NĚMECKO: Co chtějí tzv. identitáři?
V Německu, kde se toto nové krajně pravicové hnutí zorganizovalo po vzoru Francie, kde bylo založeno v roce 2003, se nazývá Identitäre Bewegung a existuje tam od roku 2014.
Pobočky má však už v Itálii, v Rakousku a sympatizanty u nás, v Polsku a Slovinsku. Všichni se scházejí již několik let v červnu ve Vídni. Podle sdělení některých zemských úřadů v SRN se o ně již zajímá Spolkový úřad na ochranu ústavy, tedy tajné služby, a podle agentury DPA přitahuje hlavně mladé lidi.
V hostinci v městečku Bad Aibling se podle časopisu Der Spiegel schází pod touto hlavičkou v restauraci asi 20 lidí: žáci gymnázia, řemeslníci a studenti politologie a historie. Nosí kožené kalhoty a na tričkách mají nápis svého hnutí.
Nebaví se u piva o děvčatech, ale zajímají je velká témata dnešní doby: globalizace, běženci a role paní kancléřky Merkelové. Za stolem tam při návštěvě reportérů seděl i spolkový místopředseda hnutí, šestatřicetiletý Sebastian Zellinger, a se všemi se shodl na jednom: „My Němci v příštích letech se staneme ve své zemi menšinou a stát proti tomu nic nedělá.“
Tito mladí lidé mají strach z budoucnosti, protože se už dá jen těžko předvídat. Sociologové hovoří o nostalgii po budoucnosti a ta vždy otevírá velký prostor pro spiklenecké teorie a katastrofální scénáře, zvlášť, když se jí chopí nějaká krajní ideologie.
A ideologové tohoto nového hnutí jim vštěpují, že integrace je lež, protože noví přistěhovalci pocházejí z jiné kultury chtějí žít jen mezi sebou.
Pokus o atentát na prezidenta Chiraca
Na sociálních sítích se identitáři prezentují pod řeckým písmenem lambda, které je umístěno na žlutém pozadí.
Podle tajných služeb, které je pozorují již delší dobu, „vykazují znaky snahy, která je namířená proti demokratickému ústavnímu pořádku,“ řekl místopředseda Úřadu na ochranu ústavy Hans-Georg Maaßen. A podle něj se až po tzv. utečenecké krizi radikalizovali. Celkově mají asi 400 přívrženců. Používají hesla Konečná stanice multikulti a Uzavřené hranice.
Dvě aktivistky tohoto hnutí demonstrovaly nedávno v městečku Prien u Chiemsee: jedna se postříkala umělou krví a držela ceduli s nápisem Německo 2016, druhá si dala na obličej burku a držela ceduli s nápisem Německo 2020.
Podle odborníků jde o protestní kulturu, která svou provokativní činností přitahuje mladé lidi. Pořádají letní tábory a pěstují bojová umění, i když pan Zellinger oficiálně tvrdí, že jejich hnutí požaduje jenom klidnou změnu politiky.
Mnohem bojovněji však hovořil v rakouském pravicovém internetovém časopisu Sezession, kde se zmiňoval o boji a modřinách pod okem.
Policie se o členy těchto uskupení zřejmě zajímá právem, protože ve Francii, kde toto hnutí vzniklo, se transformovalo z původní krajně pravicové Unité radicale. Členové tohoto uskupení se v roce 2002 pokusili o atentát na prezidenta Chiraca.
Psáno pro ČRo Plus
(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)
Autor je novinář a spisovatel