Středa 9. října 2024, svátek má Štefan, Sára
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Truchlohra o jednom paktu

Stalinovo spiknutí s Hitlerem z léta 1939 se ukázalo grandiózním strategickým omylem

Většina dějepisců je dnes zajedno, že neblahý osud Evropy nebyl zpečetěn přepadením Polska, nýbrž již o týden dříve, 23. srpna 1939 – podpisem dohody o neútočení mezi Sovětským svazem a Německem. Ta vstoupila do dějin pod názvem pakt Molotov-Ribentrop. „Tajný protokol“ k paktu, zachycující představy Stalina a Hitlera o rozdělení Evropy, je dávno odtajněn – včetně map vyznačujících nové hranice středem Polska odsouzeného k vymazání. Současná ruská moc zaujala k tomuto do nebe volajícímu mezinárodnímu zločinu obranný, až útočný postoj. Válku v podstatě vyprovokovalo Polsko vlastní neústupností. Stalina k činu doslova donutila sobecká a proradná politika západních demokracií. To ony štvaly Německo k válce proti Sovětskému svazu a odmítaly jakékoli návrhy na společnou obranu proti agresorovi. Moskva, vědoma si jejich liknavosti, se musela sama postarat o vlastní zájmy. Uzavřením paktu o neútočení prý získala potřebný čas k lepší přípravě na neodvratný střet.

Jen co je pravda, zbabělí vůdci západních zemí vskutku propásli příležitost zastavit agresora v raném stádiu – dokud nacistický režim nepředstavoval opravdovou hrozbu pro lidstvo. Na rozdíl od Ruska však Anglie a Francie oficiálně odsoudily mnichovskou zradu jako nejhanebnější kapitolu svých dějin. Stalinovo spiknutí s Hitlerem se však ukázalo grandiózním strategickým omylem. V létě 1939 bylo totiž Německo mnohem méně připraveno k velké válce než o dva roky později. Jeho vojenský průmysl byl v plenkách, scházely strategické suroviny. I dobytí slabého a technicky zaostalého Polska dalo Hitlerovi zabrat. Celý další rok musel posilovat vojenské svalstvo, než se osmělil zaútočit na Francii. Bůh ví, zda by si vůbec troufl na Polsko, kdyby mu Sovětský svaz nezajistil spolehlivé zázemí na východě. Berlín se vůbec necítil pevný v kramflecích. Dokonce takové prázdné a zpozdilé gesto Londýna, jakým bylo podepsání spojenecké smlouvy s Varšavou 25. srpna 1939, vyvedlo Hitlera natolik z míry, že odročil začátek vpádu z 26. srpna na 1. září. Německo dozrálo k válce s Ruskem až poté, co porobilo skoro celou evropskou pevninu a převedlo její hospodářství na válečnou kolej. Řečeno jinak, v létě 1939 žádná smrtelná hrozba nenutila Stalina ke spolčení s ďáblem – ba naopak. Stalin se na rozdíl od Chamberlaina a Daladiera netěšil iluzemi, že svým jednáním odvrací velkou válku. Naopak, velkou válku si přál, chtěl se na ní podílet a dostat díl lupu. Dne 19. září – poté, co sovětská vojska provedla územní zábor v souladu s tajným protokolem k paktu – podepsali Hitler a Stalin prohlášení o rozdělení Polska.

Dál už to šlo jako po másle. Dne 27. září Ribentrop podepsal v Moskvě novou smlouvu – tentokrát již nikoli o neútočení, ale o přátelství a společných hranicích. Tato smlouva formálně činila ze Sovětského svazu spojence nacistického Německa. Odpovědnost za případné pokračování války prý nesly Anglie a Francie. Sovětskou pozici „dialekticky“ zdůvodnil Molotov ve slavném projevu 1. listopadu 1939: „V posledních měsících pojmy jako ,agrese‘ a ,agresor‘ dostaly nový konkrétní obsah… Německo nyní usiluje o ukončení války a nastolení míru, zatímco Anglie a Francie trvají na jejím pokračování a odmítají uzavřít mír. Role se, jak vidíte, vyměnily… Vládnoucí kruhy Anglie a Francie se staví do role bojovníků za demokratická práva národů a proti hitlerismu… Nejde jim prý o nic menšího než o ,zničení hitlerismu‘. Dobře však víme, že ideologii nelze zničit vojenskou silou… Proto vést válku za zničení hitlerismu pod falešnou vlajkou boje za demokracii je nejen nesmyslné, ale přímo i zločinné.“

Spojenecká pomoc hitlerovskému Německu se neomezovala na dialektickou propagandu. Již v říjnu téhož roku sovětská strana nabídla spojenci námořní základnu u Murmanska, kterou Němci používali pro opravy a tankování lodí a ponorek během norského tažení. Sovětské ledoborce převáděly přes Arktidu německé válečné čluny útočící na Anglii. O ekonomické pomoci darmo mluvit. Rusko aktivně sabotovalo hospodářskou blokádu Německa – ve velkém mu dodávalo ropu, obilí, bavlnu, dřevo, barevné kovy, azbest a fosfáty tolik potřebné pro válečný průmysl. Ve třetích zemích Rusko působilo jako obchodní agent Německa – grafit z Madagaskaru, wolfram a kaučuk z francouzské Indočíny nakoupené údajně pro vlastní potřebu putovaly po železnici do německých továren. Poslední vlak plný strategických surovin překročil rusko-německou hranici o půlnoci 22. června 1941 – pouhých několik hodin před zahájením německého leteckého útoku na Kyjev. Když ráno téhož dne německý velvyslanec Schulenburg navštívil Molotova, aby mu přečetl memorandum, že se Německo rozhodlo vyslat ozbrojené síly na sovětské území v důsledku „očividné sovětské hrozby“, šéf sovětské diplomacie se zmohl jen na bezradné hlesnutí: „To jsme si od vás nezasloužili.“

Ale zasloužili.

Týdeník EURO 35/2009

Autor je publicista

Jan Kovanic
9. 10. 2024

Přečtěte si seznam členských států OSN: Debil, blbeček, debil, blbeček, debil, blbeček, debil,...

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Tomáš Břicháček
9. 10. 2024

Komise zažaluje Maďarsko kvůli zákonu na ochranu národní suverenity.

Ondřej Neff
9. 10. 2024

Podzim už máme astronomicky odklepnutý a také počasí odpovídá roční době.

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

Aston Ondřej Neff
7. 10. 2024

Kde jsou ty časy, kdy se do boje pustila „hustá dvojka‟ sociální demokracie v sestavě Jana...

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Marian Kechlibar
7. 10. 2024

Za měsíc se konají prezidentské volby v USA a otázka zní, „kdo má větší šance vyhrát?“.

Petr Ševčík
8. 10. 2024

Dovolil jsem si zformulovat teze, pro které bych rád hlasoval ve volbách.

Jan Bartoň
7. 10. 2024

Do poslanecké sněmovny se vrátila „lepší opozice“. Bude údajně „tvrdá, ale konstruktivní“.

Lidovky.cz, ČTK
8. 10. 2024

Dva životy a přes tři desítky zraněných civilistů si v úterý vyžádaly ruské vzdušné údery na...

Lidovky.cz, ČTK
8. 10. 2024

V americkém státě Florida pokračují evakuace a přípravy na příchod silného hurikánu Milton, který...

ČTK, Lidovky.cz
8. 10. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že armáda zabila nástupce šéfa libanonského hnutí...

pari Anna Pařízková
8. 10. 2024

Český prezident Petr Pavel se kvůli kontroverzím vyjádřil k informaci, že jeho manželka a první...

Radka Kvačková
8. 10. 2024

Svou dlouholetou, i když o generaci mladší kolegyni a kamarádku Lucii už jsem dost dlouho neviděla....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz