19.8.2022 | Svátek má Ludvík


ÍRÁN: Nová americká politika

25.5.2018

Proč Trump nenabídl nic jiného namísto vypovězené jaderné dohody s Íránem?

Dnes nelze s jistotou odhadnout, jaký dopad bude mít rozhodnutí prezidenta Trumpa odstoupit od tzv. jaderné dohody s Íránem.

Evropské země jsou odhodlány dohodu dodržovat, ale s konkrétními kroky zatím váhají. Íránská diplomacie horečnatě přesvědčuje zbylé partnery, aby dohodu nevypovídali, ale také íránská reakce zůstává nepříliš jasná: jedni státní činitelé ubezpečují, že podmínky dohody budou dodržovat i bez Spojených států, druzí tvrdí, že lepší by bylo od ní odstoupit.

Všichni hrají o čas. Američtí komentátoři mezitím poukazují na to, že Trumpův krok se dal očekávat. Současný prezident byl odpůrcem dohody od samého začátku a upozorňoval, že má tři zásadní nedostatky: vůbec se nezmiňuje o programu vývoje a výroby balistických raket, neumožňuje neomezený přístup mezinárodních inspektorů ke všem íránským objektům a hlavně americká vláda nemůže souhlasit s tím, že dohoda má dočasnou povahu a její podmínky ztratí platnost již v roce 2025.

Írán, který před podepsáním dohody stál na prahu hospodářského zhroucení a jen uvolnění sankcí a rozmrazení obrovských prostředků v západních bankách mu vrátilo druhý dech, po několikaleté přestávce se bude moci vrátit k jadernému ozbrojování. Osud pokračování dohody bude potom nejasný, v lepším případě bude třeba ji dojednávat znovu.

Podle názoru viceprezidenta washingtonské Americké zahraničněpolitické rady Ilana Bermana Trumpův krok znamená, že jsme svědky nové americké politiky nejen vůči Íránu, ale celému Blízkému východu.

Kritici zdůrazňují, že prezident nenabídl nic jiného místo vypovězené dohody. Pohrozil sice vážnými sankcemi po uplynutí omezeného přechodného období, jejichž objektem bude především energetika a bankovnictví Íránu, ale nepředložil žádnou komplexní strategii s cílem neutralizovat íránskou regionální expanzi v Sýrii a Jemenu. Ilan Berman se domnívá, že se takového prohlášení dočkáme v horizontu dnů nebo týdnů.

Pokud Teherán prohlásí dohodu za nulitní, stane se opět objektem mezinárodních sankcí, ke kterým se nutně připojí také evropské země. Íránské vedení dnes prožívá těžké chvíle. V zemi již půlroku trvají protesty, íránská měna kolabuje. Cokoli, co odřízne Írán od mezinárodních trhů, může mít fatální dopad na teheránskou moc.

Ilan Berman si myslí, že ve svých projevech íránští ajatolláhové budou dštít oheň a síru, ale v reálné politice se budou snažit nějak se domluvit s evropskými partnery a přistoupením na určité změny v dohodě přesvědčit Washington, aby se vrátil k jednacímu stolu a pokračoval v domluvené kontrole nad jaderným zbrojením.

Zatím není známo, jaký dopad budou mít americké sankce na evropské firmy obchodující s Teheránem. Čistě teoreticky nebudou moci dovážet do Íránu zařízení obsahující americké komponenty. To postihne zejména smlouvy na prodej letadel značky Airbus a obchody financované přes americké banky. Experti se domnívají, že pro některé evropské spojence může Washington udělit podstatné výjimky.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusLéto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...