Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Co je žádoucí

Na jihopacifickém ostrově Rarotonga jsem se seznámil s pražskou rodačkou Zdenou Ryšavou. Důkladně jsem ji zpovídal o jejím životě v divočině Nové Guineje, v povodí řeky Sepiku, kde ani o lidožrouty nebyla nouze. 

Neúspěšně jsem ji ponoukal k sepsání memoárů s příhodným názvem „Mezi kanibaly – paměti české kuchařky“. Vyprávěla o několikadenním pádlování na kanoi a návštěvě vesnice, kde na její přítomnost místní válečníci reagovali úprkem v předpokladu, že se dostavil duch, přízrak, něco tak bledého dřív ještě neviděli. Někteří se pak přece jen osmělili a přišli si na Ryšavou sáhnout, zda je skutečná. Totožnou reakci jsem si po letech ověřil z televizního dokumentárního záznamu z právě oněch dosud málo probádaných končin. Naše krajanka se z Rarotongy odstěhovala a naposled jsem si s ní po telefonu povídal za jejího pobytu na ostrůvku v moři Arafura, mezi Austrálií a Indonésií, kde mezi domorodci zastávala funkci účetní.

Ona zaznamenaná negativní reakce vůči bledosti je výjimkou z pravidla zcela univerzální preference pro světlejší a nikoliv tmavou pokožku. V USA černoši, jimž se ale dostalo politicky korektního přejmenování na Afro-Američany, se přece vyskytují v četných odstínech a čím světlejší, tím hodnotnější, což může popírat jen slepec nebo pokrytec. Antracit skutečně není kýžený ideál.

Dočetl jsem se o výsledku psychologického testu mezi černošskými holčičkami, zda by si raději vybraly panenky bílé, nebo tmavé. Výsledek byl jednoznačný. Že by dědictví kolonialismu, imperialismu, segregace, otroctví, jakkoliv již neexistujícího po dobu aspoň sedmi generací? Jak se ale s takovým vysvětlením spokojit v případě třeba nikdy nekolonizovaného Japonska? Bledá pokožka, tvářičky hodně doběla napudrované. Co třeba rovněž nikdy nekolonizované Thajsko či celé tamější asijské sousedství, v němž roku 2005 ne méně než 62 nových kosmetických produktů se objevilo na trhu? Podrobná zpráva v The New York Times též uvádí, že v Hongkongu. Malajsii, Filipínách, Jižní Koreji a Tchaj-wanu téměř polovina všech žen – čtyři z deseti - používají nějaký ten tmavého odstínu se zbavující přípravek. Hodně populární je krém, jímž si natírat prsní bradavky, aby zrůžověly („pink nipple“) a tak se zbavit nevábných tmavých lívanců.

Sociologové už delší dobu debatují, proč že lidé v Asii, tolik rozdílní ve všech možných směrech - jazykově, etnicky, nábožensky -, naprosto všichni dávají přednost světlé pokožce. Když tedy ne dědictví koloniální jařma, na něž lze přece svádět přemnohé neduhy světa, jaké pak máme vysvětlení?

Je dvojí: Jednak tmavá pokožka stigmatizuje jejího majitele, prozrazuje nevysoké ekonomické, a tedy i sociální postavení někoho, kdo se musí živit manuální prací pod pražícím sluncem. Za druhé a ještě důležitější je to vlivem filmu a televize, převážně západních produktů, formulujících a tím i formujících normy vkusu zasahující snad už všechny kontinenty. Někdy i s blahodárným dopadem. Například v Polynésii, světě tlouštíků, mládež pod oním cizím vlivem začala kontrolovat svou váhu a se zbavováním tun tuku se začalo lepšit národní zdraví.

Což mě přivádí k Číně, nejpočetnějšímu státu světa. Tam si mužské plemeno potrpělo na tloušťku, však to byl důkaz prosperity. Na pláži mi tam několik dobráků kazilo náladu dobře míněnou lichotkou, jak že jsem zdárně vypasený.

V éře Mao Ce-tunga koncept krásy byl zavržen jako feudální přežitek. Revoluční svazáci pobíhali krajem, nůžky v ruce a jen co zahlédli dívčí cop, hned šmik, šmik. (V moderní Americe se ultrafeministky vyznamenávají tažením proti prohřešku zvanému lookism – upřednostňování hezkého před nehezkým vzhledem. I tak se dá bojovat proti diskriminaci.) Za Maa platilo spartánské pravidlo devíti roků: nosit šaty tři roky nové, tři roky obnošené, tři roky zflastrované. Modrá blůza, modré pantalony. Od domorodců jsem se dozvěděl, jak že ráno za tmy na sebe hodili tuto unisex uniformu, fofrem do práce, až pak zjistili, že vězí v odění svého manželského protějšku.

„Jak jen se ti běloši mezi sebou rozpoznají – všichni vypadají stejně, všichni jsou tak ohavní, no řekněte!“ rozumoval taxikář v jihočínském přístavu Xiamen a manželka mi za jízdy obsah nelichotivých sdělení překládala. „Bílé děti, když jsou malé – teda hodně malé – na to se dá ještě koukat, ale ne pozdějš,“ odporem se otřásl estét za volantem. Čína se přece tradičně pokládala za střed vesmíru a čím dál od tohoto centra, tím barbarštějším se pozemšťan stával. Nás bělochy pojmenovali na bílé ďábly, srstnaté, dlouhonosaté, velkookaté. Na ulici na mě dětičky prstem vzrušeně ukazovaly a chichotaly se.

„Když se otevřou okna, dovnitř vletí mouchy,“ pravda pravdoucí, s níž se smiřují vládci modernizátoři. Nám západním barbarům se smějí a přitom se snaží čile nás kopírovat – získávat kulatější oči, větší nosy, větší ňadra. Na Tchaj-wanu za pobytu u populárního horského letoviska (Sun Moon Lake) jsem sledoval natáčení filmu se standardní tématikou: něco z bohatýrské historie, k tomu bitky a dost krutosti. Sledoval jsem hlavní hrdinku, krasavici s náramným poprsím. Po produkci jsem se s ní sešěl v restauraci a ona to skromná plošinka, tak jak mezi orientálními dívčinami spíš bývá.

Nejdražší špás je zvětšování ňader, však silikon je materiál, který se musí dovážet. S rostoucí prosperitou se rozmáhá činnost plastických chirurgů. V tchajwanském hlavním městě Taipei, na Chung-hsiao East Road své služby nabízí ne méně než čtyřicet takových ordinací. Podle mluvčího prestižní firmy SpringClinic, nejpopulárnější jsou nechirurgické, pouze kosmetické zásahy jako třeba injekce botoxu během polední přestávky. Štíhlost zůstává dominantním ideálem, jen s jednou výjimkou, jíž je ovšem mohutnost poprsí. V měsíčníku Taiwan Review se dočítám, že ročně se na ostrově provede 5.000 takových vylepšujících operací. Jsou poněkud lacinější než v Jižní Koreji a o mnoho lacinější než v Japonsku či USA.

Již zmíněná zpráva v NYT též upozorňuje na nebezpečí, které představují nekvalitní kosmetické přípravky, jimiž je asijský trh zavalen. Substance, zakázané v Evropské unii a Americe, ubližují konzumentkám jak na zdraví, tak i v kariéře. Po použití třeba dochází ke ztrátě pigmentace, k totálnímu zbělení, jež by pak zděsilo nejen kanibaly na Nové Guineji. Citován je případ číšnice v thajském městě Makham Khu, která tak radikálně zbělela, zflekatěla, že majitel restaurace, v zájmu svého zákaznictva, jí dal okamžitou výpověď.

K O N E C

Dalibor Matušinský
19. 9. 2024

Účelem Sikelova úřadu není rozsévání dobra mezi černoušky, ale zajištění ekonomických zájmů EU.

Lubomír Stejskal
19. 9. 2024

V úterý 17. září přerušila zpravodajský proud týkající se probíhající vodní pohromy zásadní...

Aston Ondřej Neff
19. 9. 2024

Voda na mnoha místech stoupá, jinde opadá a odhaluje ohromující rozsah škod. Zabránit přírodním...

Ondřej Neff
19. 9. 2024

Osud to zařídil, že jsem vždycky bydlel daleko od vody, po většinu života dokonce na kopci.

Tomáš Břicháček
19. 9. 2024

EU se ke konkurenceschopnosti ani neproreguluje, ani neprodotuje, nekoupí si ji na dluh, ani ji...

Aston Ondřej Neff
18. 9. 2024

Bude to energetika… bude to obchod… Nakonec to pro Jozefa Síkelu je komisariát pro partnerství a...

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Jan Kovanic
18. 9. 2024

Dánové (a Uršula) chtějí zachránit planetu elektromobily, které mají „nulové emise“. Čím je budou...

Marian Kechlibar
16. 9. 2024

V červenci 1997 mi bylo necelých devatenáct let a povodně jsem znal … no, víceméně jen z četby.

Petr Kolář
19. 9. 2024

Jakmile se přihodí výjimečná událost – tím spíše tragická, jako jsou aktuální povodně – strhne se...

elh Eliška Hovorková, ČTK
19. 9. 2024

Česká lékařská komora (ČLK) a zdravotnické odbory ve čtvrtek pozastavily protestní akci, při které...

ven Tomáš Ventura
19. 9. 2024

Obnova škod způsobených povodněmi zatíží státní rozpočet čtyřiceti miliardami korun, oznámil...

kop Josef Kopecký
19. 9. 2024

Den po krajských a senátních volbách zamíří prezident Petr Pavel do USA. Vrcholem cesty budou jeho...

ČTK, Lidovky.cz, jip Jiří Punčochář
19. 9. 2024

Policejní potápěči ze Svratky v Brně vytáhli mrtvého muže. Policisté nyní budou zjišťovat okolnosti...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz