky do lágru. Civilizovaný svět se odporem otřásl. V každé hospodě se rozsudek přetřásá. U nás málem vládní krizi rozpoutal. Yoko Ono punkerkám udělila mírovou cenu. Div že se embargo na dovoz ruské vodky nevyhlásilo a Barack Hussein, uvyklý ovlivňovat soudní líčení (viz aktuální proces na Floridě s G. Zimmermanem) nezahřímal, že pokud bude mít další dívčí potomky, budou vypadat jako Naděžda, Marija a Jekatěrina. Má jít o politický proces a bezprecedentní útok na svobodu slova. Holky prý byly potrestány za "happening v chrámu" (Václav Němec – LN 13.9). "rozsudek je nehorázný a nelidský" (Bohumil Doležal – Reflex 11.9.) a "to, jak s holkami ruský systém zachází, je stejně nepřijatelné, jako kdyby se ve 21. století popravovalo za nevěru" (Lubomír Stejskal – NP 17.9.). Petru Procházkovou raději ani necituji.

Soudce by cizí rozsudek komentovat neměl, asi ani zahraniční. Taky moc nemůžu, páč jsem ho nečetl a všechno mám z novin. Takže i to, že trojice měla být odsouzena za znesvěcení sakrálního prostoru, organizované výtržnosti a šíření náboženské nenávisti. Tím, že měla vniknout do veřejnosti nepřístupných prostor kněžiště chrámu Krista spasitele, který kdysi nechal Stalin zbourat, aby byl nahrazen Palácem sovětů, nato bazénem a znovu vedle postaven díky příspěvkům věřících. Děvy tam sice vřeštěly i o Putinovi, ale také "Hovno, hovno, hovno Boží" a patriarchu Kirylla nazvaly čubčím synem. Holky mají mít se zpěvem společného to samé co Anička Dajdou, nejsou ani tak kapelou, jako odnoží anarchistické ilegální skupiny Válka. Za hlavní prostředky ideologického boje volí obscénnost. Takto v roce 2008 v moskevském muzeu pět nahých párů veřejně souložilo (včetně těhotné Naděždy – nyní jedné z obžalovaných). Jiná aktivistka si měla v samoobsluze zavést do vagíny zmrzlé kuře a jít s ním kolem vyděšených kupujících ven. Další občas tu zapálili nějaký ten policejní anton, tam házeli živé kočky na zeď McDonaldu, počmárali obřím falusem zvedací most či okupovali supermarkety. Letos v lednu mj. N+M+J zapěly na Rudém náměstí "Putin se pochcal" a už dva dny před produkcí, za kterou byly odsouzeny, se o ni v chrámu Krista spasitele jednou pokusily (proto asi jsou v předstižné vazbě).

Kdo ví, jak to, Radovane, s nimi je. Pobouřená veřejnost ale neříká: "Nechte je být!", ale jen že prý rozsudek je tvrdý, dokonce nelidský. Po zkušenosti s Rusákama asi nečekáš, že by se jich tady někdo chtěl moc zastávat, jejich justice nemluvě. Proč jsou tam obžalovaní při procesu v klecích a k čemu se čte rozsudek i s odůvodněním tři hodiny vestoje, netuším, ale takové tam asi mají zvyky a dosud se kvůli nim žádné zamini nerozlítilo. Vyplývá z toho jen, že nesoudili za zavřenými dveřmi, ale před kamerami všech významných TV světa.

Osobně si taky myslím, že dva roky natvrdo za výtržnost je docela dost, ale volat kvůli tomu do zbraně veřejnost celého světa, srovnávat je s Plastic People a předhánět se v co nejpříkřejším rozhořčení?! Jejich čin měl prý být potrestán peněžitou pokutou, případně obecně prospěšnými pracemi, zní hlas lidu, nedávno od mého přísedícího, co má na rozdíl od mnoha křiklounů všech 5 pohromadě. Možná jo. Nevím ani, jakou sazbou byly holky ohroženy. Někde jsem se dočetl, že od dvou do sedmi let. Pokud by tomu tak bylo v Čechách, trest OPP by byl vyloučen a peněžitý nejspíš taky. Pak samosebou přichází možnost dvou let podmíněně, zvlášť pokud jde o dosud bezúhonné děvy. Ale ani u nás není vůbec výjimečné uložit i netrestanému v sazbě od dvou let nahoru tuhle pálku natvrdo. Nikoli běs, ale spokojené zadostiučinění tu vzbudil nedávný, kamerami sledovaný, rozsudek na dva a půl roku nepodmíněně pro netrestaného - dle výroku podvodníka, vylákavšího od v tomtéž rozsudku odsouzeného korupčníka 100 000 Kč, tedy v jedné desetině rozmezí větší škody, sankcionované sazbou od jednoho roku do pěti let. Asi okolnosti jednání soud takto zhodnotil. Okolnosti počínání slavomanských punkerek mířících po propuštění do Hollywoodu však málokdo.

Nějak jsem nezaznamenal celosvětový křik nad mraky rozsudků, které by v jiných krajích byly nezvyklé či dokonce nemožné. Britský trestní zákoník pro výtržnictví spojené s hanobením skupiny obyvatel stanoví trest do sedmi roků; pokud jsou při něm ničeny cizí věci, do čtrnácti. Letos soud v Texasu poslal středoškolskou učitelku na 5 let do vězení (mohl i na 20) za pohlavní styk s pěti svými zletilými studenty. Nezastala se jí evropská veřejnost, ale kupodivu všech pět obětí. I manžel paroháč žádal podmíněný trest. Marně. Četl jsem, že nedávno na vchodu mešity ve francouzském Montaubanu někdo umístil dvě prasečí hlavy. Starosta města a místní tisk žádal přísné potrestání (obecně prospěšnými pracemi…?!). Když byl v únoru r. 1989 nad S. Rushdiem vysloven v Iráku de facto ortel smrti za napsání urážlivé knihy (což našemu bestselleristovi Nº1 nehrozí…), když si za přetištění karikatur islámského proroka v dánském listu v únoru r. 2006 "happening" v podobě nepokoje a drancování vyžádaly 130 obětí, když nyní kvůli přitroublému videu, které skoro nikdo neviděl, oběti stále ještě rostou a pákistánský ministr železnic nabízí odměnu sto tisíc dolarů za smrt autora (z provozních prostředků na úklid vlaků …?) - moudrý demokratický svět a uvážlivé veřejné mínění často vece: "Nemáte je provokovat a bude klid." Provokace pravoslavných věřících v Rusku však maximálně za pokutu…

Podělím se o zážitek vlastní, z krajiny bližší. Minulý měsíc jsem si chtěl prohlédnout židovský hřbitov v Povážské Bystrici. Jeho zdi byly posety nápisy: "Ilegální vstup na zamčený hřbitov se považuje za trestný čin hanobení pietního místa dle § 365 a 202 zákona č. 551/91. Dolní hranice trestu je 2 roky nepodmíněně." O trestu OPP, peněžitém či podmíněném ani slovo.

Společenské odsouzení je krajově odlišné a zřejmě nám je ani Evropský bratr nesjednotí. Někde se zavírá za neplacení alimentů, jinde ne. Někde za propagaci fašismu, jinde ani nevědí, co to je. Tady za homosexualitu, onde ji podporují. Jedni považují popravy za barbarství, druzí je provádějí a přitom jsou vzorem demokracie. V Thajsku, zemi nikoli křovácké, popravují za hrubou urážku krále, ve sladké Francii můžete dostat pokutu ve výši 150 € a OPP za nošení burky. Stačí se podívat, kolik eurozatykačů nám některé země nechtějí realizovat, neboť náš trestný čin by u nich trestný nebyl. A naopak.

Svobodného projevu jako základního lidského práva si my, co jsme tu po Tobě zbyli, vážit, myslím, umíme a jsme na něj citliví. Akorát nevím, co s ním mají provokatérky společného. I verbálním projevem lze napadnout lidské právo jiného, např. náboženské svobody a přesvědčení. Proto u nás nemůžeš nahlas propagovat padoucha Hitlera, aniž by Ti nehrozila pálka srovnatelná s tou, která byla vyměřená děvčatům. Izraelci si určitě taky něco potlačování lidských práv zažili a demokracie u nich neúpí. Ale svobodu slova sprostým halekáním v jeruzalémském Chrámu Božího Hrobu bych ani jako místní Žid testovat nechtěl, neboť by se mne určitě (doufám) nikdo nezastal a Yoko Ono po mně plivla. Se zavilou ochranou svobody projevu začali Amíci a přitom právě jejich člen soudu nejvyššího Oliver W. Holmes je autorem okřídleného judikátu, že to neznamená právo lživě křičet v zaplněném divadle, že hoří.

Jak vidíš, milý Radovane, moc jsem Ti zase neporadil na koho sázet, co číst, kam se vrtnout a kým se nechat zavřít. Do týdne má s kráskami proběhnout odvolací řízení. Ale ani po něm, myslím, nebudeš moc moudřejší.

Tvůj

jinak soudce Městského soudu v Brně