17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


NĚMECKO: Bavorsko volilo proti Berlínu

19.10.2018

V neděli se volilo v Bavorsku. Moje analýza výsledku se odlišuje od názoru mainstreamových médií.

Bavorští voliči měli v neděli velký výběr. Celkem 18 stran, včetně Vegetariánů a Vegánů, se ucházelo o jejich hlasy. Do parlamentu se jich nakonec dostalo šest. Za poměrně vysoké volební účasti, necelých 72 procent, zvítězila CSU, ale dostala zhruba o deset procent méně hlasů než v roce 2013.

Hlavní vinu na špatném výsledku CSU má nepochybně Horst Seehofer. Ale ti bývalí voliči CSU, kteří teď volili AfD, Seehoferovi nevyčítají jeho politiku v posledních měsících. To sice donekonečna opakovala mainstreamová média, která se tak snažila odradit od volby CSU co nejvíce voličů, avšak jejich argumentace postrádala logiku.

Kdyby voličům opravdu vadil Seehoferův pokus o tvrdší protimigrační politiku poté, co se stal v Berlíně ministrem vnitra, tak by nevolili ještě více protiimigrantsky nastavenou AfD, ale spíše SPD. Sociální demokraté byli v berlínské vládě Seehoferův protipól a vystát nemohli ani jeho stranu. Ale SPD v Bavorsku zcela propadla.

To, co bývalí voliči CSU Seehoferovi právem vyčítají, je něco jiného. Horst Seehofer od osudového otevření hranic v roce 2015 opakovaně tvrdě kritizoval migrační politiku kancléřky, vyhrožoval a bil se v prsa. A nakonec vždycky znovu ustoupil. Jakýsi satirik ho trefně pojmenoval „Bayer ohne Eier“. To je totéž, jako když my říkáme, že „něco má, nebo nemá koule“. Je to krutá, ale přesná charakteristika jeho politiky.

Letos CSU voliči uštědřili jeden z historicky nejhorších výsledků. A přesto za politikou CSU stojí pořád ještě absolutní většina. Jenom tentokrát její nejnaštvanější část volila dvě jiné strany. Od konce 70. let existuje v Bavorsku strana Svobodných voličů (Freie Wähler). Symbolický je pro jejich program předseda Hubert Aiwanger, sedlák a lovec. Svobodní voliči jsou ti, kteří myslí velmi podobně jako voliči CSU, ale chtějí dělat ve svém městě politiku ještě trochu lépe než vládnoucí strana. A proto také nepřekvapí, že jsou ohledně migrantů ještě tvrdší než CSU.

Důkazem o tom, jak je CSU srostlá s obyvatelstvem je to, že od nejmladších až po nejstarší, ve všech věkových skupinách, ji volili lidé i letos nejčastěji. Jak ženy, tak muži volili nejvíce CSU. Také podle profesních skupin volili dělníci, zaměstnanci, úředníci a podnikatelé nejčastěji CSU.

Dokonce i ti voliči, kteří přibyli Zeleným, svědčí o tom, že se CSU stala obětí své úspěšné hospodářské a sociální politiky. Úspěch Zelených dokazuje, jak skvěle se vede lidem v Mnichově a dalších větších městech. Převážná část nových voličů „Zelených“ jsou ti, kteří nemají materiální starosti a chtějí se jednou za čas cítit jako revolucionáři.

Zelení jsou opravdovým vítězem voleb. V roce 2013 měli 8,6 procent a letos svůj výsledek se 17,5 procenty zdvojnásobili. Po 32 letech opozice se netají tím, že by rádi vládli, ale to jim jistě nevyjde. Bavorská CSU je na rozdíl od CDU stále ještě opravdu konzervativní strana. CDU Merkelové by udělala všechno pro to, aby mohla vytvořit koalici se Zelenými a Svobodnými demokraty (FDP). CSU Södera a Seehofera udělá všechno pro to, aby se této koalici vyhnula. Spojí se raději s Freie Wähler, kteří sice myslí velmi podobně, ale mají i pár nepohodlných požadavků; kupříkladu zrušení plánů na rozšiřování mnichovského letiště.

Hlavní téma bavorských voleb byla kritika migrační politiky kancléřky Merkelové. Také proto se do parlamentu dostala s deseti procenty AfD a zcela propadli Sociální demokraté. SPD byla v roce 2013 s 20,6 procenty druhou nejsilnější stranou. Letos je jen jednociferná.

psáno pro DNES

Převzato z blogu se svolením autora

Autor je nezávislý analytik, poradce a koučDopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.